Kiedy deweloper oddaje klucze do mieszkania

Odbieranie mieszkania z rąk dewelopera wraz z przeniesieniem własności uważane są za kluczowe działania, dzięki którym możemy zacząć cieszyć się nowym lokum. Przedstawiamy, jak z łatwością sobie poradzić z tym etapem i na co zwracać uwagę, aby nagle nie zaskoczyły nas przykre niespodzianki – zwracają uwagę eksperci z https://republikawnetrz.pl/.

Odbiór mieszkania od dewelopera w praktyce

Odbiór mieszkania od dewelopera to pierwsza część procedury przekazania lokalu w ręce nowych właścicieli. Jej przebieg reguluje umowa deweloperska, wcześniej przygotowana. W czasie odbierania mieszkania nabywcy poddają oględzinom jakość wykonania lokalu, szczegółowo porównując przy tym zgodność projektów ze schematami dotyczącymi instalacji. Zaraz potem mamy do czynienia z przeniesieniem własności. Polega ona na podpisaniu finalnej umowy sprzedaży nieruchomości z deweloperem. W ten oto sposób nabywca osiąga pełne prawa do korzystania z nowego lokalu! Odbiór lokalu w praktyce następuje, gdy:

  • do rąk nabywców nieruchomości trafi zawiadomienie o zakończeniu prac budowlanych
  • nie ma przeciwwskazań ze strony organu nadzoru budowlanego oraz inwestorów
  • nabywcy mieszkania do oględzin nieruchomości zaproszą zaprzyjaźnionego inspektora nadzoru budowlanego, który będzie mógł w sposób niezwykle profesjonalny ocenić stan całej nieruchomości. Odpowiedni specjaliści mogą wykryć nawet z pozoru mało widoczne wady, co jest bardzo istotne, jeśli zależy nam na wczesnym wykryciu wad budowlanych
  • w czasie samodzielnego sprawdzania stanu wykonania mieszkania posługiwać się będziemy poziomicą, kątownikiem oraz miarką budowlaną

Odbiór mieszkania – na co zwracamy uwagę?

Deweloper nie odda nam kluczy do mieszkania bez zatwierdzenia, że wszystko jest w porządku i bez przeniesienia własności. Wszystkie oględziny mają dać pewność, że nie znaleźliśmy żadnych uchybień i zgadzamy się na wszystkie warunki określone w umowie i spełnione w praktyce.

W czasie odbioru pośpiech nie jest wskazany – konieczne sprawdzenie jest stanu całej nieruchomości. Warto wygospodarować czas na dokładne zapoznanie się z mieszkaniem i jego wyposażeniem (np. oknami, grzejnikami czy instalacją elektryczną). Poddać należy oględzinom przede wszystkim:

  • stan okien i parapetów
  • równe powierzchnie podłóg oraz ścian
  • występowanie pęknięć
  • stopień łatwości otwierania i zamykania drzwi
  • rozmieszczenie skrzydeł drzwiowych
  • sposoby doprowadzenia mediów
  • działanie odpływów
  • atesty w drzwiach przeciwwłamaniom
  • działanie wentylacji
  • możliwość korzystania z dodatkowych pomieszczeń

(Sprawdź rzetelne oferty – https://republikawnetrz.pl/inwestycje-w-trakcie-sprzedazy/)

Protokoły oraz usuwanie usterek

Każdy odbiór nieruchomości wieńczy protokół zdawczo – odbiorczy. To właśnie w nim należy zapisać i wymienić wszystkie wady i usterki, jakie udało nam się znaleźć w mieszkaniu. Deweloper, po podpisaniu protokołu, ma 2 tygodnie na to, aby doręczyć nabywcy mieszkania oświadczenie, gdzie uzna lub odmówi zgody w temacie usterki.

Każda wykryta nieprawidłowość, zapisana w protokole, powinna być naprawiona w ciągu 30 dni. Jeśli w tym terminie jest to niemożliwe, inwestor musi wytłumaczyć, dlaczego i ustalić nowy termin. Symbolicznym momentem zakończenia procesu odbioru mieszkania jest wręczenie upragnionych kluczy. Od tej chwili deweloper może wejść do naszego mieszkania tylko za naszym osobistym pozwoleniem.

Pełnoprawnymi właścicielami mieszkania stajemy się jednak dopiero wtedy, gdy podpiszemy najważniejszy dokument – umowę o sprzedaży! Do tego rodzaju umowy dołączyć trzeba jeszcze sądowy wniosek, aby została założona księga wieczysta dla naszego mieszkania. Muszą tam trafić wszystkie niezbędne wpisy, aby w prawidłowy sposób wyodrębnione i przeniesione zostało prawo własności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here