Dlaczego koszt budowy rośnie?

Skok kosztów budowy domu to przede wszystkim rezultat wschodzących opłat za robociznę. Zbyt na usługi budowlane (murarskie, tynkarskie, czy dekarskie) wzrasta w znacznym tempie, natomiast ilość zatrudnionych w tejże dziedzinie maleje. Jeżeli idzie o usługi budowlane, to polski sektor już nie jedynie posiłkuje się, lecz w znacznym stopniu zależy od imigrantów, zwłaszcza z Ukrainy. Pomimo to spółki nadal narzekają na brak właściwej liczby dłoni do pracy.

Zobacz ofertę firmy RemonTech – https://www.maszynadocieciastyropianu.pl/.

Nakłady robocizny – jak odnaleźć odpowiednią ekipę budowlaną

O ile można zaoszczędzić na materiałach budowlanych, korzystając z cyklicznych obniżek cen czy również promocji, to nie ma szansy odkładania na opłatach usług budowlanych. Jedynym rozwiązaniem będzie wykonanie części prac indywidualnie. Im niższy wkład własny dewelopera tym koszt budowy domu będzie większy. W wypadku zatrudnienia jednej ekipy, jaka zbuduje dom “pod klucz” nakłady będą zdecydowanie większe.

Rosnące koszty budowy domu – z czego wynikają?

Na większe stawki na rynku budowlanym ma wpływ parę elementów, w tym wielki popyt na mieszkania, za jakim starają się nadążać inwestorzy. Rynek deweloperski dynamicznie się rozwija, czego wynikiem jest rekordowa ilość mieszkań przeznaczonych do użytku. Etiologią wzrostu cen budowy domu jest także jeszcze większy wzrost infrastruktury transportowej.

Ceny domów jeszcze będą rosły

Jak widać, koszty budowy domu w ubiegłych latach wzrosły niemal o 20%. Podwyżki czują zarówno przedsiębiorcy indywidualni, jak również inwestorzy zaczynający kolejne przedsięwzięcia. W kraju stale rozwija się budownictwo biurowe, kolejowe oraz mieszkaniowe. Nie bez znaczenia okazują się inwestycje drogowe. Obecna sytuacja sprawiła, iż w dziedzinie budowlanej brakuje ponad 100 tysięcy ludzi. Sytuacja była chwilowo rozwiązana poprzez napływ ludzi z Ukrainy. Natomiast ich ilość nie jest w stanie sprostać potrzebom jeszcze bardziej ostrego rynku budowlanego.

Jeśli finansujesz budowę kredytem

Osoba, jaka finansuje dom kredytem, ponosi większe koszty nieuzasadnionego wydłużenia cyklu budowy domu – do wysoko przytoczonych równań winna wstawić stawkę oprocentowania kredytu. Z punktu widzenia kosztów finansowych im więcej pieniędzy zamroziliśmy w budowie, tym bardziej winno się nam spieszyć z wprowadzeniem się do nowoczesnego domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here