Jakie zastosowanie ma kompresor?

Kompresor to urządzenie, które pozwala na uzyskanie sprężonego powietrza. Wykorzystuje się go zarówno w przemyśle, jak i warunkach domowych. Jaka jest zasada działania kompresora?

Sprężarki powietrza często nazywa się potocznie kompresorami, jednak jest to błędne nazewnictwo. Sprężarka umożliwia zwiększenie ciśnienia lub wymuszenie obiegu gazu. Kompresor to jeden z rodzajów sprężarki powietrza.

Rodzaje kompresorów

Kompresory to urządzenia, dzięki którym możliwe jest otrzymanie gazu pod dużym ciśnieniem. W kompresorach najczęściej stosuje się powietrze, a efektem końcowym jest sprężone powietrze. Można również wykorzystywać inne gazy, które są dostępne w specjalnych pojemnikach, które następnie należy podłączyć do urządzenia.

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów kompresorów. Najstarszy typ, kompresor tłokowy, charakteryzuje się prostą budową, a jego najważniejszym elementem jest cylinder. Ten rodzaj kompresora pozwala na podniesienie ciśnienia do maksymalnie 6 barów, nie sprawdzi się on więc w specjalistycznych warsztatach, gdzie występuje zapotrzebowanie na wyższe ciśnienie.

W sklepach budowlanych można znaleźć kompresory olejowe i bezolejowe. W urządzeniach olejowych do smarowania tłoka wykorzystuje się olej. W niektórych przypadkach może one jednak przeniknąć do sprężanego powietrza. Ich atutem jest wysoka wydajność, są więc stosowane głównie w warsztatach naprawczych. Modele bezolejowe mają wmontowane tłoki, które charakteryzują się niskim współczynnikiem tarcia, dlatego też nie trzeba używać środków smarnych. Są one jednak mniej wydajne niż kompresory olejowe.

Ze względu na budowę można wyróżnić kompresory wyporowe i przepływowe. Pierwszy rodzaj pozwala na zwiększenie ciśnienia gazu poprzez zasysanie i tłoczenie go. Kompresory przepływowe posiadają wmontowany wirnik, który spręża przepływające powietrze.

Kompresory Air-Com charakteryzują się wysoką jakością i niezawodnością. W sklepie jest dostępnych wiele modeli, dzięki czemu możliwy jest dobór urządzenia spełniającego wymagania klienta.

Zastosowanie kompresorów

Kompresory Air-Com stosuje się powszechnie w warsztatach naprawczych. Są one obecne na większości stacji benzynowych, dzięki nim można samodzielnie napompować koła samochodowe. Kompresory wykorzystuje się też w domowych warunkach do napełniania powietrzem samochodowych i rowerowych kół czy do pompowania basenów. Wykorzystuje się je również jako element zasilający wielu narzędzi. Kompresory są również bardzo przydatne w czyszczeniu zabrudzonych, trudno dostępnych powierzchni. Sprawdzają się też świetnie do malowania ciśnieniowego, za ich pomocą można nakładać farbę na ścianę, meble czy przydomowy płot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here