Sposoby montażu listew cokołowych

Listwy cokołowe możemy montować na kilka sposobów: klejąc, przykręcając bezpośrednio do ściany bądź montując listwy na zapinkę. Każdy montaż ma swoje zalety i wady, ale istotnym jest fakt, iż zależny jest też od materiału listwy oraz jej konstrukcji. Po krótce opowiemy o każdym ze sposobów montażu, względem materiału z jakiego wykonanana jest listwa. Zasugerujemy też, jaki sposób montażu listwy będzie najlepszy dla Ciebie, a jaki najbardziej lubią montażyści- a na tym polu są spore różnice.

No to zaczynamy, oto sposób 1:

Przyklejanie listew do ściany

Najczęściej do ściany przykleja się listwy MDF lub drewniane. Z uwagi na to, że są litej konstrukcji, nie posiadają przygotowanych opcji montażowych – pozostaje klejenie listwy do ściany. Przyklejana listwa wymaga dodatkowych kosztów związanych z zakupem kleju, musi to także zrobić osoba doświadczona, z uwagi na późniejszy aspekt wizualny. Raz przyklejona listwa, bywa jednokrotnego użytku (choć nie jest to zasadą), za to po zamontowaniu idealnie przylega do ściany i jest sztywna oraz bardzo stabilna. Niestety podczas malowania wymaga ukrycia jej pod taśmą malarską co powoduje ryzyko odpadnięcia z tynkiem gdy tylko nabierze wilgoci.

Ponadto, listwy MDF na wilgoć nie są odporne, toteż….. odradzamy.

Przykręcanie listew do ściany:

Listwa cokołowa PVC z wkładką to najpopularniejsza z listew przypodłogowych, i to właśnie te listwy najczęściej nazywamy stadartowymi przykręcanymi do ściany. Listwa z wkładką jes tania, ogólnie dostępna i ma najwięcej odsłon kolorystycznych. Jest to to ulubiona listwa montażystów – montuje się ją bardzo szybko, co punktu widzenia zaganianych montażystów jest kluczowe. Do jej zamontowania nie potrzeba specjalnych umiejętności (zrobi to także większość konsumentów we własnym zakresie).

Wadami listew pcv z wkładką, jest kilka punktów – coś co razi wizualnie to ww wkładka która jest zawsze widoczna na części dekoracyjnej, mało szlachetny materiał wykonania, czyli plastik, oraz niska sztywność listwy i jej akcesorii, które niestety lubią wypadać z narożników. Samo przykręcanie listew do ściany to dość skuteczny sposób na jej trwałe zamontowanie. Listwy tego typu są najchętniej wykorzystywane w mieszkaniach pod wynajem – jedne z najpopularniejszych, polskiej marki PREXA, dostępne są w wielu sklepach na terenie całego kraju.

Montowanie listew na dedykowane zapinki:

Listwa cokołowa na zapinkę (zapinka przykręcona do ściany a listwa jest wpinana w zapinkę) to rozwiązanie zupełnie inne, niż montowanie listwy na klej czy takich z wkładką montażową. Montaż na zapinki wymaga precyzji i trochę więcej czasu, ale to poświęcenie odwdzięcza się w późniejszym użytkowaniu.

Listwy na zapinkę

Listwy na zapinkę, PVC (komorowe) i styrodurowe (pełne w przekroju) to oferta dla bardziej wymagających, ceniących sobie dobrą jakość i funkcjonalność. Listwę cokołową można zdemontować przed malowaniem a po malowaniu ponownie wpiąć. Listwy w zapinkach trzymają się bardzo sztywno, i sprawdzają się nawet przy lekko nierównych ścianach. Jeden z reprezentantów takiego systemu, listwy cokołowe ASPRO Q występują w odsłonach SLIM i CLASSIC – gdzie różnicę tychże odsłon kształtują dedykowane zapinki i akcesoria. W tym przypadku, producent ASPRO Q, postarał się o zastosowanie zapinek wygodnych dla montażystów – z regulacją jej wysokości na ścianie, co ułatwia i zdecydowanie przyspiesza montaż listwy do ściany.

Zatem, Które listwy cokołowe najlepsze?

Aby wybrać najlepszą listwę, z której będziemy zadowoleni w 100%, musimy zdefiniować naszą potrzebę. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy szybki w montażu i tani produkt, który będzie pasował kolorystycznie do naszej podłogi, czy produkt premium np. listwę cokołową Victoria New Line w kolorze czarnej lub białej satyny. Możemy też postawić na nowoczesność i zamontować listwę aluminiową w kolorze srebrnym lub szampańskim.

Wiele też zależy od pomieszczenia w którym mają być montowane listwy cokołowe. Gust ma każdy inny, i każdy wybór pod pewnym względem będzie dobry, ale czasami o decyzji może przeważyć sposób montażu, ponadczasowość koloru, bądź sam materiał.

Zatem, które listwy cokołowe najlepsze? Takie, które spełnią tylko i wyłącznie Twoje wymagania.

Wszelkiego rodzaju listwy cokołowe, o wszelkich możliwych sposobach montażu, dostaniesz w sklepie www.toplistwy.pl – ponad 4000 listwe wykończeniowych, posegregowanych wg zastosowania i profilu, zapewnia ten jedyny specjalistyczny sklep w sieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here