Dyktafony szpiegowskie to niezwykle przydatne narzędzia, które pozwalają w łatwy i szybki sposób wykryć zdradę partnera lub zdobyć dowody na oszustwa pracownicze. Według spostrzeżeń pracowników sklepu detektywistycznego Spy Shop, urządzenia te są chętnie wybierane, choćby ze względu na swoją wielkość, czy zakamuflowany wygląd. Czy jednak nagrywanie bez udzielonej zgody jest legalne? Kiedy materiały zarejestrowane przez ukryty dyktafon mogą zostać dopuszczone przez sąd? Sprawdźmy tę kwestię.
Nagrywanie rozmów bez zgody rozmówcy
Na początek nieco złych wieści. W świetle polskiego prawa możemy nagrywać jedynie rozmowy, w których bierzemy czynny udział i wyłącznie za zgodą naszego rozmówcy. Nagrywanie bez udzielonej zgody traktowane jest jako naruszenie praw osobistych, o których mówi art. 23 Kodeksu cywilnego:
„Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.”
Zapis ten daje nagrywanej osobie prawo do pozwania nagrywającego. Ponadto, nagrywanie rozmów, które nie dotyczą bezpośrednio nagrywającego stanowią naruszenie art. 267 Kodeksu karnego. Czy to oznacza, że korzystanie z ukrytych dyktafonów nie ma racji bytu? Na szczęście nie.
Dyktafony szpiegowskie – nagrywanie dla pewności
Przede wszystkim pamiętajmy, że dyskretne nagrania mogą być wykorzystane na nasz własny użytek. Zgromadzone w ten sposób materiały rozwieją nasze wątpliwości, nawet jeśli nie zostaną dopuszczone przez sąd. Dyktafony szpiegowskie przydają się więc w takich sytuacjach jak np. zdrady małżeńskie. Zanim podejmiemy kroki prawne przeciwko małżonkowi ważne jest, aby zyskać całkowitą pewność wobec naszych podejrzeń.
Analogiczną sytuacją, w której przydaje się ukryty dyktafon jest sprawdzanie, czy opiekun naszego dziecka nie dopuszcza się niewłaściwych zachowań wobec podopiecznych, jak przemoc fizyczna, werbalna lub zaniedbania.
Kiedy nagranie może zostać dopuszczone przez sąd?
Istnieją sytuacje, w których nagranie bez wiedzy i udzielonej zgody może zostać dopuszczone jako materiał dowodowy. Mowa tu o sytuacjach zagrażających zdrowiu (psychicznemu lub fizycznemu), oraz życiu. Przykładem może być walka z szczególnie zajadłym nękaniem przez pracodawcę lub zmaganie się z potencjalnie niebezpiecznym stalkerem. Kluczem jest Art. 227 Kodeks Postępowania Cywilnego, który mówi:
„Przedmiotem dowodu są fakty mające dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie”
Oznacza to, że jeżeli materiał ma szczególne znaczenie dla sprawy, a w dodatku bez jego zdobycia udowodnienie winy sprawcy nie byłoby możliwe, wówczas sąd może dopuścić taki dowód nawet pomimo faktu, że narusza wspomniany wcześniej artykuł 23.
Co więcej, na mocy wyroku Sądu Najwyższego z 22 kwietnia 2016 r. (sygn. II CSK 478/15) oraz art. 308 Kodeksu postępowania cywilnego nagrania pozyskane w sposób tajny, bez wiedzy osoby nagrywanej mogą posłużyć jako dowód traktowany w charakterze dokumentu. Aby jednak było to możliwe, materiał nie może zawierać rozmów lub zdarzeń sprowokowanych, musi być ciągły, oraz niepoddany żadnej edycji czy modyfikacji, która mogłaby wpłynąć na jego autentyczność.
Pamiętajmy, że wszystko zależy od konkretnego sędziego oraz indywidualnego charakteru sprawy. Zanim więc udamy się z nagraniami do sądu warto wpierw skonsultować tę kwestię z prywatnym detektywem i prawnikiem.
Przydatne ukryte dyktafony do dyskretnej rejestracji
Jeżeli szukamy skutecznego sposobu na zdobycie dowodów warto sprawdzić ofertę sklepu detektywistycznego Spy Shop. Znajdziemy tu szeroki wybór narzędzi do dyskretnego nagrywania. Niewielkie dyktafony szpiegowskie zakamuflowane w przedmiotach codziennego użytku zbiorą materiały bez wzbudzania podejrzeń osób trzecich.
Świetnym sprzętem do nagrywania w przestrzeni biurowej jest MQ-78. Dyktafon ukryty w długopisie wyłapie dźwięk w promieniu 10 metrów. Obudowa nie jest jedynie atrapą – można nią pisać, co daje świetną przykrywę. Detekcja dźwięku umożliwia nagrywanie sytuacji, w których nie możemy wziąć udziału. Wystarczy pozostawić długopis na biurku, by następnego dnia odsłuchać nagrania.
Alternatywą jest skorzystanie z modelu DYK-L1. “Dyktafon ukryty w przedłużaczu (listwie przepięciowej) idealnie nada się do kontroli domu pod naszą nieobecność” ~ wspominają pracownicy sklepu Spy Shop. Sprzęt posiada dwa czułe mikrofony, które zapewniają świetną jakość dźwięku. Dla niepoznaki sprzęt spełnia też swoją podstawową funkcję, dzięki czemu wpasuje się do otoczenia.