Jak działają agregaty prądu

Prąd elektryczny wytwarza się za pomocą zamiany energii kinetycznej lub słonecznej na elektryczną. Choć ten sposób wynaleziono stosunkowo niedawno, to przeszedł ogromną ewolucję, od napędzanych mechanicznie dawnych prądnic do dzisiejszych agregatów prądu zmiennego. Jak działają takie urządzenia i do czego służą?

Agregaty prądu: krótka historia

Pierwszym urządzeniem pozwalającym wytwarzać prąd był dysk Faradaya. Był to metalowy dysk obracany za pomocą korbki i dawał bardzo niestabilny prąd o stałej mocy. Urządzeniem bliższym dzisiejszym agregatom prądu było Dynamo, generujące prąd stały. Moc tego agregatu prądu pozwalała na zastosowanie przemysłowe. Prąd stały, pochodzący z tego typu urządzeń był początkowo podstawowym rodzajem energii elektrycznej stosowanym także w domach. Dopiero wprowadzenie alternatorów sprawiło, że upowszechnił się prąd zmienny, z którym dziś mamy do czynienia najczęściej. Pozwala on na o wiele bezpieczniejsze korzystanie z urządzeń elektrycznych.

Gdzie stosowane są agregaty prądu?

Generatory prądu są elementem każdego systemu wytwarzającego energię elektryczną – z potężnymi agregatami prądu spotykamy się więc w elektrowniach, ale nie tylko. Mniejsze urządzenia są natomiast często wykorzystywane przez firmy i osoby prywatne jako dodatkowe lub zapasowe źródło prądu. Dwa podstawowe rodzaje agregatów prądu to stacjonarne i przenośne – urządzenia jednego i drugiego typu można obejrzeć np. tu: https://agregaty.com.pl/. Są one wykorzystywane wszędzie tam, gdzie potrzebne jest źródło prądu, a z jakiegoś powodu miejsce nie jest podpięte do sieci elektrycznej. Przydają się więc podczas imprez plenerowych oraz letnich wyjazdów, a także w przydomowym warsztacie.

Najważniejszą rolę agregaty prądotwórcze pełnią jednak w szpitalach i w telekomunikacji. Nawet krótka przerwa w dostawie prądu w szpitalu może skończyć się tragedią, a w przypadku wyłączenia nadajnika sieci komórkowej może spowodować wiele niedogodności dla użytkowników i straty dla operatora. Serwerownie i centra danych często również są wyposażone z zapasowe agregaty prądu, by zapewnić sprawne działanie systemów bez zbędnych przerw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here