Jeśli chcesz cieszyć się meblem, który wykonany jest z drewna o pięknych słojach i gustownym kolorze – wybierz mebel pokryty woskiem.
Meble woskowane nie zakrywają wzoru drewna, chroniąc go jednocześnie przed działaniem bodźców zewnętrznych /wilgoć, kurz, drobne uszkodzenia mechaniczne/. Wosk na meblu sprawia, że możesz łatwo dbać o jego wygląd.
Jeśli w pomieszczeniu znajdują się meble o różnych właściwościach – z powodzeniem odróżnisz meble woskowane od innych. Ich niepowtarzalny wdzięk rzuca się od razu w oczy.
Mogę tu przytoczyć pewną anegdotę, która już obrosła mchem prawdopodobieństwa.
W pokoju zagraconym do granic możliwości różnymi meblami, pewna ich grupa sprawiała wrażenie, jakby znalazła się tam przed chwilą.
Ich połysk /choć były zakurzone/ stawiał oglądającego w zaskakującej sytuacji. Meble te znajdowały się w środkowej części pokoju, co już wykluczało ich niedawne przybycie. Towarzyszące im inne meble nie były z tej sytuacji zadowolone, gdyż to właśnie na nich skupiano całą uwagę.
Uważny czytelnik już pojął puentę, która wcale nie jest zaskakująca.
Otóż meble te zostały dawno temu nawoskowane i to właśnie sprawiało, iż były tak postrzegane.
Można tu przytaczać jeszcze szereg innych przykładów na to, że wspomniane meble o klasę przewyższają jakością inne /zwłaszcza że do sześciu tysięcy znaków jeszcze sporo mi brakuje/, ale skupmy się na czymś innym.
Praca stolarza w obecnych czasach nie należy do łatwych. Nie dość, że naciska konkurencja, to jeszcze na przeszkodzie stają różnego rodzaju wymogi techniczne, obwarowane unijnymi przepisami.
Ale i tak większość zakładów stolarskich postanowiła wszystkie swe moce przerobowe skierować właśnie na ten rodzaj produktu.
Korzyści z wykonanych w ten sposób mebli są niewątpliwie duże, bo przecież popyt na nie jest ogromny. Wystarczy tylko sięgnąć do statystyk. A mówią one jednoznacznie, że meble woskowane są jednym z najbardziej poszukiwanych produktów na rynku, jeśli chodzi o wyposażenie wnętrz. Niewygórowana cena mebli woskowanych jest dodatkowym atutem, który nokautuje produkty z tej branży.
Wybierając zakup tychże mebli, decydujesz się na solidne i estetyczne, a przy tym niedrogie wyposażenie wnętrza.
Będą one spędzać sen z powiek zaproszonych gości, nie wspominając już o zazdrości, jaką będą wzbudzać.
Jeśli chodzi o genezę produkcji mebli woskowanych, to jest ona zaskakująco nieoczekiwana. Otóż na początku dziewiętnastego wieku, na wschodnim wybrzeżu Madagaskaru odkryto szczątki nieznanego statku /okrętu?/. Pośród wielu przedmiotów, na które tam natrafiono, znajdowały się również meble. Odkrywców zdziwił jednak następujący fakt. Chociaż meble były dość znacznie uszkodzone mechanicznie, to drewno, z którego zostały wykonane, sprawiało wrażenie, jakby czas się go nie imał. Było pokryte niewiadomą substancją.
Należy się w tym miejscu pewne wyjaśnienie. Otóż w miejscu, w którym zastały znalezione owe szczątki znajdowała się w owym czasie pasieka. Dosyć pokaźna to była pasieka. Wszystkie ule, które się tam znajdowały, zostały -rzecz jasna- rozbite. Miód z pewnością został zjedzony przez różnego rodzaju zwierzęta, natomiast wosk, którego było tam sporo, pokrył między innymi wszystkie drewniane przedmioty.
Tak „zakonserwowane” -przetrwały wiele lat.
Już niebawem zaczęto eksperymentować z tego rodzaju konserwacją i wprowadzać ją do masowej produkcji mebli. I tak meble woskowane zaczęły swój pochód ku teraźniejszości.
Myślę, że i o przyszłość mebli woskowanych nie należy się martwić, gdyż ich niepodważalne atuty pozwalają dumnie w nią patrzeć.
Wosk na meblach -oprócz wymienionych walorów- posiada również właściwości antyseptyczne. Małe dzieci jakże często /żeby nie rzec — bez przerwy/ trzymają palce w ustach, a te przecież dotykają wszystkiego, co jest w ich zasięgu. Po dotknięciu mebli, nic dzieciom nie grozi, gdyż mikroby na nich się znajdujące, są już nieszkodliwe.
Dodatkowym atutem, o którym tu jeszcze nie wspomniano, jest ekologia, jakże ważna w dzisiejszych czasach.
Wosk, choć tak przecież trwały, kiedyś musi ulec degradacji, a skoro to produkt naturalny – rzecz jasna jest przyjazny dla środowiska.
Ciekawostką może być fakt, iż nie tylko ludzie wpadli na tak prosty sposób ochrony różnych powierzchni. Wiemy przecież, że niektóre owoce pokryte są woskiem. Ale to nie wszystko. Niektóre zwierzęta zaczęły również stosować ten produkt do różnych celów.
Na przykład pewien gatunek ptaków zamieszkujący wyspę Wolin. Samiec Trzykrotka Wątłego używa go w okresie godowym do namaszczania gałązek, z których później jego wybranka buduje gniazdo.
Tak spreparowany materiał budowlany długo będzie opierać się bałtyckiej bryzie, jak i silnym podmuchom szkwału. Przyrodnicy odnotowali również takie zjawiska jak woskowanie kopyt, czy rogów u niektórych ssaków. W tym przypadku jest to raczej podyktowane względami estetycznymi.
Jak się okazuje — nie tylko meble woskowane są cenione, ale również inne przedmioty, na których wosk się znalazł.
Moda oczywiście chce zawładnąć naszymi upodobaniami, ale nie dajmy się ponieść chwilowym trendom. Bądźmy praktyczni i wybierajmy dla siebie zawsze takie rozwiązania, które są racjonalne.
Jeśli kiedyś zabraknie mebli woskowanych, zawsze możemy wykonać je własnoręcznie w domu. Nie potrzebujemy w tym celu angażować jakichś ogromnych środków. Wystarczy niewielkie pomieszczenie, zaprzyjaźniony stolarz, pszczelarz i nieuciążliwi sąsiedzi. Jeżeli jednak tych ostatnich będzie trudno zorganizować, to zawsze można im zaoferować swoje usługi, na które /prędzej, czy później/ powinni się zgodzić. Zwłaszcza że dobrych fachowców w pobliżu — nigdy dość.
Kończąc, chcę podkreślić, że meble woskowane, to najefektowniejsza lokata kapitału, o który w obecnych czasach coraz trudniej. Meble takie są długotrwałe, więc rodzina, po naszym odejściu będzie mile zaskoczona. Jeśli nie posiadamy spadkobierców – zawsze możemy liczyć na muzea lub domy opieki. Również w przypadku, kiedy zostaniemy nagle niemile potraktowani przez życie — komornik nie będzie narzekać.