Wykonane z sosnowych wiórów płyty OSB swoją popularność zawdzięczają nie tylko niskiej cenie, ale także bardzo uniwersalnemu zastosowaniu przy wykańczaniu mieszkań i domów. Stanowią łatwy w obróbce materiał konstrukcyjny i podkładowy. Są przy tym bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia oraz posiadają właściwości termoizolacyjne i tłumią dźwięki. Oferowane przez sklep internetowy Bricoman płyty OSB-3 (https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/tarcica-budowlana-i-osb/plyta-osb) wykazują się także dużą wytrzymałością na wilgoć. Dodatkową zaletą płyt jest ich prosty montaż. Przycina się je piłą i mocuje wkrętami do drewna.
Do adaptacji poddasza
Drewnopochodna płyta OSB przyda się przy każdej przeróbce pomieszczeń w domu i w budynkach gospodarczych i okaże się na pewno niezastąpionym materiałem przy adaptacji strychu. Przy pomocy płyt wiórowych można zabudowywać i wykańczać skosy na poddaszach. Płyta OSB nadaje się też z powodzeniem do wykorzystania jako element konstrukcyjny ścianek działowych oraz jako poszycie sufitu i dachu. Płyta sprawdzi się doskonale jako podłoże pod gonty bitumiczne i papę podkładową.
Płyty umożliwiają sprawną i bez konieczności murowania zmianę rozkładu pomieszczeń, wygospodarowania nowego pokoju czy wydzielenie miejsca w firmie.
Na podkład podłogowy
Płyta OSB nadaje się na trwały i odporny na odkształcenia podkład podłogowy. Jeśli wylewka jest równa, płyty można przykleić do podłoża klejem montażowym. Ułożone i przymocowane już płyty OSB stanowią gotową warstwę pod każdego rodzaju posadzkę, panele podłogowe lub grubszą wykładzinę. Jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem, podłogę mogą stanowić już same polakierowane lub pomalowane płyty OSB.
Jako okładzina ścian i sufitów
Wiele możliwości otwiera również zastosowanie płyt jako okładziny ściennej lub sufitowej. Położone na ścianach płyty OSB można wykończyć w praktycznie dowolny i uzależniony wyłącznie od własnych upodobań sposób. Płyty mogą zostać pokryte płytkami ceramicznymi lub ozdobnymi panelami ściennymi. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by na płytę OSB nakleić tapetę lub podobnie, jak jest to możliwe w przypadku podłogi, tylko ją polakierować.
Zamiast desek szalunkowych
Płyty OSB nadają się do szalowania, nie ustępując wcale pod względem funkcjonalności deskom i sklejce. Są przy tym dużo tańsze od desek szalunkowych i nie posiadają takich defektów jak pęknięcia czy sęki oraz nie odkształcają się tak jak miękkie drewno.
Do zabudowy kuchni i przedpokoju
Z płyt OSB można szybko wykonać dowolną zabudowę kuchni, łazienki czy przedpokoju. Płyty drewnopochodne, ze względu na dużą wytrzymałość i możliwość łatwego przycinania na wymiar, nadają się do zrobienia konstrukcji schodów, ścianek działowych, a nawet frontów meblowych.