Epoka postmodernizmu (lub raczej późnego postmodernizmu, jakby niektórzy chcieli) ma w katalogu swych głównych cech trend, który pozwala swobodnie łączyć elementy – wydawałoby się, tak odległych i odmiennych – stylów, surowców, elementów zdobniczych. Nie powinno, więc nas dziwić, że i w projektach mebli twórca łączy szkło z drewnem lub drewno z tworzywami sztucznymi. Kwestią nadal nierozwiązaną jest to, czy sofa lub stół, który przed nami stoi to ślepe naśladownictwo i tylko kompilacja elementów wcześniej użytych, czy też nowe dzieło
Dylemat ten pozostawmy, więc subiektywnej ocenie krytyków, jak i zwykłych użytkowników. Ich odbiór jest przecież ważny nie tylko pod kątem czysto komercyjnym (nie podoba się – nie kupię), lecz pod względem estetycznym. Taki właśnie eklektyzm dostrzeżemy w obecnej na rynku ofercie stołów do jadalni lub strefy wypoczynkowej.
Stół nowoczesny, czyli jaki?
Nowoczesne stoły znajdziemy w katalogu firmy Edinos.pl, gdzie wybierać możemy w przeogromnej ofercie mebli, które swobodnie dopasować możemy do naszej jadalni. Kliknij i sprawdź ofertę sklepu. Zastanawiając się nad tymi, w jakim wzornictwie stoły uznamy za nowoczesne, spójrzmy na kilka wyznaczników. Pierwszy to kolor, obecnie dominują biele, szarości i czernie, obok naturalnego drewna. I w takich tonacjach są utrzymane stoły, które obejrzeć możemy w jednej z zakładek na tej stronie w sklepie Edinos.
Połączenie bieli z szarościami i czarnym wykończeniem jest w obecnej chwili bardzo modne. Wnioskować to zresztą możemy, choćby po ogromnej popularności tzw. betonu architektonicznego, który jeszcze do niedawna był elementem wystroju w budynkach użyteczności publicznej lub w biurowcach, a teraz na stałe zagościł w nowo urządzanych wnętrzach domowych.
Stoły nowoczesne nie są, bowiem tymi ciężkimi stołami, ławami, jakie jeszcze w latach 80`tych mieli w swych mieszkaniach nasi rodzice. Ciekawa sprawa, bowiem nowo budowane mieszkania w centrach dużych aglomeracjach są o wiele większe, skąd więc zmniejszenie stołu? Otóż, by wnętrze zyskało na przestrzeni i lekkości, zmniejszono i wielkość i bryłę stołu. Zauważmy, że i blaty i nogi są cieńsze, wręcz delikatne na pierwszy rzut oka, dzięki czemu nie zawłaszczają wnętrza, nie przytłaczają swą bryłą.
I wreszcie ostatnia sprawa – wydawałoby się, iż modny ostatnimi czasy nawrót w stronę natury będzie oznaczał wręcz eksplozję mebli drewnianych lub drewno podobnych. Nic bardzie błędnego – i zahaczamy tu o początek naszego artykułu. Zauważmy, iż projekty stołów i innych mebli jadalnianych świadomie i wręcz precyzyjnie wybierają te elementy ze stylu eko lub rustykalnego, które powiedzielibyśmy – wpasowują się w nowoczesność. Stąd, popularność skandynawskiego minimalizmu z bielami i szarościami szwedzkich mebli, ale raczej nie spotkamy mebli nawiązujących do żywiołowości i kolorowej pstrokacizny stylu śródziemnomorskiego (np. z Prowansji). Natomiast, jeśli chodzi o kolorystykę drewna, to dominuje raczej drewno jasne, złoty dąb, dąb miodowy czy sonoma a w mniejszym stopniu drewna ciemniejsze, wiśniowe lub przechodzące w czerń.