Ważne pomieszczenie - garderoba

Najbardziej standardowa i typowa garderoba to po prostu osobne, wydzielone pomieszczenie, które służy do przechowywania ubrań, butów czy innych niezbędnych drobiazgów. Najczęściej garderobę sytuuje się bezpośrednio przy głównej sypialni, tak żeby można było wejść do niej właśnie z tego pokoju.

Garderoba w każdym pokoju?
Optymalnym rozwiązaniem byłoby zaopatrzenie każdego z pokojów w bardzo pożyteczne i pomagające zachować porządek i ład pomieszczenie, jakim jest garderoba. Niestety, ze względu na oszczędność miejsca, która jet koniecznością w większości mieszkań, a nawet domów, na ogół (jeśli w ogóle) wyposaża się w nią największą sypialnię, którą użytkują zwyczajowo główni lokatorzy, czyli rodzice (dziadkowie, partnerzy).

Wydzielenie garderoby
Jest to koncepcja dobra i funkcjonalna, jednak czasami układ domu czy mieszkania nie pozwala na takie rozwiązanie. Co wtedy? Idealnym miejscem na to pomieszczenie jest istniejąca wnęka w korytarzu, którą można zabudować szafami, zaopatrzyć w przesuwne drzwi, czy nawet wydzielić budując ściankę (płyty gipsowo-kartonowe osadzane na stelażu są tu bardzo pomocne ze względu na łatwość montażu) i wstawić standardowe (uchylne, przesuwne lub harmonijkowe) drzwi. Zaletą jest w takim przypadku wydzielenia garderoby w korytarzu czy hallu dostępność pomieszczenia dla wszystkich domowników. Wadą natomiast to, że raczej w głównej sypialni niezbędna okaże się, chociaż niewielka szafa na podręczne ubrania, a już na pewno komoda czy bieliźniarka.
Więcej możliwości dla wydzielenia pomieszczenia, które przeznaczyć można na garderobę jest w domach czy dużych mieszkaniach. Idealnym miejscem jest schowek pod schodami (istniejący lub specjalnie w tym celu przygotowany). Czasami warto zaadaptować na ten cel inne pomieszczenie, które domownicy ocenią jako mniej przydatne niż garderoba – może być to druga (albo trzecia) łazienka, czy też pomieszczenie gospodarcze przeznaczone na pralkę albo spiżarnia.

Gotowe szafy czy garderoba?
W przypadku, kiedy dysponujemy odpowiednio dużym (minimum 15 m2) i ustawnym pokojem, który zamierzamy przeznaczyć na sypialnię, warto przemyśleć, czy lepiej w naszym przypadku będzie wyposażać pomieszczenie w gotowe szafy, czy może zorganizować w nim garderobę. Co przemawia za tym drugim rozwiązaniem? Przede wszystkim funkcjonalność. Mimo że obecnie możliwe jest dopasowanie do pomieszczenia gotowych szaf z dokładnością do kilku centymetrów, zawsze garderoba na zamówienie wykorzysta przestrzeń do maksimum. Najczęściej, zwłaszcza w niewielkich sypialniach (tych bliżej 15 m2) decydujemy się na wykonanie szafy z drzwiami przesuwnymi na zamówienie i w ten sposób organizujemy naszą sypialnianą garderobę.

Niewielki budżet i garderoba?
Zainstalowanie szafy na zamówienie to sposób ergonomiczny, jednak dość kosztowny. Co zrobić, jeśli fundusze nie pozwalają nam na takie rozwiązanie? Można poradzić sobie na różne sposoby. Pierwszy wymaga pewnych umiejętności (trzeba postawić ściankę) i sprawi nieco bałaganu. Garderoba w sypialni może powstać jako osobne pomieszczenie przez wstawienie ścianki i zamontowanie w niej drzwi (jednej lub dwóch par). Mimo że takie rozwiązanie wydaje się być dość dużym przedsięwzięciem budowlanym, nie jest specjalnie kosztowne, jeśli oczywiście zastosujemy niedrogie drzwi. Równie niskobudżetową formą (a przy okazji na pewno mniej wymagającą) będzie zamówienie ścianek ze sklejki na wymiar i wstawienie ich w odpowiednim miejscu pozostawiając przerwę, która będzie służyła jako wejście do garderoby. Mankamentem tego rozwiązania jest brak drzwi, ale z tym również można sobie poradzić stosując zasłonę, parawan lub dodatkową ściankę sklejkową ustawioną mniej więcej około 80 cm przed linią garderoby naprzeciwko otworu wejściowego do niej.

Wyposażenie garderoby
Oczywiście wydzielenie garderoby to nie wszystko. Ścianki to jedynie pierwszy z jej elementów. Przecież w garderobie chodzi głównie o przechowywanie naszych rzeczy w porządku i ładzie. Niezbędne są półki, wieszaki, szuflady. Przy niewielkim budżecie warto wykorzystać szafy, którymi dysponowaliśmy dotychczas (można zdemontować drzwi) uzupełniając je o pewne elementy jak np. drążki, które wspaniale połączą dwie szafy dając miejsce dla płaszczy czy kurtek albo koszul i marynarek, montując po bokach dwóch szaf stelaż, na którym można zawiesić druciane kosze czy szuflady.
A co zrobić, gdy nasze szafy nam się już nie podobają, albo ich drzwi są naprawdę zniszczone czy nie pasują kompletnie do pozostałych mebli i pomieszczenia? Jeśli nie chcemy wydawać nawet kwoty rzędu kilkuset złotych (bo musimy się ograniczać finansowo albo np. wynajmujemy mieszkanie i nie chcemy inwestować), świetnym pomysłem będzie zdemontowanie nieatrakcyjnych drzwi szaf i zasłonięcie całości (po uprzednim zagospodarowaniu wolnych przestrzeni) kotarą przesuwaną za pomocą przykręconych do sufitu szyn lub roletami z materiału czy bambusa.

Pokoje garderobiane
Jeśli należymy do tych szczęśliwców, którzy posiadają duże pomieszczenia, które mogą przeznaczyć na garderobę, a przy tym niemały budżet, możemy w naszej sypialni wyczarować sobie garderobiany pokój. Warto wtedy zaangażować firmę zajmującą się wykonywaniem tego rodzaju przedsięwzięć. Istnieje wiele interesujących rozwiązań jak specjalne półki na obuwie, szuflady na zegarki czy krawaty, umożliwiające posegregowanie pojemniki na bieliznę osobistą, a także niezliczone ilości udogodnień. Na przykład opuszczana deska do prasowania, która normalnie znajduje się w szafie niewidoczna za jej drzwiczkami, czy specjalne miejsce do prasowania parowego wiszących ubrań, odpowiednio przygotowane lustra, które umożliwiają obejrzenie się ze wszystkich stron i sprawdzenie w ten sposób, czy ubranie dobrze leży. Ponadto pracownicy wyspecjalizowanych firm podpowiedzą, jak zagospodarować całą przestrzeń nie sprawiając przy tym wrażenia bałaganu czy zagracenia pomieszczenia. Zoptymalizują wyposażenie szaf i doradzą, gdzie zlokalizować stojaki na ubrania, a gdzie siedziska oraz w jaki sposób zamontować oświetlenie, żeby było optymalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here