Najważniejsze regiony w branży magazynowej

W Polsce dynamicznie rozwija się branża magazynowa – powstają nowoczesne parki logistyczne, hale produkcyjne oraz magazyny. Rośnie na nie popyt, a terenami w poszczególnych regionach coraz bardziej interesują się również zagraniczni inwestorzy – na topie są magazyny w Łodzi czy okolicy Warszawy. Które tereny są najpopularniejsze?

Warszawa jedną z wiodących lokalizacji

Aglomeracja warszawska to kluczowy i największy rynek magazynowy w Polsce – pełni też ważną rolę w Europie Środkowo-Wschodniej. Do zalet Warszawy należy m.in. strategiczne położenie w centrum państwa, świetna infrastruktura drogowa, kolejowa i lotnicza, dostępność do wykwalifikowanej kadry i siły roboczej, modny rynek zbytu. Warszawa w pełni zasługuje na miano najważniejszego ośrodka logistycznego w Polsce. Najbardziej pożądane magazyny znajdują się w pobliżu węzłów autostradowych oraz dróg ekspresowych.

Wynajem magazynu – Łódź

Jedną z kluczowych lokalizacji jest także Łódź – to jedna z głównych stref rynku magazynowego w centralnej części kraju. Jej dużym atutem jest strategiczne położenie w centrum kraju, a od Warszawy dzieli ją 1,5 godziny jazdy. Centra logistyczne i powierzchnie magazynowe w Łodzi cieszą się ogromną popularnością.

Szeroki wybór środków komunikacji i dostęp do ważnych tras (dróg krajowych, międzynarodowych itd.) umożliwiają szybki i bezproblemowy transport wybranych towarów. Międzynarodowy Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta znajduje się tylko 6 km od centrum. Magazyny do wynajęcia w Łodzi oraz okolicy to poważna konkurencja dla obiektów dostępnych w Warszawie i bliskim sąsiedztwie stolicy.

Wrocław – ważny dla gospodarki światowej

Stolica Dolnego Śląska jest jednym z najważniejszych miast w Polsce pod względem logistycznym i gospodarczym. Wrocław ma znakomite połączenia komunikacyjne – prowadzi tędy m.in. droga krajowa S8 (fragment E67), Autostradowa Obwodnica Wrocławia (A8), a w Bielanach Wrocławskich znajduje się węzeł A4 (Berlin-Wrocław-Kraków). Lotnisko Wrocław-Strachowice jest oddalone od centrum około 10 km.

Strategiczne położenie Poznania

Popyt na magazyny w tym mieście wynika z położenia miasta. Poznań to jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych, a także miasto z silną gospodarką. Prowadzi tędy autostrada A2 (odcinek trasy europejskiej E30), drogi ekspresowe i krajowe, obwodnice miasta oraz trasy wojewódzkie. Międzynarodowe lotnisko Poznań-Ławica oddalone jest około 8 km od centrum miasta. W Poznaniu znajduje się też bardzo ważny węzeł komunikacyjny. Wiele firm przenosi działalność z Niemiec czy Skandynawii właśnie tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here