Budowa instalacji fotowoltaicznej

0
1168

Ludzie, którzy interesują się ekonomią oraz ochroną środowiska z pewnością zadają sobie pytanie czy warto zainstalować panele słoneczne na dachu. Fotowoltaika Bydgoszcz oferuje takie usługi po naprawdę konkurencyjnych cenach.

Wiele lat temu budując dom jednorodzinny w Bydgoszczy zamierzałem zainstalować na nim panele fotowoltaiczne. Pierwsze pomiary wykonałem w 2015 roku i wtedy otrzymałem ofertę instalacji o mocy 2,6 kW za 19 938 złotych. Oczywiście jestem bardzo zaangażowany w temat ochrony środowiska, ale te koszty były dla mnie zdecydowanie za wysokie. Dodatkowo średnio widziało mi się toczenie potyczki z zakładem energetycznym oraz biurokracją.

Następna przymiarka miała miejsce w 2017 roku, ponieważ wtedy do rynku paneli fotowoltaicznych włączyła się IKEA, a dokładnie firma GEO Solar, która współpracuje z Ikeą. Uznałem szybko, że taki gigant jak IKEA nie może sobie pozwolić na jakiś błąd marketingowy oraz jakościowy, ponieważ to może mieć znaczny wpływ na wysokość akcji oraz przyszłość całej firmy. Jednocześnie IKEA załatwiała wszelkie formalności i dlatego wszystko stawało się coraz bardziej zrozumiałe dla powszechnego klienta.

Co warto zauważyć znacznie spadły także ceny samych baterii fotowoltaicznych oraz instalacje fotowoltaiczne Bydgoszcz zaczęły wykonywać swoje usługi w naprawdę niskich cenach. Oczywiście kluczowa była decyzja czy naprawdę jestem zainteresowany takim rodzajem usług. Gdy podjąłem decyzję budynek miał zostać sprawdzony przez instalatora, który na podstawie oględzin budynku przedstawi ostateczną, finalną ofertę. Jeżeli po tej wizytacji nie zdecydowałbym się na zakup baterii to i tak za wizytę musiałbym zapłacić 200 złotych. Było to więc swojego rodzaju zabezpieczenie.

Ostatecznie wybraliśmy projekt 20-modułowej instalacji, która posiadała moc 5,6 kW a cena to 25 648 złotych. Moja odpowiedź brzmiała tak i cała instalacja została zamontowana na powierzchni mojego dachu. Muszę pochwalić całą firmę, ponieważ wszystkie instalacje są wykonane naprawdę profesjonalnie. Moje działania ograniczyły się zaledwie do kilku podpisów, także firma wykonała za mnie również wszystkie ruchy związane z papierologią.

Moim zadaniem było jeszcze oczywiście uregulowanie wszystkich rachunków. Warto także wspomnieć o kosztach serwisu, średnio wychodzi to 500 zł na 5 lat, czyli tak naprawdę około 100 złotych rocznie. Trzeba także wziąć pod uwagę, że co roku spada wydajność paneli, przyjęło się, że średni spadek wynosi zaledwie 1 procent rocznie. Dlatego nie powinniśmy się tym zbytnio przejmować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here