Dobór koloru ścian do mebli

Kiedy marzymy o eleganckim, dobrze wykonanym wnętrzu, bardzo ważne jest to, w jaki sposób skomponujemy ze sobą kolor ścian i mebli. Nie bez znaczenia jest także to, jak prezentować się będzie nasza podłoga. Warto jest jednak wiedzieć, na co koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o dobór koloru ścian do mebli. Wbrew pozorom, istotnym elementem, będzie tutaj także wielkość pomieszczenia, które będziemy poddawali aranżacji. Jak zatem wybrać najlepsze dla nas rozwiązania? W jaki sposób łączyć kolory mebli z kolorem ścian i podłóg? I wreszcie – czy zawsze w tego rodzaju kwestiach, niezbędna będzie nam pomoc specjalisty? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z szeroko pojmowaną aranżacją wnętrz, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Przede wszystkim – wielkość pomieszczenia

To, co jest niezwykle kluczowe, jeśli chodzi o dobór odpowiedniego koloru ścian i mebli w naszym pomieszczeniu, to jego rozmiar. Wiadomo bowiem, że nie zawsze wszystkie meble będą w stanie się w nim zmieścić, bez szkody dla przestrzeni, którą aranżujemy. Dlatego też, kiedy rozważamy różne możliwości związane z szeroko pojmowaną dekoracją wnętrz, istotne jest oszacowanie, jakie meble, kolor ścian i podłóg, nie pomniejszą nam optycznie pomieszczenia. Warto jest zacząć własnie od tego kroku, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Nie jest to jednak jedyna kwestia, którą musimy brać pod uwagę, jeśli chodzi o wybór i dopasowanie koloru ścian do mebli. Co zatem jeszcze będzie miało dla nas znaczenie?

Ważne jest to, jakie pomieszczenie chcemy urządzić

Nie jest żadną tajemnicą, że to, jakie pomieszczenie poddajemy aranżacji, ma kolosalne znaczenie. Nie zawsze bowiem meble do salonu, sprawdzą się w sypialni. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o kuchnie – zupełnie inny rodzaj mebli oraz inne elementy aranżacyjne odegrają tutaj rolę. Stąd też, kiedy rozważamy to, jak docelowo ma wyglądać nasze pomieszczenie, bardzo ważne jest to, jaką funkcję będzie ono pełniło. To także jeden z najbardziej podstawowych warunków, na które musimy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o aranżację wnętrz.

Przygotowanie pomieszczenia do remontu

Zanim zaczniemy wybierać kolory ścian i mebli, bardzo istotne jest także określenie zakresu prac, które chcemy wykonać w danym pomieszczeniu. Od tego też będzie zależał czas, jaki będziemy musieli poświęcić na wykonanie remontu. Zasada jest jednak bardzo prosta. w przypadku, kiedy mówimy o wykonaniu kapitalnego remontu, zawsze zaczynamy od sufitu, następnie malujemy ściany. Dobrze jest stosować się do tej zasady, ponieważ bardzo usprawni ona prace, które będziemy wykonywali. Co więcej, jest to też bardzo istotne, jeśli chodzi o pojawiające się zabrudzenia w trakcie remontu. Zakrycie podłogi folią malarską jest całkiem oczywiste, jednakże zawsze może zdarzyć się, że nie cała podłoga zostanie dokładnie okryta tym rodzajem zabezpieczenia. Stąd też, zanim wymienimy podłogę na nową, warto jest pomalować sufit i ściany.

Wybór koloru ścian i mebli

Pomalowanie ścian podkładem, to pierwszy etap prac, jakie musimy wykonać. Kiedy jednak będziemy na nie nanosić kolor, istotne jest to, jakie meble docelowo się tam znajdą. W przypadku, kiedy dysponujemy dużą przestrzenią, nie jesteśmy ograniczeni. Możemy zatem zacząć rozważać brązowe meble – jakie ściany powinny do nich najlepiej pasować. Brąz jest mimo wszystko bardzo uniwersalnym kolorem, stąd też dopasowanie odpowiedniego koloru ścian, nie będzie stanowiło dla nas większego problemu. Ważne jest jednak to, że nie w każdym pomieszczeniu brązowe meble będą odpowiednim rozwiązaniem. W małych i ciasnych pokojach lub kuchniach, zdecydowanie powinniśmy z nich zrezygnować i zdecydować się raczej na jasne meble. Oczywiście, jeśli chodzi o kolor brązowy, to mamy całkiem dużo jego rodzajów. Niemniej jednak, lepszym pomysłem w przypadku małych pomieszczeń – niezależnie od tego, czy mówimy o sypialni, salonie czy kuchni, jest wybór mebli w jasnej kolorystyce. Jeśli jednak aranżowana przez nas przestrzeń jest duża, możemy śmiało zdecydować się na zakup brązowych mebli. Pytanie tylko, jaki kolor ścian będzie do nich najlepiej pasował?

Jaki kolor ścian pasuje do brązowych mebli?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, brązowe meble bardzo dobrze komponują się z różnymi kolorami. Kwestią zasadniczą jest jednak to, że znaczenie będzie miał odcień brązu, którym pokryte będą nasze meble. W przypadku kiedy zależy nam na osiągnięciu ciekawego kontrastu, brązowe meble bardzo dobrze będą komponowały się np. ze ścianami w kolorze szarym. To sprawi, że pomieszczenie – niezależnie od tego, o jakim pomieszczeniu mowa – będzie budziło w nas uczucie spokoju i relaksu. Taka kompozycja kolorystyczna, najlepiej sprawdzi się szczególnie w sypialni oraz salonie. Nie jest jednak wykluczone, że brązowe meble nie będą dobrze komponowały się ze ścianami w kolorze bordowym. Wówczas jednak musimy dysponować naprawdę dużym pomieszczeniem a także liczyć się z tym, że będzie ono optycznie mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Paradoksalnie, w przypadku bardzo dużych pomieszczeń, jest to wprost idealne rozwiązanie.

Jeśli jednak dysponujemy małym pomieszczeniem, a mimo wszystko zależy nam na zakupie brązowych mebli, przede wszystkim powinniśmy zdecydować się na możliwie jak najjaśniejszy ich odcień. Tym samym, ściany, w pomieszczeniu, w którym znajdować się będą brązowe meble, mogą być pokryte farbą np. w kolorze białym lub beżowym. Jeśli pomieszczenie, które poddajemy aranżacji jest dodatkowo dobrze oświetlone, wówczas efekt optycznego jego powiększenie, będzie o wiele lepiej zauważalny.

Czy warto jest korzystać z pomocy fachowca przy połączeniu koloru ścian z meblami?

Jeśli jednak wiemy, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z dopasowaniem odpowiedniego koloru ścian do mebli, wówczas nie ma się nad czym zastanawiać – powinniśmy skorzystać z pomocy fachowca. Doświadczony dekorator wnętrz, z całą pewnością pomoże nam dobrać odpowiedni kolor ścian do brązowych mebli w taki sposób, aby pomieszczenie prezentowało się nie tylko estetycznie i elegancko, ale też było w pełni funkcjonalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here