Rosnącym zainteresowaniem cieszą się zielone ściany z mchu. Mogą zostać one wykorzystane zarówno na zewnętrznych elewacjach, jak i wewnątrz budynków. Takie rozwiązanie powinno przypaść do gustu nie tylko miłośnikom ekologii i naturalnych klimatów w aranżacji, ale wszystkim, którzy poszukują ciekawego pomysłu na oryginalne uzupełnienie domowego lub firmowego wystroju.
Co to jest ściana z mchu?
Ściana porośnięta mchem to swoisty rodzaj modnego obecnie ogrodu wertykalnego. Ściana z mchu powstaje w podobny sposób jak inne pionowe ogrody, ale jest dużo łatwiejsza w utrzymaniu i może przybierać dowolne (nawet bardzo fantazyjne) kształty. Taki designerski dodatek to dobry sposób, aby wprowadzić do aranżacji powiew natury. Rozwiązanie doskonale sprawdzi się nawet w miejscach, które nie sprzyjają uprawie tradycyjnych roślin doniczkowych, ponieważ mech dekoracyjny na ścianę nie potrzebuje dostępu do naturalnego światła słonecznego. Z powodzeniem można wkomponować panele z mchem na północne czy zachodnie ściany budynków, gdzie klasyczne ogrody wertykalne nie byłyby imponujące.
Zielone ściany z mchu buduje się podobnie jak pionowe ogrody. Na powierzchnię ściany za pomocą przykleja się klejem montażowym specjalne panele dekoracyjne. Panele można także przykręcać na kołkach lub wieszać . Wszystko zależy od wybranej technologii. Obecnie producenci stosują kilka różnych rozwiązań dopasowanych do różnych potrzeb Klientów.
Bardzo ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie powierzchni. Ściana powinna być zagruntowana i oczyszczona. Zadanie warto zlecić profesjonalnej firmie, która ma doświadczenie z projektowaniem i budową zielonych ogrodów. Dzięki temu ściana z mchu będzie stabilna i trwała, a cała kompozycja będzie się dobrze prezentować. Dekoracyjne ściany z mchu leśnego można zamówić między innymi na stronie: www.4naturesystem.com/pl/dekoracyjny-mech-na-scianie-mech-lesny. Są to panele na wymiar, dlatego w ten sposób można stworzyć zarówno duże i bardzo efektowne zielone ściany, jak i wykorzystać mech dekoracyjny, aby ułożyć logo firmy lub unikalny obraz w dowolnym wybranym kształcie.
Jak pozyskuje się mech dekoracyjny?
Do paneli trafia mech dekoracyjny zbierany ręcznie. Do budowy zielonych ścian wykorzystuje się m.in. jest mchy leśne oraz mech reniferowy. W Polsce dużą popularnością cieszy się mech leśny zbierany z fragmentów runa leśnego porastającego Europę Zachodnią.
Doskonały surowiec na mech dekoracyjny stanowią odmiany mchu leśnego:
• poduszkowy,
• płaski,
• prowansalski.
Mech płaski pozwala stworzyć na ścianie efekt przypominający runo leśne. Odmiana mchu poduszkowego daje charakterystyczny efekt wybrzuszeń na ścianie. Dobór gatunku mchu zawsze warto dopasować do indywidualnych efektów, które chcemy uzyskać.
Pozyskany surowiec oczyszcza się i poddaje obróbce (stabilizacji). Mech preparowany zachowuje swój naturalny zielony kolor i strukturę, a jednocześnie przestaje być żywą rośliną. Dzięki temu nie potrzebuje światła do rozrastania się, a stworzony kształt nie zmienia się. Ogrody wertykalne zbudowane z innych roślin wymagają przycinania i formowania, ponieważ wraz z rozrostem roślin zmienia się ich forma. Mech stabilizowany nie jest podatny na działanie grzybów, pleśni czy ataki owadów. Jest on także całkowicie bezpieczny dla ludzi oraz zwierząt przebywających w pomieszczeniu.
Mech jest mocowany do podłoża. Wszystko zależy tutaj od wybranej technologii. Czasami stosuje się płyty MDF lub PCV. Obecnie często wybierane są także podłoża typu flexy (są giętkie) lub ogniotrwałe. Gotowe panele montuje się jako mech na ścianie.
Gdzie warto zaprojektować zielone ściany z mchu?
Efektowne zielone ściany z mchu z powodzeniem można wykorzystać w aranżacji domowych wnętrz. Pięknie będą prezentować się w przestronnym salonie urządzonym w klasycznym czy rustykalnym stylu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby z mchu dekoracyjnego stworzyć oryginalny obraz, który doskonale podkreśli nowoczesny wystrój wnętrza. Obecnie zielone dekoracje z mchu coraz częściej wykorzystuje się również w biurowcach (np. w salach konferencyjnych czy recepcjach), galeriach handlowych, salonach kosmetycznych i Spa, hotelach czy restauracjach.
Ważne jest jedynie, aby powietrze w pomieszczeniu miało wilgotność 40%, dlatego przeszkodą może stać się mocna klimatyzacja. Lepiej nie układać ściany z mchu w pobliżu pieca CO, kominka czy grzejników oraz w miejscach bardzo nasłonecznionych (np. w przypadku szklanych elewacji w biurowcach). Mech leśny i inne gatunki poddane wcześniejszej obróbce nie wymagają żadnej szczególnej pielęgnacji. Przez wiele lat zachowują one żywy odcień, są miękkie i delikatne w dotyku, nie wymagają oświetlenia, podlewania czy przycinania. Bardzo dobrze absorbują także dźwięki, dlatego mogą zostać wykorzystane do wygłuszenia pomieszczenia.
Barwienie naturalnymi pigmentami i stabilizowanie substancjami alergicznymi sprawia, że mech na ścianie jest hipoalergiczny i antystatyczny (nie przyciąga kurzu).