Wystrój wnętrz a Ty

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak dużą rolę odgrywa w twoim życiu otoczenie, w jakim się obracasz? I nie chodzi tu tylko o osoby z którymi masz kontakt, ale także miejsca, w których przebywasz. Zdziwiłbyś się, jak działa to na twoje dobre samopoczucie i trzeźwość umysłu.

Na pewno zdążyłeś zauważyć, że spędzanie czasu z ludźmi o podobnym charakterze do twojego jak z takimi posiadającymi cechy czy wartości, które cenisz sprawia, że się dogadujecie, przez co czujesz się szczęśliwy, z powodu gdyż przekazują oni dobre emocje. Czujesz się lepiej, poprawia ci się humor, a więc twój mózg lepiej pracuje i jest bardziej nastawiony na działanie.

Podobny wpływ ma na ciebie otoczenie, w którym przebywasz. Większość czasu, jeśli nie w pracy czy szkole, spędzamy w domu, a więc istotne jest, aby to miejsce kojarzyło nam się ze spokojem, odpoczynkiem od obowiązków i ucieczką od codziennego pośpiechu. Wpływa na to wiele czynników. Jednym z nich jest kolor ścian.

Wyobraź sobie teraz, że musiałbyś przebywać w pokoju pomalowanym na rażąco pomarańczowy. Albo odblaskowy żółty. Albo zupełnie czarny. Już po paru godzinach czułbyś się źle, byłbyś rozdrażniony, przygnębiony i trudno byłoby ci się skupić na czymś innym niż bombardujący cię ze wszystkich stron kolor pomieszczenia, w którym przebywasz.

Zupełnie odwrotnie działają kolory pastelowe czy przygaszone, na przykład kolor zielony-uspokaja i wycisza, żółty-wywołuje radość i nastawia cię optymistycznie do życia, z kolei niebieski-powoduje obniżenie stresu i ciśnienia.

Co oprócz barw wnętrza oddziałuje na twoją psychikę? Otóż jego wyposażenie, czyli odpowiednio dobrane meble i nie tylko ich kolorystyka, ale także styl i materiał wykonania i ich wspólne komponowanie się. Ważne jest, aby wszystko było w podobnym klimacie i razem z dodatkami tworzyło ciekawy, niepowtarzalny wystrój. Wszystko zależy od osoby i jej gustu.

Jak wybrać idealne meble, pasujące do tych z naszej wyobraźni a propos idealnego mieszkania? Planować, szukać, działać. Nie ograniczaj się tylko do jednego sklepu czy marki. Nie działaj impulsywnie. Na początku przeglądaj oferty w katalogach, szukaj pomysłów w internecie, chodź do sklepów stacjonarnych i zobacz na żywo, jak prezentuje się dany mebel lub oglądaj programy dotyczące wystroju wnętrz, których niedawno był duży wysyp, i z których można dużo wyciągnąć.

Wiele stron internetowych, platform czy blogów jest w stanie zaofiarować Ci swoją pomoc. Jednym z najbardziej popularnych jest Pinterest, na którym można znaleźć mnóstwo inspiracji i zaczerpnąć ciekawych pomysłów. Oprócz wyposażenia w stylu nowoczesnym, oldschoolowym, skandynawskim czy rustykalnym, dużą popularność zyskują tam meble vintage. Są one stylizowane w taki sposób, aby wyglądały jak z poprzednich epok. Często są to stare sprzęty wpasowane w nowoczesne wnętrze, które łączą historię z awangardą. Jest to styl dla osób szukających swych korzeni i chcących pokazać swój indywidualizm.

Jednak w dzisiejszych czasach większość osób sięga po nowoczesność, ewentualnie retro. Rzadko kiedy znajduje się osoba, gustująca właśnie w fason vintage. Jeśli nie do końca wiesz, jaka stylizacja odpowiadałaby ci najbardziej, możesz na przykład spędzić tydzień w domku w górach, aby sprawdzić czy chciałbyś otaczać się takim klimatem częściej.

A może trochę wolałbyś przenieść błękit wody morskiej i piaszczystej plaży do swojej sypialni? Wszystko zależy od ciebie na co się zdecydujesz. I nikt nie mówi, że musisz spędzać całe swoje życie w jednym określonym typie wystroju. Przecież od czego są remonty? Baw się tym! Odświeżanie swojego miejsca regularnie, nawet poprzez małe dekoracje, sprawi, że milej będzie ci się do niego wracać, a nawet nie będziesz chciał z niego wychodzić.

Faktem jest, że zbyt długie przebywanie w tym samym miejscu spowoduje, że znudzi ci to, co się w nim znajduje, dlatego przydadzą ci się wakacje raz na jakiś czas w zupełnie innym miejscu. A może nawet przywieziesz z niego pamiątkę, która idealnie wpasuje ci się do domu? Urozmaici je i będzie przypominać o przyjemnie spędzonym czasie.

Decydując się na określony styl, możesz wypełnić nim jedno pomieszczenie (swój gabinet, kuchnię czy sypialnię) lub zrobić to w całym mieszkaniu dokładnie i starannie. Jeśli posiadasz dom, możesz także dodać coś takiego od zewnątrz. Wzmocni to jego charakter.

Niezależnie już od tego czy zamieszkujesz apartament, rezydencję czy skromne mieszkanko w bloku, oprócz dekoracji znajduje się tam też twoja rodzina. Ta, z której pochodzisz, bądź ta, którą sam założyłeś.

Składają się na nią różne osobowości z różnym temperamentem, jednak dzięki wspólnemu zrozumieniu i szacunku, żyjecie razem w zgodzie i dzielicie się obowiązkami domowymi, aby wszystkim żyło się lepiej i z przyjemnością przebywało w wspólnym miejscu jakim jest dom.

To słowo to coś więcej niż tylko budynek. Ten z dzieciństwa niesie ze sobą mnóstwo wspomnień, negatywnych bądź pozytywnych, takich do których wracamy myślami z uśmiechem na ustach lub takich, o których chcemy zapomnieć. Ten z dorosłego już życia to przywiązanie, bezpieczeństwo i miłość.

To ostatnie jest niezwykle istotne, bo gdy poza domem spotykają nas różne sytuacje, borykamy się ze stresem, problemami w pracy czy zwyczajnie miewamy gorsze dni, ważne jest, aby właśnie w nim znaleźć oparcie i ciepło rodzinne. Coś co sprawi, że nie będzie to tylko obiekt mieszkalny, ale oaza, w której czujemy się bezpiecznie i nie musimy nikogo udawać.

W dzisiejszych czasach to trudne, gdyż każdy przybiera jakieś maski
i wchodzi w określone role, po to, aby być akceptowanym w społeczeństwie, mieć dużo znajomości, co, jak wiadomo, ułatwia załatwianie wielu spraw, jak i cieszyć się nieposzlakowaną opinią wśród przyjaciół i stwarzać pozory idealności.

Na początku? Ok. Na dłuższą metę? Nie da rady. Prędzej czy później fałszywość wychodzi na jaw i niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje, dlatego nie warto oszukiwać, a na pewno nie w relacjach międzyludzkich. I to nie jest kwestia opłacalności, ale naszego własnego sumienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here