Zagrajmy w zielone

Jak wiadomo, kolor zielony od zawsze jest kojarzony z naturą czy też przyrodą. Zielony bowiem symbolizuje wzrost, odrodzenie. W krajach muzułmańskich, jest uznawany za kolor święty, a w Irlandii natomiast, symbolizuje szczęście.W dzisiejszych czasach zielony kojarzy nam się również ze środowiskiem, z dbaniem o nie, o otaczającą nas przyrodę, ogólnie z całym systemem ekologicznym.
Należy również wspomnieć, że przebywanie wśród zieleni uspokaja, relaksuje oraz regeneruje siły witalne. Jest to kolor polecany szczególnie osobom chorym na depresje, ponieważ jego właściwości wyciszające pozytywnie wpływają na system nerwowy każdego człowieka. Bardzo często obserwujemy, że ściany w miejscach takich jak szkoły, szpitale, przychodnie są często traktowane tym kolorem w imię jego bardzo dobrego wpływu na człowieka.
Kolor zielony jest kolorem uwielbianym również przez dzieci. Już od najmłodszych lat maluchy często wybierają właśnie jego. Kredki, farbki, plastelina, papier kolorowy czy bibuła bez odcieni zielonego wypadłaby rzeczywiście słabo. Dzieci chętnie rysują i kolorują tym kolorem, ponieważ bardzo mocno kojarzy im się z otaczającym ich światem. Drzewa, krzewy, trawka, kwiatki – te wszystkie elementy stanowią bardzo ważny czynnik w rozwoju naszych dzieci, które obserwując co dzieje się dookoła chętnie przelewają swoje myśli na papier.
Natomiast my dorośli na co dzień podejmujemy decyzje co do wyboru barw w naszym życiu. Czasem robimy to intuicyjnie (coś nam się podoba i już) ,a czasem zastanawiamy się nad wyborem. Oczywiście wszystko zależy od tego, czego wybór dotyczy. Jednak praktycznie zawsze dużą rolę w wyborze czy doborze czegokolwiek co ma pojawić się w naszym życiu gra kolor. Być może nie jest on na pierwszym miejscu, ponieważ są jeszcze inne aspekty, które podczas wyboru czegokolwiek bierzemy pod uwagę, jednak kolorem kierujemy się równie mocno jak funkcjonalnością, ceną czy użytecznością danego produktu.
Chcemy kupić na przykład sukienkę. Żadna kobieta nie weźmie się za przymiarkę, czy chociażby sprawdzenie ceny w momencie, kiedy nie będzie jej odpowiadał kolor. To samo tyczy się zakupu nowego samochodu, firanki, kanapy, bluzki, spodni, fotela i dosłownie wszystkiego co nas otacza.
Jednym z najmniej lubianych przez mężczyzn, za to uwielbianym przez kobiety jest remont mieszkania czy domu. I tutaj również bardzo mocno zaczynają w grę wchodzić kolory ich barwy. W zależności od tego jak dużą część planujemy odnowić czy wręcz zbudować na nowo w naszym gniazdku, zaczynamy się zastanawiać co zrobić, jaki kolor wybrać, aby wszystko stanowiło w miarę jedną całość i pasowało ze sobą. W momencie, kiedy remontujemy cały dom, sprawa staje się dość prosta. Gorzej, kiedy planujemy pomalować jeden pokój na kolor, który powinien zgrać się z całą resztą. Są osoby, którym nie przeszkadza ostra czerwień połączona ze wściekłym różem, jednak w większości przypadków taka gra kolorów jest nie do przyjęcia. Dlatego, zanim zabierzemy się za pędzle, musimy dokładnie przemyśleć i przeanalizować wszystkie kolory za i przeciw.
W dzisiejszych czasach mamy jednak to szczęście, że nasze domy są bardzo otwarte i elastyczne jeśli chodzi o zapraszanie w nie barw. Nie ma sztywno utartych reguł co do kolorów i wzorów. Dodatkowo, ogromna paleta barw dostępna na wielu sklepowych półkach daje na prawdę duże i wspaniałe możliwości.
Wejdźmy zatem do domu, który chcemy odświeżyć, wyremontować i zacznijmy od łazienki. Spoglądając na korytarz, z którego wejście prowadzi wprost do niej możemy zmienić kolor na taki, jak nam się podoba, ponieważ korytarz ma kolor biały. Do białego pasuje dosłownie wszystko, dlatego bez zastanowienia nasza łazienka może być fioletowa, różowa, czerwona, zielona, pomarańczowa – w zgodzie z białym korytarzem po prostu każdy kolor jest dobry. Myśl taka przychodzi jako pierwsza, zanim obejrzymy wnętrze pomieszczenia, które chcemy pomalować.
Po wejściu do jej wnętrza sprawa lekko nam się komplikuje. Okazuje się bowiem, że pomieszczenie to zielona łazienka, a raczej zielone płytki na podłodze i częściowo na ścianach pięknie ze sobą współgrające nie dające już tak szerokiego pola manewru co kolor biały. Łazienka, w której dominują piękne zielone płytki wygląda na prawdę dobrze. Wielką szkodą byłoby pomalować niewielkie kawałki ścian w kolorze niepasującym do zielonego, który kiepsko zgra się z całą resztą i popsuje nam wygląd całości. W takiej sytuacji najlepiej pomalować ściany na pasujący do płytek kolor/odcień zieleni, lub współgrający z korytarzem kolor biały. Zielona łazienka połączona z białymi ścianami będzie wyglądać po porostu rewelacyjnie, biorąc pod uwagę fakt, że w łazience są białe drzwi, białe okna, biała wanna, umywalka i sedes. Dodatek do całości stanowią oczywiście białe firanki i zielone dywaniki łazienkowe. Do tego niewielkie, lecz przyciągające oko i tworzące jedną całość gadżety takie jak biały wazonik, mydelniczka, białe pojemniki na rożne różne potrzebne przedmioty i niewielkim kosztem mamy nowe pomieszczenie w domu. Zielona łazienka z białymi dodatkami zachwyci na pewno każdego domownika, jak i gościa przekraczającego próg naszego domu. Jest to bowiem kolorystyka, która nie prędko wyjdzie z mody, oraz zawsze będzie wyglądała świeżo. Dodatkowo białe i zielone ręczniki, mydełka w tych dwóch kolorach, jakaś mała nastrojowa lampka z zieloną żarówką, zielona świeczka postawiona na parapecie – z tymi dwoma kolorami można stworzyć dosłownie cuda i to za grosze.
Nie trzeba się długo zastanawiać, jeśli chcemy odświeżyć wnętrza naszych domów za niewielkie pieniądze i pracą własnych rąk możemy zdziałać dosłownie cuda. Potrzebne do tego będą jedynie odrobina dobrej woli, skupiona uwaga na tym co robimy lub pomoc kogoś, kto doradzi nam w kwestiach mniej dla nas istotnych. Dobór kolorów nie jest łatwą sprawą, lecz nie jest to rzecz niemożliwa do zrobienia dla przeciętnego Kowalskiego. Chcieć to znaczy móc, a więc pędzle w dłoń i kto chętny zabiera się do tej jednej z najprzyjemniejszych domowych robótek ręcznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here