Coraz częściej mówi się obecnie o kwestiach ekologicznych, w tym o konieczności korzystania z odnawialnych źródeł energii (OZE) – zarówno w firmach, jak i w domach prywatnych. Efektem tak zmieniającej się polityki są ogromne programy wspomagające rozwój OZE, a w szczególności fotowoltaiki. Jednak oprócz instalacji samych paneli słonecznych, warto zdecydować się także na magazyny energii.
Czym są magazyny energii?
Magazyny energii są jednymi z dodatkowych elementów wyposażenia, które może znajdować się w układzie fotowoltaicznym. Służą – jak sama nazwa wskazuje – do magazynowania energii elektrycznej. Następuje to w momencie, w którym produkcja energii elektrycznej jest wyższa niż jej zużycie. Każda nadwyżka może w ten sposób trafiać do magazynu i czekać na chwilę, gdy będzie bardziej potrzebna.
Jak działają magazyny energii i cykle ładowania i rozładowania?
Magazyny energii pracują na zasadzie cykli ładowania i rozładowania. Zaawansowana technologia pozwala na ładowanie i rozładowanie ich nawet sześć tysięcy razy.
System fotowoltaiczny pracuje praktycznie przez cały czas. Nawet w chwili, w której słońca jest niewiele, promienie docierają do paneli i mogą być przetwarzane na energię w specjalnie zaprojektowanym do tego inwerterze. Stąd mogą trafiać do dwóch miejsc – w pierwszej kolejności są oczywiście wykorzystywane do zasilania działających na bieżąco urządzeń. Z kolei wyprodukowane nadwyżki, szczególnie często powstające w środku dnia w czasie słonecznej części roku, trafiają do magazynu.
W magazynie nadwyżka energii czeka na moment, gdy faktycznie będzie potrzebna. Oznacza to, że czeka na chwilę, w której pojawi się zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną dla różnych urządzeń, a produkcja energii będzie zmniejszona na przykład ze względu na porę nocną albo trudniejszy okres zimowy. Wówczas w pierwszej kolejności do uzupełnienia braków wykorzystywana jest energia z magazynu, a dopiero później czerpana jest energia elektryczna z ogólnodostępnej sieci.
Na nagły wypadek
Magazyny energii to także świetne rozwiązanie w nagłych wypadkach. Wyobraź sobie sytuację awaryjną, gdy nagle pojawia się usterka układu fotowoltaicznego – i to jeszcze w trakcie tak często przewidywanego black out! Jeśli nie będziesz posiadał magazynu energii, skończy się to poważnymi kłopotami i brakiem własnego zasilania, przynajmniej do dnia naprawy.
Magazyn energii to alternatywa właśnie na takie najbardziej niebezpieczne momenty. Pozwoli ci na czerpanie zgromadzonej energii już w 40 milisekund po wystąpieniu awarii i odcięciu dopływu prądu z innych źródeł. Oznacza to, że nie zdążysz mrugnąć, twoje urządzenie nie zdążą się wyłączyć… a już z powrotem będzie płynął prąd, tym razem z magazynu. To idealne rozwiązanie na czarną godzinę.
Korzyści dla ciebie
Magazyn energii przede wszystkim pozwala na zwiększenie oszczędności płynącej z korzystania z układu fotowoltaicznego. Sprawia, że w chwilach, w których zazwyczaj większość osób musi pobierać energię z ogólnej sieci, ty wciąż korzystasz z tej, którą wyprodukował twój układ fotowoltaiczny. Dzięki temu przez znacznie dłuższy czas nie będziesz musiał ponosić dodatkowych kosztów.