Historycy najnowszego okresu w dziejach Polski są zgodni, że dzisiejszy zbyt na mieszkania jest efektem kryzysu, jaki dotknął nasz kraj w latach 70 XX wieku. Wtedy właśnie zakończył się okres intensywnego rozwoju gospodarki mieszkaniowej. Niedobór mieszkań oraz rosnąca liczba ludności miast stwarza dobre warunki do skutecznej inwestycji. Jak to zrobić – radzą specjaliści z https://domardevelopment.pl/.
Inwestycja w perspektywie długoterminowej w mieszkanie może okazać się interesującą opcją, przede wszystkim jednak, należy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników, takich jak lokalizacja, stopa zwrotu (czynsz) lub wybór najemcy. Poniżej przyjrzymy się tym warunkom.
Lokalizacja
Najlepsze umiejscowienie mieszkania, które chcemy kupić można spróbować określić na podstawie wiadomości lokalnych lub wywiadu. W niektóre dzielnice miasto może planować spore inwestycje infrastrukturalne, co z pewnością przełoży się na jej atrakcyjność pod względem mieszkaniowym. Istnieją jednak różnice obiektywne w atrakcyjności różnych rejonów miasta. Jeśli w atrakcyjnym architektonicznie centrum mieszkania są 45% droższe od mieszkań na obrzeżach, istnieje prawdopodobieństwo, że ta relacja wartości będzie się utrzymywać.
(Sprawdź ciekawe inwestycje – https://domardevelopment.pl/inwestycje-mieszkaniowe-wroclaw/)
Optymalność przestrzeni
Rozumiemy przez nią wykorzystanie nakładów finansowych w stosunku do optymalnej przestrzeni mieszkania. Jeśli kupujemy na wynajem, powinniśmy wiedzieć, że trudniej jest wynająć 120 m2 niż 25 m2.
Dodatkowo trzeba mieć oko na układ nieruchomości. Zwróćmy uwagę na wielkość nieaktywnej przestrzeni, takiej jak duże klatki schodowe lub pomieszczenia gospodarcze.
Najemca płaci opłatę za administrację ale to mniejsza część sumy składającej się na jego koszt. Im wyższa, tym mniej zarabiamy zarobić. Upewnijmy się zatem, że budynek jest zarządzany przez renomowaną firmę, stosującą rozsądne stawki.
Najemcy
Pomyślmy o typie najemcy, którego chcemy mieć. Młody specjalista na początku kariery raczej nie będzie zainteresowany wynajmem starego mieszkania. Studentom będzie zależało na mieszkaniu położonym jak najbliżej uczelni. Jeżeli myślimy zaś o AirBnB, najlepsza będzie centralna lokalizacja.
Minimalizacja kosztów kupna
Większość nowych nieruchomości na sprzedaż można kupić bezpośrednio od dewelopera bez prowizji, w wyniku czego większość agentów nieruchomości też nie pobiera żadnych opłat.
W takim przypadku warto skontaktować się z agentem, a nie bezpośrednio z deweloperem, ponieważ zawsze warto mieć kogoś do pomocy w tym procesie. Dodatkowo koszty notarialne zostaną naliczone na rachunku nabywcy, skorzystajmy więc z usług agenta, aby mieć kontakt do notariusza, który zrobi to za jak najmniejszą opłatą.
Kredyt Hipoteczny – brać, czy nie?
Jeśli weźmiemy kredyt hipoteczny, może on objąć 90% kosztów inwestycji, do tego biorąc kredyt hipoteczny można zarobić na wzroście wartości mieszkania. Należy jednak pamiętać, że wartości nieruchomości mogą zarówno spadać, jak i rosnąć – dlatego w takim podejściu istnieje ryzyko.
Mieszkanie od dewelopera to przede wszystkim odpowiednia kalkulacja kosztów związanych z zakupem czterech kątów i obsługą kredytu, wysokością opłaty nakładanej na najemców i ujęcia tego w długoterminowy plan, pozwalający na dodatkowy zarobek. Warto też dowiedzieć się, czy w otoczeniu naszego mieszkania nie pojawi się w przyszłości jakiś wydajny środek transportu, na przykład metro lub nowa linia tramwajowa.
Mieszkanie od dewelopera jest doskonałą i jedną z bardziej bezpiecznych metod na inwestowanie środków. Stanowią też bardzo dobre oparcie dla przyszłych pokoleń naszej rodziny. Spośród dostępnych opcji inwestycyjnych, ta jest zdecydowanie godna polecenia.