Każdy z nas lubi spędzać czas w pomieszczeniu, które jest przyjemnie przewietrzone. Świeże powietrze pomaga w koncentracji, pobudza do działania i daje poczucie przyjemności. Dlatego też tak ważne jest posiadanie w domu odpowiedniej wentylacji, która nawet przy zamkniętych szczelnie oknach pozwoli nam cieszyć się świeżym powietrzem.
Jakie jest zadanie wentylacji?
Wentylacja ma za zadanie usuwanie z pomieszczeń powstających w nich zanieczyszczeń. Pomaga w usuwaniu nadmiaru wody, która gromadzi się w pomieszczeniach między innymi podczas kąpieli, prania czy gotowania. Równie ważne jest to, że usuwa nadmiar dwutlenku węgla, a wprowadza na jego miejsce niezbędny nam do życia tlen. Zastępuje “zużyte” nieświeże powietrze nowym, co pozwala nam cieszyć się dobrą atmosferą w miejscu zamieszkania. Z tego względu w każdym budynku mieszkalnym, biurowym czy produkcyjnym powinny znaleźć się sprawnie działające systemy wentylacyjne.
Wpływ wentylacji na życie człowieka
Brak wentylacji, jej uszkodzenie (na przykład poprzez zatkanie szybu wentylacyjnego) albo mała sprawność działania sprawiają, że powietrze staje się nieświeże. W takich pomieszczeniach wyczuwalny jest zaduch, który może negatywnie wpływać na samopoczucie. Co więcej, powoduje szereg dolegliwości, na które często nie zwracamy uwagi i wiążemy je ze zmęczeniem lub własnymi chorobami.
Mieszkańcy źle wentylowanych domów mogą narzekać między innymi na trudności z koncentracją, przewlekłe zmęczenie i senność, nawracające bóle głowy czy pieczenie oczu. Jednocześnie zwiększa się ich podatność na choroby, w tym astmę, alergie czy infekcje, zwłaszcza infekcje górnych dróg oddechowych.
Wpływ wentylacji na budynek mieszkalny
Nie można zapominać także o tym, że wentylacja ma niebagatelny wpływ na stan budynku mieszkalnego. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza sprawia, że w pomieszczeniach gromadzą się zarodniki pleśni i mikroorganizmy. Wysoka wilgotność sprzyja ich rozwojowi, co może doprowadzić do rozwinięcia się pleśni na ścianach, podłogach i innych powierzchniach. Jest ona trudna do usunięcia i ma szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Pogarsza również stan techniczny budynku.
Co równie ważne, brak odpowiedniej wentylacji wpływa na ogrzewanie budynku. Brak “ciągu powietrza” może sprawiać, że słabiej się ono nagrzewa. W przypadku tradycyjnych sposobów ogrzewania, takich jak bojlery gazowe albo ogrzewanie węglowe odpowiednia wentylacja jest niezbędna, aby w ogóle można było je stosować. W przypadku wykrycia, że wentylacja nie działa prawidłowo, należy niezwłocznie dokonać jej przeglądu i naprawy, co gwarantuje bezpieczeństwo używania systemów grzewczych.