Zalety i wady rolet rzymskich

0
1220

Rolety rzymskie od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wynika to w głównej mierze z ich uniwersalności. Rolety rzymskie świetnie sprawdzają się zarówno w nowoczesnych, jak i stylowych wnętrzach. Wybierając idealne rolety do swojego domu, warto nieco bliżej przyjrzeć się mocnym oraz słabszym aspektom tego rozwiązania.

Zalety rolet rzymskich

Dużym atutem rolet rzymskich jest fakt, że są one wykonywane na zamówienie. Oznacza to, że zamawiający decyduje o ich szerokości oraz wysokości. Dzięki temu bez problemu można je dopasować do okien o nietypowych rozmiarach.

Ogromną zaletą rolet rzymskich jest ich uniwersalność. Odpowiedni dobór tkaniny, z której będzie wykonana roleta, pozwala dopasować ją zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego wnętrza. Na uwagę zasługuje również ich funkcjonalność. Roleta wykonana z tkaniny zasłonowej zaciemni wnętrze pomieszczenia. Z kolei ta uszyta z firany będzie delikatnie filtrować światło, zapewniając mieszkańcom komfort oraz intymność. Zamawiający sam może zdecydować jaką funkcję ma pełnić roleta.

Dużą zaletą rolet rzymskich jest możliwość montażu do ściany, do sufitu, na ramie okna czy do wspornika karnisza. Dzięki temu łatwo jest dopasować rozwiązanie do własnych potrzeb. To kolejny dowód na niezwykłą uniwersalność tego typu rolet. Możliwość gięcia mechanizmów do rolet sprawia, że mogą być one zakładane także w przypadku okien łukowych.

Mechanizm opuszczania i podnoszenia za pomocą łańcuszka jest kolejnym atutem, jaki posiadają rolety rzymskie. Mechanizm łańcuszkowy jest samohamujący, co sprawia, że roleta rozwija się tylko do wymaganej długości. Jego zastosowanie sprawia, że obsługa rolety nie wymaga jej dotykania. Po opuszczeniu roleta nie dystansuje się mocno od ściany, dzięki czemu wygląda bardzo estetycznie i nie przepuszcza światła przy krawędziach.

Słabe strony rolet rzymskich

Każdy produkt ma swoje mocne i słabsze strony. Nie inaczej jest w przypadku rolet rzymskich. Roleta rzymska po złożeniu wymaga ok. 25-30 cm przestrzeni. W innym wypadku uniemożliwi swobodne otwieranie okna, na którym została zamontowana. Wybierając rolety rzymskie, dużą wagę należy przyłożyć do tkaniny. Powinna być ona odporna na zagniecenie. W przeciwnym wypadku rolety nie będą wyglądały zbyt estetycznie. Ponadto należy ściśle przestrzegać instrukcji dotyczących czyszczenia danej tkaniny. Pranie w nieodpowiedniej temperaturze może doprowadzić do kurczenia się materiału. Wybierając tkaninę, należy unikać lnu czy bawełny, ponieważ w ich przypadku istnieje duże ryzyko kurczenia się materiału.

Rolety rzymskie to świetne rozwiązanie zarówno pod względem stylistycznym, jak i funkcjonalnym. Długa lista zalet zdecydowanie góruje nad nielicznymi mankamentami. Z pewnością warto rozważyć wybór rolet rzymskich do swojego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here