Kwiaty w naszych domach są częstym dodatkiem do wystroju wnętrza. Nadają mu przytulności i zbliżają do natury, którą tak bardzo kochamy. Większość osób wprost nie wyobraża sobie domu, tarasu i ogrodu bez kwiatów. Jednak mówiąc o nich, warto pamiętać nie tylko o intrygujących kolorach i zachwycających gatunkach, z jakimi możemy się spotkać, ale także o osłonkach na doniczki, w których się znajdą. Dlaczego zatem warto sięgnąć po ceramiczne?
Ceramiczna doniczka – prawdziwa klasyka
Ceramiczne doniczki i osłonki są jednymi z najbardziej klasyczny, o jakich możemy pomyśleć. Spotykaliśmy się z nimi nawet w starożytności, kiedy to gliniane naczynia służyły do wielu celów, w tym również do sadzenia kwiatów i ozdabiania nimi wnętrz. Nic więc dziwnego, że również dzisiaj są tak bardzo zachwycające i chętnie wybierane. Nawiązują do klasycznych trendów, ale też często odznaczają się nowoczesnym designem. Dodatkowo, charakteryzują je doskonałe właściwości, dzięki którym nie przestały być modne przez setki lat.
Jak powstaje ceramika?
Ceramiczne doniczki i osłonki powstają w procesie obróbki gliny, która następnie jest wypalana. Klasyczne doniczki wyrabiane były za pomocą koła, które pozwalało na “wytoczenie” odpowiedniego kształtu. Obecnie ręcznie robione, tradycyjne osłonki także wykonywane są w podobny sposób.
Proces wypalania nie tylko sprawia, że glina staje się twarda i nabiera trwałej formy. Jest to także niezbędne, aby utrwaliły się jej właściwości, które z całą pewnością sprawiają, iż jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów. W pierwszej kolejności jest to odporność na warunki atmosferyczne, dzięki czemu ceramiczne osłonki mogą być stosowane nawet na balkonach, tarasach i w ogrodach. Nie ulegają zniszczeniu ani nie odbarwiają się pod wpływem deszczu czy słońca. Co więcej, ceramika jest bardzo odporna także na inne czynniki, takie jak oddziaływanie na nią ziemi, korzeni roślin czy odżywek.
Kolejną zaletą ceramicznych osłonek jest ich naturalność, która sprawia, że doskonale wpasowują się w każdy wystrój. Pozostawiają pewien przewiew, dzięki czemu ziemia, która się w nich znajduje i służy kwiatom za podłoże, ma lepsze właściwości.
Na koniec warto dodać, że osłonki ceramiczne mogą być zdobione na różne sposoby, co sprawia, że każda z nich przybiera unikatowego czaru.
Kształty, kolor, ozdoby
To, co zazwyczaj skłania nas do zakupu osłonki, to jej wygląd. Ma ona nie tylko stanowić osłonkę doniczki, która często nie jest zbyt urodziwa, ale także podkreślać piękno kwiatu. Idealne dopasowanie osłonki do wystroju wnętrza sprawia, że jest ona jego stałym, niezbędnym wręcz elementem. Podkreśla piękno pokoju i harmonizuje z innymi znajdującymi się w nim elementami ozdobnymi.
Piękne osłonki mogą przybierać różnorodne kształty i kolory, dzięki czemu z pewnością każdy wybierze jakąś dla siebie. Daj się skusić na przykład na luksusowo wyglądającą osłonkę w kolorze złota, albo na klasyczną biel. Jeśli jednak wolisz jeszcze bardziej unikatowe ozdoby, do gustu może przypaść ci na przykład jedna z tych, które mają formę kielicha Kenji.