Od ścian do klamki

Urządzanie mieszkania to nie lada problem. Czeka to każdego, kto się przeprowadza, a także wszystkich tych, którzy budują swoje gniazdo od podstaw. Każdy pokój to ogromne wyzwanie. Trzeba dobrze znać jego przeznaczenie, dobrze je określić i zaplanować, co się w nim przyda. Najważniejsze, by wyposażenie pasowało stylistycznie do ścian. Bo jeśli np. weźmiemy meble olcha miodowa – jaki kolor ścian wtedy wybierzemy? Trzeba myśleć o tym zawczasu, aby potem nie było za późno.
Zacznijmy od ścian. Możemy je pomalować. Tak będzie tradycyjnie. Na biało albo na jakiś pastelowy kolor. Możemy też pójść w kilka kolorów, nawet zamalowując sufit. Odważniejsi spróbują sami coś namalować, jakiś wzorek czy nawet graffiti. Jednak na farbach temat się nie kończy. Przecież można na ścianie położyć płytki. Można miejscami dać też luksfery. Obie propozycje mogą być oczywiście w przeróżnych kolorach. Niektórzy będą potrafili zrobić z nich nawet piękną mozaikę. Z kolei inni będą woleli wytapetować ściany, a jeszcze inni zrobią oryginalną płaskorzeźbę na całą ścianę. Propozycji na zagospodarowanie tej powierzchni pomieszczenia jest mnóstwo. Jednak łączy je jedno — każda z nich nadaje swoistego charakteru danemu pokojowi. Odtąd reszta elementów będzie musiała się podporządkować panującemu tu stylowi.
Dalej pomyślmy o podłodze. I tutaj mamy spory wybór materiałów. Po pierwsze są panele. Chyba dziś najmodniejsze rozwiązanie. Wiele z nich nawiązuje do motywów drzewnych, ale niektóre mają nieco bardziej industrialny charakter. Nieco starszym rozwiązaniem, ale nadal występującym, jest parkiet. Tu raczej przeważają produkty drewniane i drewnopodobne. No i oczywiście płytki — mogą być drobne, ale mogą być też całkiem sporych rozmiarów. Kolorystyka jest tu przebogata. Każdy wybierze cos dla siebie, coś, co będzie odpowiadało jego gustom. Oczywiście nie zabraknie też fanów gumolitów i wykładzin, które też mogą swoim wyglądem prezentować właściwie wszystkie możliwe wzory i kolory. Ci, którym nie przeszkadza osadzający się kurz, mogą sobie też pozwolić, na wyłożenie pomieszczenia dywanem. Tacy szczęściarze też będą mieli do dyspozycji dosyć duży wybór produktów.
Tak czy siak, wszystkie te propozycje muszą pasować do ścian i razem z nimi współgrać.
Gdy już mamy ściany i podłogę, przychodzi czas na meble. Najlepiej jest zacząć od tych największych, czyli łóżek i szaf. To ciężki kaliber. Oczywiście, zanim się weźmiemy za ich wybór, trzeba z góry przemyśleć, co do jakiego pomieszczenia będzie potrzebne. Najlepiej to ustalić bezpośrednio z przyszłym użytkownikiem danego pomieszczenia, a w przypadku pomieszczeń ogólnego użytku, dojść do kompromisu w sprawie ich wystroju i urządzenia. W każdym razie, gdy już wiemy, co i gdzie jest potrzebne, możemy przejść do wyboru konkretnych egzemplarzy. Ściany i podłoga narzucają nam ogólny kierunek. Pozostaje nam jednak wybór konkretnych rozwiązań. I tak np. duża szafa może być złożona z wielu modułów albo być jednolita, może zawierać miliony półeczek, a może mieć dwie komory przeznaczone na ubrania wiszące. Jeśli znów chodzi o łóżko, to ciekawym pomysłem, szczególnie w małym pokoju może się okazać hamak. Jest zdrowy, wygodny i można go złożyć na dzień. Jeśli jednak ktoś woli tradycyjne rozwiązania, to dalej warto pomyśleć o tym, czy kupujemy zwykłe łóżko, czy np. sofę albo kanapę. Gdy już mamy opanowaną sytuację z meblami dużych gabarytów, możemy przejść do tych mniejszych. Będą to różne szafki, półki, regały, stoliki i biurka. Nieraz pojawi się także fotel albo kilka krzeseł. Ciekawym rozwiązaniem do małych pomieszczeń są szafki podwieszane. Ich ogromną zaletą jest to, że nie zajmują żadnej powierzchni na podłodze. Poza tym można w nich schować rzeczy, które powinny pozostać niedostępne dla dzieci. Z kolei inni będą woleli wszystko trzymać w biurku albo na stoliku. Zarówno biurko, jak i stolik mogą mieć wbudowaną szufladkę. Można w niej przechowywać różne drobiazgi.
Gdy już temat mebli jest za nami, przychodzi czas na detale. To przede wszystkim oświetlenie i osprzęt elektroinstalacyjny. Może stać się niesamowitym elementem dekoracyjnym. Mamy tu duże pole do popisu, a także ogromny wybór kolorów i stylów. Od kryształowych żyrandoli po nowoczesne kinkiety LED, od prostych gniazdek i łączników modułowych po elegancko wyglądające serie z kolorowymi ramkami — szklanymi, drewnianymi, zdobionymi. Dziś wiele firm zabiega tu w dużej mierze o nietuzinkowy design. Dlatego można znaleźć bardzo dużo ciekawych propozycji w tej dziedzinie.
Na koniec pozostają różne detale i ozdoby. Warto pamiętać, by i one pasowały do panującego w pomieszczeniu stylu, by nie przytłaczały go swoją jaskrawością lub ponurością. Powinny raczej być kropką nad „i”, niżeli czymś, co jako pierwsze rzuca się w oczy. Nie należy zatem do zwiewnie urządzonego pokoju ładować ciężkich, bufiastych zasłon, ale też nowoczesne roleto-żaluzje nie będą dobrze wyglądać w urządzonym w stylu barokowym pokoju. Wszystko musi być przemyślane.
Nie można też zapomnieć o drzwiach. Jeśli to możliwe wprawmy je na koniec, aby mogły pasować do wszystkiego wewnątrz. Dziś znajdziemy różne rozwiązania także i w tej materii. Należy pomyśleć o tym, czy wolimy drzwi otwierane, wahadłowe czy raczej przesuwne. Dalej — czy chcemy, aby były pełne, czy też częściowo lub w całości mają być przeszklone. Tu oczywiście wiele zależy od przeznaczenia danego pomieszczenia — nie będziemy przecież dawać oszklonych drzwi do ubikacji, łazienki czy sypialni małżeńskiej. Z kolei kuchnia dużo zyska na przeszkleniach, a salon na rozsuwanych lub wahadłowych drzwiach. Do tego dochodzą jeszcze klamki i uchwyty drzwi. I one muszą być odpowiednio dopasowane.
Pamiętajmy zatem, by od początku organizowania wystroju wnętrza myśleć o jego późniejszych użytkownikach, a także o tym, jakie będzie przeznaczenie każdego pomieszczenia. Od tego zależy komfort późniejszego mieszkania w tym miejscu. Warto dużo rozmawiać, rysować, planować, projektować, radzić się znajomych i ekspertów. To jest inwestycja w przyszłe funkcjonowanie w naszym mieszkaniu, inwestycja na lata!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here