Nowoczesna łazienka powinna charakteryzować się wyjątkowością i elegancją wyglądu. Jej aranżacja to wyzwanie dla każdego, kto zajmuje się jej urządzaniem, jeśli chce uzyskać przestrzeń jednocześnie pełną klasy i wygody. Na szczęście z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania techniczne, ułatwiające przygotowanie perfekcyjnego wnętrza. Jednym z nich jest system podtynkowy, na którego zaletach pragniemy się skupić.
Czym jest system podtynkowy?
Stelaże podtynkowe, takie jak Geberit Duofix, to specjalne systemy, składające się z elementów niezbędnych do funkcjonowania WC. Są przygotowywane w taki sposób, aby stanowiły wygodną konstrukcję, pozwalającą na schowanie mniej estetycznych elementów, a pozostawienie na widoku jedynie tego, co jest naprawdę niezbędne. Dzięki nim rura, spłuczka czy nawet postument toalety raz na zawsze znikną z oczu.
Efekt: elegancja i lekkość przestrzeni wokół toalety
Ukrywając system podtynkowy w ściance o specjalnej konstrukcji, uzyskuje się pełną harmonię przestrzeni wokół toalety. Widoczna jest bowiem jedynie gładka powierzchni ściany, na której znajduje się przycisk, służących do spuszczania wody. Drugi widoczny element to jedynie niezbędna muszla, zazwyczaj podwieszona na ścianie.
Brak takich części, jak postument i spłuczka, dodaje lekkości i elegancji tej części łazienki. Sprawia, że wygląda ona schludnie i prosto, idealnie wpisując się między innymi w minimalistyczny styl, który często dominuje teraz we wnętrzach. Dzięki systemowi podtynkowemu na co dzień będziesz oglądać jedynie to, co prezentuje się gustownie i jest rzeczywiście niezbędne.
Łatwiejsze utrzymanie czystości
Łazienka w okolicy toalety to nierzadko wyzwanie, kiedy przychodzi do sprzątania. Tradycyjne rozwiązania, w których spłuczka zajmuje wiele miejsca, a postument pełen jest zakamarków w okolicy rury odpływowej, znacząco utrudniają utrzymanie czystości. Wymagają pewnej gimnastyki, aby udało się sięgnąć do każdego kącika, który należy oczyścić.
Zastosowanie systemu podtynkowego z podwieszaną toaletą sprawia, że wszystkie te niedogodności znikają. W zabudowie znikają wszelkie rury i łączenia, a spłuczka nie utrudnia dostępu do wąskiej przestrzeni za sobą, gdyż po prostu jest ukryta i chroniona przed zabrudzeniami skrywającą ją ścianą. Również podłogę łatwiej umyć w tym miejscu, kiedy wystarczy przetrzeć ją mopem pod wiszącą toaletą, bez zbędnego zagłębiania się w szczegóły.
Optymalizacja przestrzeni
Panel podtynkowy pozwala również na pełną optymalizację przestrzeni. Jego wykorzystanie przekłada się na brak elementów odstających od ściany, a zatem zajmują one znacznie mniej miejsca. Z kolei ich ukrycie sprawia, że zasłaniającą je ścianę można wykorzystać w innym celu.
W przypadku wysokich systemów, w których ściana jest prosta i sięga aż do sufitu, można ją wykorzystać na przykład do zawieszenia półeczki. Z kolei niskie systemy podtynkowe umożliwiają stworzenie murku-półki niewysoko nad toaletą w naturalny sposób. Każdy z tych elementów przyczyni się do zwiększenia przydatnych powierzchni w łazience.
Podsumowując, systemy podtynkowe to nowoczesne rozwiązania, które sprawdzą się w każdej łazience. Pozwalają na wykorzystanie różnorodnych toalet – w tym dla osób niepełnosprawnych – a także pisuarów, które idealnie wkomponowują się w całą przestrzeń. Ich zalety przekładają się na zwiększenie funkcjonalności i estetyki całego pomieszczenia.