Kto wynalazł wiertarkę?

Wiertarka jest narzędziem, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie zarówno dużej fabryk, jak i małego zakładu rzemieślniczego. Również w prywatnych domach stanowi nieocenioną pomoc podczas prac remontowych i majsterkowania.

Na początku był ogień

Wynalazca wiertarki z pewnością nie wyobrażał sobie popularności, jaką zdobędzie to urządzenie. Tym bardziej że pierwsza koncepcja wynalazku w ogóle nie uwzględniała wiercenia otworów. Prymitywny prototyp powstał bowiem aby ułatwić… rozpalanie ognia. Pierwsze próby uzyskania płomienia wykorzystywały zjawisko tarcia, jednak pocieranie o siebie dwóch kawałków drewna było procesem żmudnym i mało efektywnym. Sytuacja zmieniła się za sprawą łuku, a raczej jego cięciwy, do której przymocowano kawałek patyka. Patyk był wprawiany w szybki ruch obrotowy poprzez poziome poruszanie łukiem, a końcówka patyka umieszczona w drugim kawałku drewna uzyskiwała dzięki temu temperaturę wystarczającą do zapłonu. 

Powyższy opis niewiele ma wspólnego z drążeniem otworów. Rzeczywiście, pierwsze próby wiercenia miały swoje podstawy w zupełnie innej technice. Używano do tego celu kawałków drewna lub kamienia oraz piasku. Ostre krawędzie jego ziaren ułatwiały penetrację materiału, technologia ta jednak była niezwykle pracochłonna i daleka od precyzji. Pewien przełom stanowiło zastosowanie odpowiednio spreparowanych, pustych wewnątrz kości zwierzęcych. Miały one kształt rurki o cienkich, a jednocześnie twardych ściankach, dzięki czemu łatwiej było przebić się przez obrabiany materiał. Z czasem ich kształt podlegał modyfikacjom, zależnie od potrzeb używano różnych materiałów i kształtów, z których najpopularniejsze wyglądem zbliżone były do łyżek.

Współczesne wiertarki

Kształt wiertła, który znamy dziś, pojawił się dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Dopiero wtedy rozwój technologii pozwolił na uzyskanie wiertła o zaostrzonym końcu i spiralnych rowkach, które skutecznie odprowadzały wiercony materiał. Wynalazek w błyskawicznym tempie zyskał popularność i przetrwał w niemal niezmienionej postaci do dziś. Dzięki rozwojowi technologicznemu możliwe było stosowanie coraz lepszych surowców produkcyjnych ułatwiających pracę w trudnym materiale, ewolucji uległ również sam kształt wiertarki. Wiertarka ręczna, początkowo o kształcie korby, następnie wykorzystujące przekładnię zębatą, w znakomity sposób ułatwiła i przyspieszyła pracę. Ten rodzaj narzędzi jest popularny do dziś i wykorzystywany wszędzie tam, gdzie niezbędna jest duża precyzja oraz pełna kontrola nad narzędziem. Doskonale sprawdza się także w miejscach pozbawionych dostępu do energii elektrycznej.

Współczesne wiertarki nie służą już tylko do wykonywania otworów. Szereg dostępnych akcesoriów pozwala przekształcić je w szlifierki lub frezarki, a wytrzymałe silniki modeli elektrycznych sprawdzają się również jako prosta forma napędu na przykład do pomp. Obok urządzeń uniwersalnych pojawiły się także produkty wysoce specjalistyczne, dedykowane do konkretnych zastosowań i branż. Znajdziemy je zarówno na budowach, gdzie bez trudu radzą sobie z grubymi warstwami żelbetonu, jak i w gabinetach dentystycznych, gdzie operują z mikrometrową precyzją. Z pewnością nie będzie przesadą twierdzenie, że rozwój cywilizacji w dużej mierze opiera się na tym pozornie prostym urządzeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here