Rodzaje styropianu

Styropian jest najlepszym materiałem ociepleniowym, dostępnym na rynku. Jego właściwości izolacyjne pozwalają na zachowanie ciepła w budynkach podczas zimy, a także nie dopuszczają do ich przegrzewania się podczas letnich upałów. Z tego powodu jest on najchętniej wykorzystywanym materiałem w budownictwie domów jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz obiektów użytkowych. Podejmując decyzję o jego wykorzystaniu należy jednak mieć na uwadze, iż występuje kilka jego rodzajów, różniących się od siebie właściwościami. Jest to szczególnie istotne dla osób prywatnych, inwestujących we własny dom, gdyż informacje te mogą okazać się kluczowe dla późniejszego komfortu cieplnego.

Czym jest styropian?

Styropian jest materiałem uzyskanym dzięki spienianiu polistyrenu w obecności materiału spieniającego, zwanego poroforem. Spienianie najczęściej następuje pod wpływem gwałtownego ogrzania parą wodną. W efekcie powstaje materiał o zaledwie 2% zawartości polistyrenu, w pozostałej części wypełniony powietrzem. Odznacza się dzięki temu lekkością i właściwościami termoizolacyjnymi, a przy tym podlega łatwemu kształtowaniu w różnorodne formy, na przykład poprzez wycinanie ich z bloku. Sprawia to, że oprócz materiału izolującego, może stanowić także materiał opakowaniowy i ochronny.

Na koniec warto zwrócić uwagę, że przed wykorzystaniem, styropian powinien być sezonowany, w celu usunięcia z niego pary wodnej. Może to zająć od kilku dni do nawet ośmiu tygodni, w zależności od jego rodzaju i zastosowanej metody.

Rodzaje styropianu ze względu na miejsce stosowania

Mówiąc o styropianie stosowanym w budownictwie, można wymienić jego kilka rodzajów, różniących się od siebie możliwościami zastosowania na różnych powierzchniach budynków. Wśród nich na pierwszym miejscu znajduje się styropian elewacyjny, inaczej zwany fasadowym, który służy do ocieplania ścian budynków. Występuje w postaci płyt, które nakładane są na powierzchnie, stanowi też najbardziej znany rodzaj styropianu.

Druga kategoria to styropian podłogowy, który służy do izolacji pomieszczeń od znajdującego się pod nimi gruntu. Ze względu na to, iż następnie jest układana na nim podłoga, musi on charakteryzować się większą twardością i odpornością mechaniczną, niż fasadowy.

Styropian dachowy ma zazwyczaj takie same właściwości jak podłogowy. Może występować w postaci większych płyt. Pojawiają się jego odmiany spadkowe oraz laminowane papą termozgrzewalną.

Ostatni rodzaj to styropian fundamentowy, specjalnie przeznaczony do ocieplania fundamentów budynku. Ze względu na to, iż są one narażone na najtrudniejsze warunki, odznacza się mniejszą nasiąkliwością niż pozostałe, co chroni go przed przenikaniem wilgoci z otaczającej go ziemi. Z reguły produkowany jest metodą automatową, dzięki czemu charakteryzuje się inną strukturą granulatu.

Znajomość tych kilku podstawowych jego rodzajów umożliwia dobór odpowiedniego do konkretnego zastosowania. Dzięki temu inwestor, zwłaszcza prywatny, będzie miał pewność dobrego zabezpieczenia swojego przyszłego miejsca zamieszkania przed zimnem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here