Dobór odpowiedniego oświetlenia to wciąż niedoceniany element aranżacji domów i mieszkań. Tymczasem światło ma wielką moc: tworzy ciepły, domowy klimat, dzieli przestrzeń na strefy i podkreśla styl, w jakim urządzone zostało wnętrze. Sprawdź, jak wykorzystać cały jego potencjał – podpowiadamy, co zrobić, aby uniknąć najczęściej popełnianych błędów w oświetleniu mieszkania.
1. Błędy w oświetleniu mieszkania: za mało punktów świetlnych
Zdecydowanie najczęściej popełnianym błędem w oświetleniu mieszkania jest stosowanie w pomieszczeniu tylko jednego punktu świetlnego: lampy umieszczonej w centralnym punkcie sufitu. W większości przypadków to zdecydowanie za mało – nawet w niewielkim wnętrzu powinna znaleźć się większa liczba opraw, najlepiej zróżnicowanych. Oświetlenie uzupełniające może przybierać przeróżną formę: kinkietów czy lamp ściennych na wysięgniku, lampy podłogowej ustawionej za kanapą czy klimatycznej, niewielkiej lampki stołowej umieszczonej na komodzie, konsoli albo parapecie. Wszystko zależy od przeznaczenia danej przestrzeni oraz potrzeb domowników.
Zastosowanie w pomieszczeniu kilku punktów świetlnych nie tylko ułatwia codzienne funkcjonowanie. Ma także wymiar dekoracyjny – wydobywa z wnętrza cały aranżacyjny potencjał i buduje nastrój. Sypialnia, jadalnia czy kuchnia rozświetlona jedną tylko lampą wydaje się płaska i… nudna. Być może po przeprowadzce do nowego domu zdarzyło Ci się funkcjonować z „gołą” żarówką zamiast lampy. Z pewnością wiesz, jak wpływa to na odbiór wnętrza – montaż odpowiedniej oprawy sprawia, że przestrzeń od razu nabiera innego klimatu. Po dodaniu kolejnych punktów świetlnych ten efekt dodatkowo się potęguje!
2. Za jasne światło górne
Często popełnianym błędem w oświetleniu mieszkania jest także stosowanie żarówek o zbyt dużej mocy, szczególnie w oprawach o kilku punktach świetlnych. Jaskrawe światło sprawia, że wnętrze zaczyna przypominać halę produkcyjną, a to zdecydowanie utrudnia wieczorne wyciszenie się i zrelaksowanie po pracy. Oprócz tego niekorzystnie działa na nasz wzrok, może powodować bóle głowy i przyczyniać się do zwiększenia rachunków za prąd – co ważne zwłaszcza teraz, gdy koszty energii są tak horrendalnie wysokie.
Do oświetlenia górnego, umieszczonego w centralnym punkcie sufitu, wystarczy żarówka o mocy 60 W. Mocniejsze stosuje się w takich oprawach, jak podłogowe czy biurkowe, których używa się podczas bardziej wymagających czynności, na przykład czytania lub pracy z dokumentami. Dobrym pomysłem jest także instalacja włącznika ze ściemniaczem – dzięki niemu można dopasować natężenie oświetlenia do aktualnych potrzeb. Na przykład w kuchni – kiedy przygotowujesz kolację, potrzebujesz możliwie jak najmocniejszego światła. Kiedy siadasz z rodziną do stołu, zmniejszasz natężenie oświetlenia, aby wprowadzić we wnętrzu klimat bardziej sprzyjający odprężeniu.
3. Brak oświetlenia nastrojowego
Błędem, który często popełniają inwestorzy podczas remontu czy wykańczania mieszkania, jest także brak oświetlenia nastrojowego. Lampy nie służą tylko i wyłącznie do rozświetlania pomieszczenia. To oczywiście ich najważniejsza funkcja, ale istotnym zadaniem jest także budowanie klimatu wnętrza. Taką rolę odgrywa oświetlenie dodatkowe – lampa stojąca umieszczona za kanapą, cotton ballsy zwisające z karnisza, lampa stołowa na kominku czy komodzie, taśmy LED oświetlające strefę telewizyjną. Kiedy odpoczywasz po pracy przy książce czy najnowszym odcinku ulubionego serialu, właśnie takie oświetlenie Ci towarzyszy. Delikatnie rozświetla wnętrze, wydobywając je z mroku, ale jednocześnie ułatwia przełączenie się w tryb „relaks”.
4. Zła barwa światła
Innym często popełnianym błędem w oświetleniu mieszkanie jest nietrafiona barwa światła. To problem, który wiąże się z coraz powszechniejszym stosowaniem we wnętrzach LED-ów. Diody LED (w przeciwieństwie do żarówek żarnikowych świecących wyłącznie ciepłym światłem) mogą mieć różną temperaturę barwową – i podczas zakupów trzeba zwrócić na to uwagę.
W przestrzeniach domowych najczęściej wybiera się żarówki o barwie ciepłej (temperaturze barwowej w przedziale 2700–3500 K). Światło o takiej charakterystyce sprzyja odpoczynkowi, pomaga się rozluźnić i wprowadza we wnętrzu przytulny, rodzinny klimat. Barwa zimna (6000–6500 K) działa odwrotnie: pobudza do działania i sprzyja koncentracji, więc będzie dobrym wyborem na przykład do biura.
5. Lampy nad stołem lub wyspą wiszące za wysoko
Czy wiesz, jaka jest optymalna wysokość lampy wiszącej nad stołem lub wyspą kuchenną? Około 70 cm – licząc od blatu. Kiedy w salonie czy jadalni brakuje jeszcze stołu, taka odległość często wydaje się za mała, więc inwestorzy podciągają oprawę wyżej. A to błąd! Lampa wisząca 70 cm nad blatem dobrze go oświetla, ale jednocześnie nie oślepia ani nie zasłania osób siedzących naprzeciwko. Aby ocenić, czy oprawa znalazła się na odpowiedniej wysokości, usiądź na krześle – w pozycji stojącej odniesiesz wrażenie, że wisi za nisko, i będzie Cię kusić, aby ją nieco podnieść.
6. Złe umiejscowienie włączników światła
Standardowo włączniki światła montuje się na wysokości ramion dorosłego człowieka. Warto jednak przemyśleć umiejscowienie ich nieco niżej – na wysokości pasa, czyli ok. 100 cm nad podłogą. Dzięki temu można włączyć światło na przykład biodrem – to przydatne, gdy mamy zajęte ręce, bo niesiemy zakupy czy talerze. Włączniki umiejscowione na takiej wysokości bez problemu obsłużą też dzieci.
7. Lampa niedopasowana stylistycznie do wnętrza
Częstym błędem w oświetleniu mieszkania jest także niedocenianie stylizacyjnego potencjału opraw. Lampy pełnią nie tylko funkcje praktyczne, ale i dekoracyjne – dopełniają aranżację, podkreślając styl, w jakim urządzone zostało wnętrze. Wybierając oprawy, warto więc zwrócić uwagę i na ten aspekt.
Wiesz już, jakich błędów nie popełniać, aby oświetlenie mieszkania było jak najbardziej praktyczne. Teraz czas na wybór konkretnych opraw – propozycje sprawdzonych marek, które dbają zarówno o aspekt funkcjonalności, jak i wzornictwa, znajdziesz na karel2.pl. Więcej o tym, jak zaprojektować efektowne i wydajne oświetlenie, przeczytasz na blogu karel2.pl.
Źródło zdjęć: shutterstock.com, unsplash.com