Małe mieszkanie i zabudowy szaf

Aranżacja małego mieszkania nigdy nie jest prosta. Trzeba dobrego wizjonera i logistyka, by dobrze umieścił wszystkie ważne elementy na małej powierzchni. Dom to piękny stół dla całej rodziny, wygodne łóżko, funkcjonalna kuchnia, ale i miejsca do przechowywania. Ostatni punkt stwarza lokatorom najwięcej problemów. Jak pogodzić dobry wygląd z nieskazitelną funkcjonalnością? Czy taki projekt da się w ogóle zrealizować?

Jeszcze kilkanaście lat temu wszędzie królowały pawlacze – wysoko zawieszone szafki w przedpokoju, które nigdzie nie pasowały, ale dawały dużo miejsca na przetwory i kartony ze świątecznymi ozdobami. Mieściły dosłownie wszystko. Babcie i dziadkowie nie wyobrażają sobie życia bez porządnego pawlacza.

Czasy mini szafek zawieszonych pod sufitem minęły, pojawiły się modne szafy. Kawał wielkiego mebla, który zajmował bardzo dużo miejsca niestety nie zawsze funkcjonował w małym pomieszczeniu. Szeroka, wręcz mosiężna szafa utrudniała komunikację w mieszkaniu, stawała się utrapieniem dla całej rodziny. Nie mieściła tyle, ile byśmy chcieli, a dodatkowo półki nie spełniały wymagań. Szafy tego typu to kilka małych, ale głębokich półek i ogrom miejsca na płaszcze i sukienki. Dodatkowo na szafach gromadziły się wszelkiej maści pudła i pudełeczka, które skutecznie szpeciły wystrój mieszkania.

Przyszedł czas na dopasowanie i ciekawe aranżacje małych mieszkań, które zaczęły zachwycać. Zabudowy szaf okazały się idealnym rozwiązaniem dla małych i większych mieszkań. Dlaczego? Zabudowana szafa wykonywana jest na zamówienie – idealnie dopasowana do potrzeb użytkownika i możliwości mieszkania. Zamiast szerokie, wielkiej, wystającej szafy, możemy stworzyć nieco węższą, ale szerszą kompozycję szafek, półek i szuflad które idealnie nadadzą się do przechowywania ubrań, bielizny, pościeli, kurtek, sukienek i wszystkich innych rzeczy z których korzystamy w różnych odstępach czasowych.

Czy małe mieszkanie nie będzie przytłoczone przez takie rozwiązanie? Absolutnie nie. Szafy tego typu wykonywane są pod konkretne mieszkanie. Nie ma zatem możliwości by wystawała, zaburzała komunikację czy była niewymiarowa. Wykonując tego rodzaju mebel należy zastanowić się jaka ściana będzie najlepsza. Większość projektów wykorzystuje do tego ściany puste, na których nie ma drzwi – dzięki temu powierzchnia użytkowa jest bardzo duża, a wygląd mieszkania na tym nie cierpi.

Szafy w zabudowie można wykorzystać w każdym pomieszczeniu – przedpokoju, sypialni, salonie, łazience, pokoju dziecięcym. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika, który będzie z niej korzystał. Dlatego warto przed podjęciem konkretnej decyzji przejrzeć aranżacje małych pomieszczeń, prześledzić zastosowane rozwiązania i dopasować je do swojego wnętrza.

Zastanówmy się zatem jak stworzyć idealną szafę do małego mieszkania.
W pierwszej kolejności zanotuj co dokładnie chcesz w danym miejscu przechowywać. W przedpokoju mogą być to kurtki, płaszcze, buty, kapcie, nieużywane ozdoby na różne okazje, a nawet wakacyjne sprzęty. Okazuje się, że na przedpokoju przechowujemy większość rzeczy, których nie używamy.

Drugim pomieszczeniem, które będzie wymagać najwięcej miejsca w szafie jest sypialnia. Ubrania codzienne, wizytowe, piżamy, koce, pościele zajmują bardzo wiele miejsca. Szukając idealnego miejsca do przechowywania ubrań, trzeba wziąć pod uwagę szerokość, wysokość i głębokość szafek. Dobrze zbudowana szafa będzie nie tylko użytkowa, ale stworzy wrażenie własnej, małej garderoby. O takiej sypialni marzy każda kobieta – dobra szafa pozwala na ładną ekspozycję ubrań, wygodne przeglądanie zawartości i przede wszystkim porządek. Szuflady to kolejny ważny element, którego w sypialni nie może zabraknąć. Przechowywanie bielizny w otwartej szafce zwykle kończy się bałaganem i godzinnym poszukiwaniem odpowiednich skarpetek. Wiesz już, że sypialnia wymaga porządnej i pojemnej szafy, co więc z kolejnymi pomieszczeniami?

Łazienka? Dzisiejsze łazienki to bardzo duży minimalizm, który nie zawsze jest dobry. Wbrew pozorom w łazience przechowujemy bardzo wiele rzeczy – kosmetyki, detergenty, ścierki, akcesoria do sprzątania, często pranie czyste oraz brudne. Łazienka już dawno przestała być tylko sanitariatem. Dzisiaj to piękne pomieszczenie które też warto wykorzystać do przechowywania. Nie można jednak zapominać o odpowiednim wykończeniu takiej zabudowy – estetyczne drzwi otwierane eleganckimi uchwytami doskonale uzupełnią aranżacje takiego wnętrza.

Na końcu warto pomyśleć o pokoju dziecięcym, który mimo wszystko i ponad wszystko potrzebuje dobrej organizacji. Dziecięcy pokój to mnóstwo ubrań, zabawek, akcesoriów. Coraz więcej nowoczesnych aranżacji przedstawia wielkie zabudowy, zamiast kilkunastu mniejszych szafek. Dzięki temu pokój dziecięcy zyskuje więcej miejsca do zabawy, a przecież takiego miejsca nie może przecież zabraknąć. Zaprojektowanie takiej szafy wymaga umiejętności i wyobraźni, ale i funkcjonalności jak w przypadku innych pomieszczeń. Jednak dobry fachowiec na pewno zaproponuje ciekawe rozwiązanie.

Szafy są niezbędne w każdym domu. Warto jednak zaplanować je tak, by nie przeszkadzały w funkcjonowaniu, a wręcz je ułatwiały. Takie rozwiązania sprawiają, że życie staje się łatwiejsze i jednocześnie bardziej przyjemne. W małym mieszkaniu aranżacje są bardzo wymagające bez względu na pomieszczenie. Dobranie wszystkich elementów, detali zajmie dłuższą chwilę, ale naprawdę warto zrobić to dobrze by zabudowa prawidłowo funkcjonowała latami.

Na samym końcu zadbajmy o wykończenie szaf. W pomieszczeniach takich jak sypialnia nie trzeba montować drzwi, natomiast w przedpokoju, łazience i dziecięcych pokojach takie wykończenie jest niezbędne. Warto się zastanowić jaki system zamykania będzie najlepszy. Dzięki temu nawet małe mieszkanie będzie idealnie wykończone od początku do końca.
Zadbaj o każdy szczegół swojego domu i nie zapominaj o szafach, które naprawdę wiele wniosą do całego pomieszczanie i mieszkania. Teraz mieszkanie będzie zupełnie inne i na nic nie zabraknie miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here