Jakie oleje do drewna wybrać

Olej do drewna służy do jego konserwacji przed niszczącymi czynnikami. Olejowanie jest coraz częściej używane ze względu na powrót w obecnych latach rzemiosła i tradycyjności. Konserwacja drewna w taki sposób nie wymaga specjalistycznych umiejętności, a otrzymane efekty są bardzo zadowalające. Jaki wybrać więc odpowiedni olej do drewna, aby uzyskać jego jak najlepszy wygląd? Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie tego typu preparatów? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje przydatne podczas olejowania drewna.

Dlaczego warto wybrać olej do drewna, zamiast innego preparatu?

Wiele osób zamierzających odnowić wygląd drewna np. w swoim domu zastanawia się czy do jego konserwacji wybrać wosk, lazurę, lakier, czy olej do drewna. Coraz więcej z nich decyduje się właśnie na ten ostatni preparat. Dlaczego? Specjalistyczne oleje do drewna wcierane w powierzchnię drewna, wnikają w jego strukturę. Dzięki temu drewno jest nie tylko wzmocnione od wewnątrz, ale również od zewnątrz, co chroni je m.in. od zmiennych temperatur, wilgoci, czy promieniowania UV. W przeciwieństwie do lakieru, oleje do drewna nie tworzą powłok, co z kolei nie pozwala na tworzenie się uszkodzeń, łuszczenia, czy pękania drewna. Ponadto wpływa to na efekt wizualny, pozwalający na wyeksponowanie naturalnego wyglądu drewna.

Jaki wybrać olej do drewna? 

olej do drewna

Wybierając olej do drewna, znajdującego się na zewnątrz budynku należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, jakie będą na nie oddziaływać. Z kolei przy wyborze odpowiedniego preparatu do wewnątrz klienci najczęściej sugerują się wystarczającą ochroną drewnianych posadzek, a także schodów. Jaki wybrać więc odpowiedni olej do drewna? Jednymi z najlepszych przykładów tego typu preparatów, przeznaczonych zarówno do wewnątrz, jak i zewnątrz są oleje do drewna, oferowane przez firmy Remmers i Osmo. Pierwsza z nich oferuje bardzo duży wybór konserwacji powierzchni. Należą do nich m.in. podłogi drewniane i korkowe, drzwi wewnętrzne, parkiet, schody drewniane, tarasy drewniane, meble ogrodowe, mostki, kładki, drewno termowane, meble ogrodowe i do pomieszczeń mieszkalnych, massaranduba oraz kompozyt plastikowo – drewniany WPC (tarasy, płoty). Do właściwości oleju wewnątrz budynku należy zaliczyć np. naturalną matową powierzchnię, oddychanie drewna oraz wytrzymałość na znaczne obciążenia. Właściwości oleju na zewnątrz są następujące: ochrona drewna przed wyschnięciem, przeciwdziałanie szarzeniu drewna i ładne podkreślenie usłojeń. Firma Osmo oferuje równie dobre preparaty, co jej wcześniej opisywany poprzednik. Oleje firmy Osmo można stosować do podłóg drewnianych z desek litych, warstwowych, pokładowych, płyt OSB, parkietów, podłóg korkowych, schodów, mebli, zabawek, tarasów, mebli ogrodowych, płotów oraz ekranów. Oleje tej firmy są bardzo wydajne, odświeżają i wyrównują barwę desek, są trwałe oraz wytrzymałe, a także chronią powierzchnię przed ścieraniem i wnikaniem do niej kurzu, czy wody. Oczywiście to tylko najważniejsze cechy. Więcej informacji dotyczących cen, czy wydajności można odnaleźć na stronach producentów.

Skład specjalistycznego oleju do drewna

W skład takich preparatów wchodzą głównie oleje roślinne pozbawione protein. Najczęściej jest to olej lniany. Jednak pojawiają się również naturalne barwniki (w olejach barwiących), naturalne żywice (w olejach twardniejących), estry olejów drzewnych (np. sosnowego). Do konserwacji drewna nie powinno się używać oleju jadalnego roślinnego bez protein, ponieważ wtedy drewno nie zostanie wystarczająco zakonserwowane.

Jak olejować drewno?

Jak olejować drewno

Wszystko zależy od oczekiwań użytkownika które dotyczą np. estetyki wykończenia drewna. W przeciwieństwie do transparentnych lakierów, oleje do drewna pozwalają na jego naturalny wygląd. Ponadto należy zwrócić uwagę na częstotliwość konserwacji drewna. Przy użyciu lakieru, wystarczy co kilkuletnie powtarzanie tego zabiegu. Natomiast olejowanie należy wykonywać raz, do dwóch razy w roku. Ważną informacją jest to, że nie można olejować drewna bejcowanego, ponieważ olej zadziała tylko w przypadku surowego drewna. Z kolei jeśli osoba zamierza olejować drewno na zewnątrz, powinna wziąć pod uwagę temperaturę (maksymalna to 30 stopni), a także wilgotność, która nie powinna przekraczać 70%.

Podsumowując olejowanie drewna jest bardzo korzystnym zabiegiem. Pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu drewna (w przeciwieństwie do lakieru), a przy tym bardzo skutecznie go zabezpiecza. Wcześniej wymienione produkty firm Remmers i Osmo sprawią, że odnowione drewno zachwyci najbardziej wymagających użytkowników.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę naszego Partnera: Timber Market.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here