W jaki sposób pomalować meble kuchenne?

Malowanie starych mebli, to nie tylko sposób na poprawę wyglądu konkretnego pomieszczenia naprawdę niewielkim kosztem. Bardzo często malujemy meble kuchenne, kiedy planujemy zmienić wygląd naszej kuchni, ale nie chcemy wymieniać samych mebli, ponieważ są funkcjonalne, podoba nam się ich kształt. Wymiana mebli tylko i wyłącznie dlatego, że „znudził nam się” ich kolor, nie jest inwestycją, na którą stać każdego. Dlatego też, warto jest wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo pomalować stare meble i na co w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, kiedy chcemy przystąpić do takiego działania. Prawdą jest bowiem, że jeśli chcemy pomalować meble, musimy wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo się do tego przygotować. W poniższym artykule, znajdziecie poradnik, który powie wam jak pomalować meble kuchenne w taki sposób, aby zyskały one nowe życie, jak również – aby w trakcie całego procesu nie zostały one zniszczone. Wbrew pozorom, to wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się początkowo wydawać.

Przede wszystkim – odpowiednie przygotowanie mebli do malowania

To, od czego musimy zacząć, jeśli chcemy w prawidłowy sposób pomalować meble, to kwestia związana z prawidłowym ich przygotowaniem do tego celu. Nie zrobimy tego jednak, jeśli nie będziemy wiedzieli, z jakiego rodzaju materiału, nasze meble kuchenne są wykonane. Zupełnie inaczej będziemy przygotowywali do malowania meble wykonane ze sklejki, zaś inaczej te, które są w stu procentach wykonane z drewna. Materiał, z którego meble są wykonane, odgrywa zatem kluczową rolę, jeśli chodzi o wybór metod związanej z właściwym przygotowaniem mebli do malowania.

Przygotowanie do malowania mebli wykonanych ze sklejki

Zacznijmy może od tego, w jaki sposób przygotować do malowania meble ze sklejki. Zdecydowanie większość osób posiada właśnie ten typ mebli, w dużej mierze ze względu na koszt związany z zakupem mebli drewnianych. Jak zatem przygotować do malowania meble wykonane ze sklejki?

Podstawą, jest tutaj oczywiście oczyszczenie ich. Nie możemy pod żadnym pozorem malować mebli, które są zakurzone czy po prostu – brudne. Po pierwsze, farba nie przyjmie się na nich dobrze, a po drugie, jest bardzo duża szansa, że na meblach pojawią się brzydkie zacieki i brud, który będziemy zbierać pędzlem a następnie rozmazywać po całej, malowanej powierzchni. Dlatego też, pierwszym krokiem, jeśli chodzi o przygotowanie mebli kuchennych wykonanych ze sklejki do malowania, jest bardzo dokładne oczyszczenie ich i pozbycie się kurzu. Najlepiej do tego celu wykorzystać specjalnie przeznaczone środki. Kupimy je w sklepach, które wyposażone są wysokiej jakości środki czystości. Najlepiej, jeśli środki te, dodatkowo będą odtłuszczać powierzchnię mebli, które nimi pokryjemy. Wówczas, kolejne etapy pracy nad przygotowaniem mebli do malowania pójdą nadzwyczaj szybko i sprawnie.

Przygotowanie do malowania mebli drewnianych

W przypadku, kiedy mówimy o odpowiednim przygotowaniu do malowania mebli drewnianych, proces ten wygląda nieco inaczej. Warto jest jednak wiedzieć, że te drobne różnice, które zawierają się w tym, w jaki sposób przygotujemy drewniane meble kuchenne do malowania, będą miały znaczenie, jeśli chodzi chociażby o to, w jaki sposób przyjmie się farba na takich meblach. Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy odpowiednio pomalować drewniane meble, nie powinniśmy ich szlifować, jeśli nie jest to konieczne. Jedyne, co powinniśmy zrobić, jeśli chodzi o przygotowanie drewnianych mebli do malowania, to dokładnie je oczyścić. Szlifowanie mebli drewnianych jest potrzebne tylko i wyłącznie wówczas, kiedy ich powierzchnia jest nierówna i wymaga wyrównania. Jeśli tego nie zrobimy, pokrycie mebli drewnianych o nierównej fakturze farbą, może przynieść niezadowalający nas efekt. Jeśli jednak rozważamy szlifowanie mebli i jeśli występuje taka konieczność, musimy bardzo uważać, w jaki sposób tę czynność wykonujemy.

Kiedy meble kuchenne są oczyszczone: co dalej?

Kolejnym etapem, jeśli chodzi o odpowiednie przygotowanie mebli do malowania, jest wybór odpowiedniej jakości narzędzi. W przypadku, kiedy mówimy o całościowym malowaniu mebli, wybór wałków i pędzli, może okazać się kluczowy. Ważne jest przede wszystkim to, aby pędzle i wałki, które wybierzemy, były dopasowano rodzaju farby, którą wybieramy. Sam wybór farby, którą będziemy chcieli pokryć meble także jest niezwykle istotny. Bardzo często wymagane może być też użycie podkładu. Kiedy jednak będziemy pokrywać meble podkładem, bardzo ważne jest to, aby pamiętać o tym, aby podkład położyć możliwie jak najbardziej cienką warstwą. Wówczas będzie nam dużo prościej pomalować meble w taki sposób, aby uzyskany przez nas efekt w pełni nas zadowalał. Unikniemy też wrażenia, że nasze meble będą wyglądały nieestetycznie i sztucznie.

Czy warto jest decydować się na malowanie mebli kuchennych

Czy malowanie mebli kuchennych jest opłacalne? Otóż, jak się okazuje, jest to bardzo opłacalny interes. Przede wszystkim dlatego, że całkiem niewielkim nakładem oraz kosztem, jesteśmy w stanie w dość znacznym stopniu zmienić np. wystrój naszej kuchni.Co więcej, jeśli nasze meble są nieco podniszczone, pomalowanie ich, z pewnością tchnie w te meble nowe życie. Co więcej, to świetny pomysł, jeśli chodzi o nauczenie się czegoś nowego. Prosta, domowa renowacja mebli, to zawsze ciekawe doświadczenie. Satysfakcja, związana z tym, jaką pracę uda nam się wykonać, także będzie ogromna. Musimy jednak pamiętać także i o tym, że kiedy już pomalujemy meble, bardzo ważne jest to, żeby dać im dobrze wyschnąć. Czasem może się okazać konieczne pozostawienie mebli do wyschnięcia nawet i na całą noc. Wiele oczywiście zależne jest od tego, jak szybko schnie nasza farba oraz ile warstw i jak grubych musieliśmy jej nałożyć na nasze meble. Prawda jest jednak taka, że domowa renowacja mebli, nie powinna zająć nam więcej, niż dwa do trzech dni. Zestawiając ten czas z czasem potrzebnym na zakup nowych mebli kuchennych, jak również i z kosztami ich zakupu, przemalowanie mebli, jest znacznie bardziej opłacalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here