Oczyszczacz powietrza – sprawdź co musisz o nim

Polska to kraj, który mierzy się w ostatnich latach z bardzo dużym, choć wciąż jeszcze „niedocenianym” niebezpieczeństwem jakim jest wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. Polskie miasta regularnie pojawiają się w rankingach  najbardziej zanieczyszczonych miast w państwach Unii Europejskiej i nie są to rankingi, które przynoszą naszemu krajowi chlubę. Szczególnie narażeni na negatywne działanie smogu są mieszkańcy dużych miast, takich jak Kraków czy Warszawa oraz miast i miasteczek południowej części kraju, jak chociażby Rybnika czy Nowego Targu. I choć władze centralne i samorządowe podejmują regularne działania mające na celu ograniczenie smogu, mieszkańcy coraz częściej biorą sprawy w swoje ręce i decydują się na zakup profesjonalnego oczyszczacza powietrza w celu uchronienia siebie i swojej rodziny przed negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Czy takie oczyszczacze sprawdzają się w swojej roli a ich zakup rzeczywiście ma sens? Postanowiliśmy to sprawdzić! 

  1. Czym jest oczyszczacz powietrza?
  2. Jak działa oczyszczacz powietrza?
  3. Jakie korzyści daje oczyszczacz powietrza?
  4. Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Szeroko reklamowane w ostatnich latach oczyszczacze i nawilżacze powietrza mają za zadanie eliminować szkodliwy pył i alergeny oraz poprawiać wilgotność powietrza, którym oddychamy w naszych domach. Jakkolwiek nie trzeba być specjalistą aby ocenić że powietrze, którym oddychamy może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia, tak wciąż oczyszczacze powietrza nie stanowią podstawowego wyposażenia mieszkań, jak lodówka, pralka czy telewizor. Zgodnie z prognozami może się to jednak zmienić, gdyż obserwowany jest w ostatnim czasie gwałtowny wzrost zainteresowania tego typu sprzętem, tym bardziej, że oczyszczacz powietrza to koszt w granicach kilkuset złotych, czyli jak najbardziej w zasięgu przeciętnej polskiej rodziny. Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza i na co zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika na ten temat!

Czym jest oczyszczacz powietrza?

W największym skrócie – oczyszczacz powietrza to urządzenie, które filtruje powietrze i pozwala usuwać z niego zanieczyszczenia, takie jak smog, alergeny, roztocza, cząsteczki kurzu, drobnoustroje, wirusy czy nieprzyjemne zapachy. W zależności od wybranego modelu, oczyszczacze powietrza posiadają również funkcje dodatkowe, takie jak nawilżanie oraz jonizacja powietrza. Wszystko to w celu zapewnienia jak najlepszej jakości powietrza oraz minimalizacji negatywnych konsekwencji zanieczyszczeń z jakimi muszą zmagać się mieszkańcy wielu miejsc w południowej części kraju. Oczyszczacz powietrza to stosunkowo niewielkie i proste w obsłudze urządzenie, które możemy umieścić w mieszkaniu, domu, biurze, miejscu pracy czy urzędzie.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Aby opisać pozytywne aspekty działania oczyszczaczy powietrza, warto najpierw wspomnieć o destrukcyjnym wpływie smogu na ludzkie zdrowie. Smog w największym skrócie to zjawisko atmosferyczne, które powstaje w wyniku wymieszania się mgły, dymu i spalin. Do atmosfery przedostają się związki chemiczne o szkodliwym dla człowieka wpływie, takie jak tlenki siarki, tlenek azotu, pyły zawieszone oraz szkodliwe węglowodory. Niesie to za sobą negatywne skutki zdrowotne, takie jak: astma, napady astmy, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechowa czy paraliż układu krwionośnego. Smog zwiększa również zapadalność na nowotwory. O jego szkodliwym wpływie na ludzkie zdrowie można by napisać pokaźnych rozmiarów artykuł naukowy. Zadaniem oczyszczaczy powietrza, jest usunięcie możliwie jak największej ilości zanieczyszczeń za pomocą specjalnych filtrów i wydmuchanie do otoczenia czystego powietrza, którym swobodnie możemy oddychać. Urządzenia tego typu znaleźć można m.in. na stronie https://www.castorama.pl/ oraz w coraz większej ilości sklepów stacjonarnych, nie tylko w dużych miastach.

Jakie korzyści daje oczyszczacz powietrza?

Korzystanie z oczyszczacza powietrza niesie za sobą liczne korzyści dla naszego zdrowia.  Przede wszystkim przejawiają się one jako większy komfort życia, lepszy sen, dużo lepsze samopoczucie i więcej energii. Przede wszystkim unikamy narażania swojego zdrowia na bardzo negatywne i często nieodwracalne skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem, które wskazane zostały w poprzednim akapicie. Wydaje się, że przy obecnym poziomie smogu w wielu miejscach w Polsce oczyszczacz powietrza powinien bezwzględnie znaleźć się w każdym mieszkaniu, aby niwelować zagrożenie.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Istnieje kilka czynników, które wpływają na wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto poczytać o technologii, w której dany oczyszczacz pracuje i z jakich dokładnie filtrów korzysta. Kolejne ważne aspekty to jego wydajność (ile powietrza oczyszczacz jest w stanie na bieżąco filtrować) oraz pobór energii. Decydując się na zakup, możemy również wziąć pod uwagę poziom hałasu. Wybrane sklepy oferują różnego rodzaju oczyszczacze w związku z czym każdy z pewnością znajdzie odpowiedni dla siebie oraz mieszczący się w budżecie. Szeroki wybór oczyszczaczy powietrza można znaleźć chociażby w ofercie sklepu Castorama na stronie: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/uzdatnianie-powietrza/oczyszczacze.html

Mamy nadzieję, że artykuł nieco rozjaśnił tematykę związaną z oczyszczaczami powietrza w pomieszczeniach i zainspirował do zainwestowania we własne zdrowie. Pamiętaj, że zdrowie jest tylko jedno i nie można na nim oszczędzać. Szczególnie w dobie tak powszechnie występujących i niebezpiecznych zagrożeń jakim bez wątpienia jest smog.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here