Przedpokój to miejsce, gdzie krzyżują się szlaki komunikacyjne mieszkania. Nie od dziś wiadome jest, że przedpokój można identyfikować niemal jak salon z wizytówką domu. To właśnie wnętrze korytarza zobaczą najpierw goście, którzy przyjdą w odwiedziny, przyszli najemcy mieszkania, czy nawet kupcy. Dlatego ważne jest, by przedpokój był urządzony w stylu oddającym cały charakter mieszkania i stanowił swoistego rodzaju przedsmak przed dalszymi częściami domu.
Meble na przedpokój
Zazwyczaj przedpokoje kojarzą się z małymi i ciasnymi korytarzami. Nic dziwnego. Przedpokoje w wielu domach i mieszkaniach pełne są różnego rodzaju mankamentów. Często nie ma w nich wiele miejsca, dlatego zakup każdego mebla należy starannie przemyśleć. Można bowiem łatwo sprawić, że pomieszczenie zamiast zyskać na funkcjonalności zdecydowanie się zagraci. Jednak to nie znaczy, że pusty przedpokój to dobry przedpokój. To pomieszczenie nieposiadające żadnych mebli, oczywiście może jawić się jako przestronniejsze, tworzyć złudzenie optycznie większego metrażu niż ma to miejsce w rzeczywistości. Jednak pozbawiając przedpokój mebli, stracić można cenne schowki, czy po prostu miejsce na przechowywanie. W przedpokoju może wytworzyć się bałagan. Biorąc więc pod uwagę fakt, że jest on wizytówką domu, na pewno odwiedzający mieszkanie nie będą zachwyceni, gdy wejdą do miejsca pełnego rozmaitych bibelotów.
Jeżeli tylko zostanie włożonej trochę pracy, chęci i wyobraźni przy projektowaniu przedpokoju, może stać się on pomieszczeniem niezwykle funkcjonalnym o podwyższonych walorach estetycznych.
Jakie meble do przedpokoju?
Przedpokój jest pomieszczeniem niedocenianym ze względu na małe pole do popisu w kwestii aranżacji tego wnętrza. Często ma ono także nieregularny kształt, a więc nie zawsze jest ustawne. Problemem jest też niedoświetlenie z powodu częstego braku okna. Projektując przedpokój warto jednak pomyśleć o meblach na wymiar. Coraz częściej można je zamówić po konkurencyjnych cenach, zyskując przy okazji stuprocentową pewność, że będą w pełni dostosowane do potrzeb i wymagań domowników. Oczywiście, z meblami na wymiar można poszaleć. Należy jednak pamiętać, żeby całość była pod każdym względem spójna. Z racji na małą powierzchnię pomieszczenia łatwiej można wypatrzyć pewne nieprawidłowości.
Niezwykle popularne, z uwagi na swoją funkcjonalność stały się szafy wnękowe. Wykorzystują daną powierzchnię do maksimum – zazwyczaj sięgają od podłogi aż do sufitu i na pewno pomieszczą wiele kurtek, płaszczy, obuwia, czy innych przedmiotów przynależących do wszystkich domowników. Dobrze zaprojektowana szafa sama w sobie może już pełnić rolę elementu dekoracyjnego. Dzięki wykonywaniu jej na indywidualnie zamówiony wymiar, w zakres decyzyjny wchodzić będzie także materiał, z jakiego zostanie wykonana, czy rodzaj frontów. Umieszczając na nich lustro, można sprawić, że pomieszczenie optycznie nabierze rozmiarów i będzie zdecydowanie jaśniejsze. Tym samym miejsce, które było przeznaczone na lustro na ścianie, może pomieścić wieszaki na kurtki i płaszcze.
W dobrze urządzonym przedpokoju nie może również zabraknąć szafki na buty. Dobrze, gdy będzie spełniała również funkcje siedziska. To zdecydowanie wprowadzi dużą wygodę w życiu domowników ułatwiając im ściąganie i zakładanie obuwia.
Jeśli przedpokój jest mały, ale wysoki można zaprojektować dużą ilość półek lub pawlaczy.
Podłoga i kolor ścian w przedpokoju
W małych pomieszczeniach, do których należy przedpokój dobrze sprawdzą się kolory jasne, bądź trochę ciemniejsze, ale za to w chłodnych odcieniach. Biorąc pod uwagę, że przedpokój uchodzi za wizytówkę domu można zastosować także bardziej fantazyjne kolory, lecz nie na każdej ścianie. W małych pomieszczeniach najważniejszy jest umiar. Podłoga natomiast musi być trwała oraz odporna na wodę i inne zabrudzenia. Położenie posadzki w jasnym odcieniu również przyczyni się do tego, że pomieszczenie będzie jaśniejsze. Należy jednak uważać, by nie przesadzić. Zbyt jasna podłoga wiąże się z częstymi zabrudzeniami, a co za tym idzie z koniecznością częstego sprzątania. Może wprowadzić również poczucie przebywania w miejscu nudnym i oklepanym, które nie posiada żadnego charakteru.
Podsumowanie
Decydując się na meble do przedpokoju należy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:
1) styl musi być zdecydowanie spójny z resztą domu, a już na pewno z częściami bezpośrednio przylegającymi do przedpokoju. Jeżeli więc w salon lub hol urządzone są w stylu glamour, wprowadzanie skandynawskiej prostoty nie będzie dobrym pomysłem.
2) kolor – ze względu na to, że przedpokoje rzadko mają dostęp do naturalnego światła, oprócz luster świetnie rozświetlą pomieszczenie kolory jasne, takie jak: białe czy inne barwy w pastelowych odcieniach.
3) funkcjonalność – jako najważniejsza cecha mebli zlokalizowanych w pomieszczeniu, jakim jest przedpokój. Ze względu na zwyczajowo małe metraże meble muszą być przemyślane i spełniać określone funkcje, które są niezbędne do wygodnego użytkowania przedpokoju. Każdy mebel, który zostanie wstawiony do pomieszczenia musi odgrywać ważną rolę. W przeciwnym razie, przy nagromadzeniu niepotrzebnych sprzętów, przedpokój może łatwo się zagracić.
4) kształty i gabaryty mebli – w małych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się przedmioty o niezbyt wielkich gabarytach i o prostych kształtach. Ważne, by nie sprawiały wrażenia masywnych, bo to może przyczynić się do optycznego pomniejszenia przestrzeni.
5) materiał – meble muszą być odporne na zabrudzenia, zachlapania, a nawet zadrapania. Sprzęty stojące w przedpokoju są jednymi z najbardziej narażonych mebli. Przy aranżacji tak wymagającego wnętrza, jakim jest przedpokój dobrze zastosować meble wykonane z solidnych materiałów, tak aby na dłużej mogły zachować swoją trwałość.
Stosując te zasady można stworzyć wymarzony przedpokój bez konieczności zmieniania układu ścian w mieszkaniu czy domu. Za pomocą tych trików zastosowanych podczas aranżacji przedpokoju można sprawić, że wyda się on ładniejszy, a przede wszystkim większy.