O co pytać projektanta wnętrz

Każdy projektant wnętrz posiada własny system pracy, który musi być jednak oparty na współpracy z klientem. Po weryfikacji witryny typu projektowaniewnetrz24.eu i pierwszym etapie rozmów projektant przystępuje do działania i wówczas komunikacja z nim jest już utrudniona. Dlatego wszystkie pytania skierowane do projektanta należy zadać mu jak najwcześniej, w fazie wzajemnego poznawania swoich oczekiwań względem końcowego projektu.

O co pytać tego specjalistę?

Pierwszym pytaniem jakie powinno się zadać projektantowi wnętrz po zdefiniowaniu swoich oczekiwań względem danej nieruchomości jest pytanie o całkowity koszt aranżacji. On nigdy nie będzie precyzyjny, ale powinien przynajmniej oszacować wydatki inwestora. Zaraz po usłyszeniu kwoty potrzebnego budżetu koniecznie należy zadać drugie pytanie, czyli co dokładnie wlicza się w podaną kwotę. Wynik tej rozmowy warto wprowadzić do umowy spisanej pomiędzy stronami, stanie się ona ważnym elementem ostatecznego rozliczenia.

Pytania do projektanta wnętrz powinny być w miarę szczegółowe, one również są elementem procesu fazy tworzenia się projektu, w tym wypadku powinny dookreślić koszty. Warto pamiętać, że najczęściej w koszty projektu projektant nie wlicza kosztów ekipy remontowej. A to oznacza, że ciężar ustaleń w tym zakresie spoczywa na inwestorze.

Ile kosztuje praca projektanta wnętrz?

Odrębnym punktem kosztorysu jest zawsze wynagrodzenie samego projektanta. I tu również należy dokładnie dopytać co w to wynagrodzenie wchodzi a co płatne jest odrębnie. Niektóre działania projektanta mogą wykraczać poza standardową gamę usług i należy doliczyć je jako odrębną wartość. Z projektantem wnętrz można rozliczyć się umówioną kwotą lub, co jest częściej spotykaną metodą, kwota końcowa wynika z powierzchni nieruchomości będącej obiektem zmian.

Dobre biuro projektowe lub skuteczny projektant wnętrz oferuje kompleksową usługę, zawierającą szczegółowe pomiary, projekt, wizualizację efektu a nawet listę sklepów, w których dostępne są wszystkie elementy wyposażenia wnętrz zaplanowane przez projektanta. Może on również zaproponować zaprzyjaźnioną ekipę remontową, z której zwykle warto skorzystać, choćby z uwagi na bezpieczeństwo komunikacji pomiędzy projektantem a wykonawcą.

Im bardziej szczegółowe będą wzajemne pytania w pierwszej fazie komunikacji, tym z całą pewnością można zaręczyć, że mniej problemów powstanie na koniec współpracy. Nie każdy klient projektantów wnętrz potrafi wyobrazić sobie końcowy efekt, nie zawsze pomaga nawet wizualizacja. Dopiero zakończenie prac w pełni pokazuje walory projektu.  Każde pytanie zadane w odpowiednim momencie przybliża strony do lepszego zrozumienia przedmiotu zlecenia.

Koniecznie przeczytaj:

https://projektowaniewnetrz24.eu/projekt-kuchni

https://projektowaniewnetrz24.eu/styl-skandynawski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here