Jak oszczędzać prąd

Czy wiesz, że rachunki za energię elektryczną są jednymi z największych, jakie płacisz w ramach utrzymania gospodarstwa domowego? Warto wdrożyć nawyki, dzięki którym koszty tego rodzaju będą znacznie niższe. Co więcej, oszczędzając prąd, dbasz o środowisko.

Inteligentne domy

W Niemczech są już standardem, u nas nowością. Warto jednak zauważyć, że coraz więcej inwestorów stawia właśnie na inteligentne, nierzadko ekologiczne domy. Takie nieruchomości są może nieco droższe na etapie budowy, natomiast koszty szybko zwracają się już w czasie eksploatacji takiego miejsca mieszkania. Nie ma też wątpliwości, że innowacyjne systemy montowane w inteligentnych domach, jak presostaty – Astra Automatyka, pozwalają na optymalny komfort i wygodę użytkowania wszelkich przestrzeni mieszkalnej.

Najczęściej instalowane w inteligentnych domach systemy dotyczą właśnie zarządzania poborem energii elektrycznej, ale też wentylacją, kanalizacją, klimatyzacją. Wszystkie mają na celu minimalizację kosztów eksploatacyjnych. To nierzadko zespoły czujników oraz automatów, których pracę ustala się indywidualnie, wedle własnych preferencji. Jeśli jesteś na etapie wybierania projektu swojej nowej nieruchomości, koniecznie zwróć uwagę na inteligentne rozwiązania, które dzisiaj są jeszcze nowością, ale już niedługo staną się powszechne. Pamiętaj, że Twoja nieruchomość będzie służyć Ci przez kolejnych kilkanaście, może nawet kilkadziesiąt lat, a comiesięczne rachunki z tytułu jej utrzymania mogą być znacząco niższe.

Mniejsze zużycie prądu – podstawowe zasady

Same systemy nie wystarczą, potrzebna jest jeszcze zmiana nawyków w ramach wykorzystywania energii elektrycznej. Dlatego:

  • wymień żarówki na te ledowe – świecą nawet 15 razy dłużej i zużywają znacznie mniej prądu,
  • włączaj tylko zapełniona pralkę oraz zmywarkę,
  • wyciągaj wtyczki z kontaktu sprzętów, których nie używasz. Nagminnie zostawiamy podłączoną ładowarkę telefonu czy komputer,
  • gaś światło. Wciąż zostawiamy zapalone światło w pomieszczeniu, w którym nie przebywamy. Zainwestuj w czujniki ruchu, dzięki którym światło będzie włączać i wyłączać się automatycznie,
  • w przydomowym ogrodzie zainstaluj oświetlenie solarne, zasilane naturalnymi promieniami słońca. To będzie nie tylko stanowić wspaniałą dekorację zielonego terenu, ale oświetli też ogródek,
  • zwracaj uwagę na ogrzewanie mieszkania. Czy wiesz, że nawet 20% ciepła ucieka oknami i drzwiami? W pomieszczeniach mieszkalnych średnia temperatura powinna wynosić 22 stopnie, podczas gdy w przeciętnym polskim mieszkaniu jest o kilka stopni wyższa.

Jeśli wdrożysz te proste zasady i będziesz stosować wszystkie jednocześnie oraz regularnie, szybko zauważysz korzystne efekty. Porównaj rachunki w skali roku. Jeśli zaczniesz oszczędzać energię elektryczną, te mogą być mniejsze o co najmniej kilkaset złotych. Do tego przyczynisz się do globalnej ochrony środowiska, przecież generatory prądu nie działają korzystnie, jeśli spojrzymy na aspekty ekologiczne dla naszej planety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here