Jak optycznie powiększyć mieszkanie

Przestrzeń w domu to wartość, której nigdy nie jest zbyt wiele. Każdy z nas chciałby żyć w przestronnych wnętrzach, jednak ten komfort jest dany nielicznym. Jak sprytnie zaaranżować niewielkie lokale, tak żeby zaoszczędzić miejsce i poczuć się wyjątkowo?

Luksus dla każdego

Marzenia o pięknej posiadłości i dużej przestrzeni to nic zaskakującego. Od dawna luksus kojarzy się ze światłem i przestronnością. Ten przywilej jest jednak dany niewielu z nas, rzeczywistość najczęściej umieszcza nas w niewielkich mieszkaniach blokowych, a w przypadku posiadaczy domów surowo karze za wszelkie ponadwymiarowe ekstrawagancje. W tym wypadku regularnie spływające rachunki za prąd, gaz, wodę i opłaty gruntowe skutecznie przypominają o tym, jak kosztowne jest utrzymanie dodatkowej powierzchni.

Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na życie w narzuconej infrastrukturze? 

Burzenie ścian nie jest przyjemnym zajęciem. Generuje ogromny bałagan i pokłady kurzu. Pół biedy, jeśli przestawiamy jedynie ściany działowe – te dają się dowolnie modyfikować i poza inwestycją w materiały budowlane i pracę specjalistycznych ekip lub pracę własną, nie wymagają nadmiernych wydatków. Gorzej, jeśli w grę wchodzą ściany nośne. Tu konieczna będzie konsultacja z architektem, wykonanie obliczeń i spełnienie szeregu wymogów formalnych. Przebudowa ściany nośnej jest możliwa, ale ingerencja w strukturę budynku bez profesjonalnej oceny fachowców grozi katastrofą budowlaną. Uzyskanie odpowiednich atestów i wykonanie prac na właściwym poziomie niesie za sobą koszty, które często wykraczają ponad budżet przeciętnej rodziny.

Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Sprawdzonym, a przede wszystkim bezpiecznym i oszczędnym rozwiązanie jest zabawa wrażeniami optycznymi. Zastosowanie luster na ścianach pozbawionych okien to znany, choć niejedyny pomysł na wizualne rozszerzenie przestrzeni. Rzeczywiście przynosi efekty o wartości znacznie przekraczającej koszt samej inwestycji. Lustra w sposób szczególny sprawdzą się w małych łazienkach, korytarzach i pomieszczeniach o małej kubaturze. Nie zawsze muszą to być jednolite tafle szkła. W salonach możemy zastosować kompozycje ścienne z luster o różnym kształcie i wielkości. Nawet jeśli oferty sklepowe nie do końca odpowiadają naszym gustom, to bez problemu możemy dostosować gotowe produkty do naszych potrzeb. Wystarczy kawałek sznurka, sklejka, trochę farby i nieco zdolności manualnych.

A co z podłogą? To ważny, choć wciąż niedoceniany element wyposażenia mieszkań i domów. Odpowiednio zaaranżowana podłoga skutecznie dzieli przestrzeń na strefy i nawet w małych wnętrzach potrafi stworzyć wrażenie przestronności. Sposobów jest wiele, w małych sypialniach świetnie sprawdzi się na wyciągnięcie wykładziny podłogowej na jedną ze ścian. Nie tylko ociepli, ale też doskonale wyciszy pomieszczenie. W przestrzeniach użytkowych sprawdzi się skorzystanie z bogatej oferty firmy Plytki24 – nie tylko dodamy przestronności urządzonym wnętrzom, ale też zyskamy przestrzenie o atrakcyjnym wyglądzie i jednocześnie łatwe w utrzymaniu czystości. Warto eksperymentować, bawić się kształtami i fakturami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here