Balkon i meble balkonowe

Balkon jest wspaniałym wynalazkiem. Zapewniającym ludziom wygodę, bo przedłużającym metraż mieszkania. Jak i dającym możliwość przebywania na świeżym powietrzu bez wychodzenia z domu. Jest to ważne zwłaszcza dla osób chorych lub w podeszłym wieku. Ale wyjście na balkon cieszy człowieka i jest potrzebne w każdym wieku. Na przykład młodej mamie pozwala wyjść z małym dzieckiem na świeże powietrze i zażyć kąpieli słonecznej. Każdemu posiadaczowi balkonu pozwala zrelaksować się patrząc na przyrodę wokół budynku. Tym bardziej, że można usiąść w wygodnym fotelu i patrzeć. Różne są meble ogrodowe. A pośród nich wygodne fotele na balkon.
Balkony są elementem architektonicznym budynków. Balkon może być nadwieszony lub może posiadać formę otwartą. Balkony znalazły zastosowanie w blokach mieszkalnych, jak i w domach wolno stojących. Wszędzie są bardzo użyteczne. Osoby nieposiadające balkonu wiele tracą. Balkon stanowi część składową mieszkania. Najczęściej jest on powiązany z największym pomieszczeniem. Zazwyczaj jest to salon, czyli miejsce reprezentacyjne w domu. Podczas goszczenia innych osób można bezpośrednio wyjść na balkon i na przykład zapalić papierosa, czy uciąć sobie pogawędkę. Balkon stanowi, jak gdyby zieloną izbę w naszym domu, gdyż zazwyczaj jest ukwiecony. Przez co tym bardziej daje okazję do relaksu i odpoczynku. Nie bez znaczenia jest też to, że wspaniale dekoruje wnętrze domu. Jak i bardzo poprawia, ubogaca i dekoruje wygląd domu z zewnątrz. Tym bardziej, gdy jest dodatkowo wyposażony w ciekawie wykonaną balustradę, czy finezyjnie wykonane ogrodzenia. Ponadto wystrój balkonu podkreśla styl i charakter domu.
Balkony, to nie jest wynalazek współczesnego człowieka. Były one stosowane już nawet w starożytności, jak na przykład w Pompejach. Balkony obecne były również w średniowieczu i w renesansie. W każdym tysiącleciu i wieku nie zrezygnowano z ich budowy. Gdyż ceniono je za użyteczność. W okresie baroku na dużą skalę stosowane były w pałacach. A z biegiem dziesięcioleci zaczęły ubarwiać każde inne budownictwo mieszkalne. W czasach najdawniejszych balkony wykonywano z kamienia lub drewna. Dopiero w dziewiętnastym wieku zaczęto używać żelaza. A w dalszej kolejności stali i betonu.
W współczesnym budownictwie balkon wykonany jest najczęściej z płyty żelbetowej, która jest wsparta na wystających ze ściany belkach stalowych i ograniczona balustradą.
Posiadamy różnej wielkości balkony. W budownictwie indywidualnym mogą one posiadać nieograniczoną wielkość. Lecz w budownictwie blokowym są z wiadomych względów dużo mniejsze. Jednak zarówno jedne, jak i drugie można wyposażyć w meble balkonowe. Meble na balkon mogą być wykonane z wielu materiałów. Jak na przykład z metalu, drewna, wikliny, czy tworzywa sztucznego.
Powstaje pytanie, jakie najlepsze są meble balkonowe ? Wśród mebli balkonowych znajdują się stoły, stoliki, krzesła, fotele, ławki. Styl i wielkość mebli balkonowych musi być dopasowana do metrażu balkonu. Zazwyczaj posiadamy niewielkie balkony. To meble także powinny być nieduże, aby nie zajmowały całej przestrzeni. A najlepiej, gdy będą nieduże i lekkie. Lecz praktyczne i funkcjonalne.
Meble drewniane są urokliwe, lecz często ciężkie i nie zawsze pasują do wielkości balkonu. O wiele lżejsze są te wykonane z wikliny lub plastikowe. Meble z wikliny także są pełne uroku, a do tego są lekkie. I szybciej schnące po ewentualnym zmoczeniu przez deszcz. Wadą jest to, że nie są tak odporne, jak metal, czy drewno.
Bardzo dobrze na balkonie sprawdzają się leżanki i fotele. Ponieważ dają możliwość całkowitego relaksu. A nawet snu pod chmurką z jednoczesnym pobytem w domu. Obok leżanki nieodłącznym meblem jest stolik, na którym można postawić napój, czy położyć książkę lub gazetę. Na balkonie zamiast leżanki może być również hamak. Wygodne legowisko dające możliwość bujania, co ułatwia drzemkę. Meble balkonowe mogą być także wykonane z plastiku. Jest to również lekki materiał służący do produkcji np. krzeseł, stołów, stolików, ławek. Nie należy do najtrwalszego materiału, ale przy odpowiedniej użyteczności potrafi przetrwać kilka, a nawet kilkanaście lat. Meble z plastiku są łatwe do umycia i konserwacji. Nie rdzewieją, nie niszczeją podczas kapryśnej pogody. Poza tym są lekkie i w każdej chwili można je na zimę schować na przykład do piwnicy. By ponownie wnieść je na balkon wiosną. Lecz nawet nie musimy ich chować, bo mróz i opady nie zaszkodzą plastikowym meblom. Dodatkowy plusem jest to, że meble plastikowe produkowane są w różnych kolorach i wielkości. Co znacznie ułatwia kupowanie.
Bardzo modne i popularne na meble balkonowe są tworzywa naturalne. Wiadomo, że natura jest najbliższa człowiekowi. A meble takie dają poczucie łączności z naturą. A więc meble na balkon wykonane na przykład z bambusa. Z tym, że bardziej pasują one na werandę, czy duży i przeszklony balkon w domu jednorodzinnym. Ponieważ są dość obszerne. I na dodatek nie należą do najtańszych. A na balkonach niekoniecznie muszą znajdować się drogie meble ze względu na warunki atmosferyczne. Poza tym balkon jest miejscem silnie nasłonecznionym, co także nie wpływałoby dobrze na drogie meble postawione na balkonie. Najlepiej więc, a zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy mały balkon sięgnąć po meble wielofunkcyjne.
Innym pomysłem są meble wykonane z tworzywa imitującego rattan. Rattan jest to surowiec pozyskiwany z wielu gatunków palm, które rosną w lasach tropikalnych Azji. Największym eksporterem rattanu jest Indonezja. Materiał pochodzący z palm wykorzystywany jest do produkcji mebli, koszy, pałeczek, a nawet kijów. Meble wykonane z rattanu charakteryzują się efektowną kolorystyką i bogatym wzornictwem. Minusem jest to, że meble rattanowe nie należą do najtrwalszych. Znacznie mocniejsze są te wykonane z bambusa, czy bananowca.
Na balkon raczej niewskazane są też meble z metalu. Po pierwsze dlatego, że metal należy do ciężkich materiałów. A po drugie meble metalowe są zimne i mało przyjemne. I na dodatek nie wyglądają zbyt efektownie. Dlatego warto ich unikać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here