Garderoba w sypialni to dobry pomysł

Każdy człowiek posiada sporą ilość ubrań, butów i innych dodatków, które służą mu do ubioru na co dzień i od święta. Niektóre rzeczy rzadko są przez nas używane, ale często nie mamy odwagi się ich pozbyć. Gdyż wydaje nam się, że jeszcze się przydadzą. Lub, że są w bardzo dobrym stanie i żal ich wyrzucać. Albo też liczymy, że moda powróci i będą w sam raz. Z tego powodu nasze meble służące do przechowywania ubrań pękają w szwach.
Wszystkie nasze osobiste rzeczy zazwyczaj przechowujemy w szafach, w szafkach, w komodach, czy na półkach. Najczęściej meble do przechowywania odzieży umieszczane są w sypialni, w salonie lub w przedpokoju. A czasem nawet wynoszone na strych lub do piwnicy i tak czekają np. na powrót mody. Lub na znalezienie pomysłu na ich pozbycie się, gdyż nie mamy sumienia ich po prostu wyrzucić do śmieci.
Wszystko w porządku, lecz trzeba przyznać, że gdziekolwiek się znajdują, to zawsze zabierają sporo miejsca. I dlatego coraz częściej wiele osób posiadających obszerniejsze domy decyduje się na stworzenie w swoim domu garderoby. I w tym celu dokonuje remontu w domu już użytkowanym. Ci zaś, którzy dopiero budują swoje domy od razu decydują się na utworzenie pomieszczenia zwanego garderobą. Często do pomieszczenia garderobianego wchodzi się prosto z przedpokoju. Lecz wiele osób umieszcza też garderoby w sypialni.
Jak dawniej bywało z garderobą ? W czasach dawniejszych garderoba kojarzyła nam się zazwyczaj z garderobą teatralną. Gdzie przed spektaklem artyści ubierają sceniczne stroje, a po występie je zdejmują. A czasem w garderobie, czyli w specjalnym pokoju dla artystów też odpoczywają pomiędzy np. występami i poprawiają makijaż. Dlatego czasem pomieszczenie to nazywano również gotowalnią. Jednak garderoba nie musi dotyczyć tylko teatru i sceny. Może służyć także zwykłemu człowiekowi, jako pomieszczenie przeznaczone do przechowywania odzieży. W dawnych czasach nazywano je komorą z ubraniami.
Jak wyglądają współczesne garderoby? Gdy garderoba połączona jest z sypialnią, to może również służyć do wykonywania zabiegów toaletowych. Jak na przykład ubierania się i czesania. Doskonałe garderoby w sypialni są połączeniem ogromnej szafy i buduaru. Pierwsze buduary powstały w osiemnastym wieku w pałacach francuskich. Stosowano je w okresie rokoko, klasycyzmu, romantyzmu. Budowano je nawet jeszcze w początkach dwudziestego wieku. Czym był buduar ? Buduar był to wykwintnie umeblowany i ozdobiony niewielki pokój, który najczęściej służył pani domu. W dawnych czasach umieszczany był pomiędzy sypialnią, a salonem. Pełnił on rolę wspomnianej już gotowalni i miejsca przeznaczonego na odpoczynek dla pani domu. Moda na budowanie buduarów w bogatszych domach posiadających apartamenty istniała jeszcze sto lat temu.
Lecz współcześnie nie aranżuje się już takich pomieszczeń. Ale na szeroką skalę organizuje się garderoby, jako pomieszczenie oddzielne. Lub, jako garderoby w sypialni. Współcześnie takie połączenie dużej szafy i buduaru jest miejscem, w którym przechowujemy najcenniejsze ubrania i buty. Ale także mogą znaleźć się tam ubrania do pracy. Jest to miejsce pozwalające na swobodny wybór garderoby. Bardzo dobrze, gdy jest to jasne pomieszczenie i posiadające lustra. Wówczas spokojnie i bez pośpiechu można dobrać odpowiednie ubranie. Bez znaczenia, czy wychodzimy na ważne spotkanie, na bal, czy tylko do pracy. Jest to też ono poniekąd miejsce odpoczynku. Gdyż zawsze możemy pójść tam z kawą lub z drinkiem. Czy kieliszeczkiem wina i rozkoszować się widokiem naszych ubrań. Lub dokonywać przymiarek, próbować różnych aranżacji poprzez stosowanie przeróżnych dodatków. I dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na stworzenie takiego miejsca w swoim domu. Uznając, że jest im ono tak samo potrzebne, jak pozostałe pomieszczenia w domu.
Dla osób aranżujących takie miejsce ważne jest, jaki projekt garderoby wybrać ? Projektów garderoby jest wiele. Lecz nasza garderoba ma być stworzona dla nas. Pod nasze wyobrażenia, upodobania i potrzeby. Na przykład osoba posiadająca dużo odzieży będzie potrzebować więcej półek i szafek. A osoba posiadająca pokaźną kolekcję butów zechce mieć więcej regałów przystosowanych do przechowywania różnych rodzajów butów. Tych z dużymi cholewkami i tych bez cholewek. Jak i tych na obcasie i tych płaskich. Posiadając dużo półek nie musowo przechowywać butów w pudelkach. I za każdym razem rozpakowywać kilka pudełek by zobaczyć, czy o te buty nam chodzi. Potrzebna rzeczą w garderobie jest też krzesło, bądź fotelik, aby móc wygodnie przymierzać buty. W garderobie nie można zapomnieć też o odpowiednim oświetleniu. Jest ono bardzo ważne nie tylko dlatego, że oświetla. Choć dobra widoczność jest w tym przypadku priorytetem. Lecz również chodzi o to, aby oświetlenie budziło naszą wyobraźnię. Bardzo dobrze w garderobie sprawdzą się też dodatkowe elementy. Jak na przykład wieszaki na torebki, na paski, stojaki na dodatki i ozdoby, a także schowki. Jak również tylne oświetlenie półek. Oraz lustra lub toaletki pozwalające ocenić swoją sylwetkę w tej, czy innej kreacji. I sprawdzić, jak współgrają z kreacją zastosowane dodatki.
W garderobie można pozwolić sobie na odrobinę fantazji, a nawet wprowadzić zabawne elementy. Przy aranżacji garderoby najlepiej wziąć pod uwagę swój indywidualny styl. I urządzić ją tak, aby pobyt w niej sprawiał nam przyjemność. Czyli aby nie zabrakło w niej tego co jest absolutnie potrzebne. I tego, co nas najbardziej cieszy i bawi.
Największe pole do popisu mamy wtedy, gdy garderoba jest obszerna. Lecz i mała garderoba może być niezwykłym miejscem w naszym domu. Jednak trzeba włożyć więcej sił i wyobraźni podczas jej urządzania. Trzeba tak zaaranżować jej przestrzeń, aby nie zmarnował się nawet centymetr. I zastosować np. wysokie regały, z których rzeczy będą zdejmowane przy pomocy składanej drabinki. Aby stworzyć garderobę przyjemną warto postawić na ciekawy wystrój. I na przykład do aranżacji użyć wzorzystej tapety lub fototapety. Oraz ciekawych i wysokiej klasy wykładzin. Bo garderoba ma być miejscem zachęcającym do jej odwiedzania. A także wspaniałym miejscem do odpoczynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here