Wejście w wiek nastoletni wiąże się z szeregiem zmian, z których najbardziej odczuwalna staje się potrzeba młodego człowieka do niezależności i prywatności. Pokój nastolatka staje się więc wyrazem jego osobowości i charakteru. Jego odpowiednie urządzenie służy nie tylko stworzeniu dobrego miejsca do samotnego spędzania czasu, ale też zamanifestowania swoich upodobań odwiedzającym go znajomym. W takiej sytuacji rodzice stają często przed ciężkim zadaniem dopasowania się do potrzeb i wizji dorastającej pociechy, a jednocześnie zadbania o aspekt praktyczny urządzenia pokoju.
Podział obowiązków
Gwarancją zadowolenia z nowo urządzonego pokoju młodzieżowego zarówno dla nastolatka czy nastolatki, jak i rodziców, jest podział obowiązków. Dając dziecku możliwość decydowania o konkretnych aspektach jego lub jej przestrzeni dajemy im poczucie sprawczości i bycia wysłuchanym. Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzic może się skupić na stworzeniu bezpiecznej i praktycznej przestrzeni do wypoczynku i nauki pociechy, której wyjątkowego charakteru nadadzą pomysły właściciela lub właścicielki pokoju.
Strefa wypoczynku – wybór łóżka
Odpowiednia ilość i jakość snu jest kluczowa do prawidłowego rozwoju nastolatków. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednie wyposażenie strefy wypoczynku w pokoju młodzieżowym.
Najpopularniejszym wyborem są łóżka pojedyncze. Nie zajmują dużo miejsca, ale są wystarczająco duże, by zapewnić wygodny sen w ciągu nocy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli łóżek pojedynczych, które z pewnością przypadną do gustu nastolatkom. Wybierać można spośród klasycznych, drewnianych ram czy nowoczesnych projektów. Dobrym pomysłem, szczególnie jeśli urządzamy niewielki pokój, jest wybranie łóżka z szufladą ukrytą w jego nogach. Daje to dodatkową przestrzeń na przechowywanie rzeczy, na przykład ubrań poza sezonem.
Innym popularnym wyborem są meble wypoczynkowe. Ta opcja zdaje się szczególnie doceniana przez młodzież. Wybór kanapy czy narożnika z funkcją spania jest świetnym wyborem. Przystosowane do tego celu meble wypoczynkowe znakomicie sprawdzają się jako łóżko, a dodatkowo pełnią funkcję kanapy, kiedy do nastolatka przychodzą znajomi. Z racji tego, że pokój młodzieżowy pełni tak wiele funkcji – sypialni, pokoju do nauki, często miejsca tworzenia sztuki, muzyki czy rozwijania innych pasji, a także spotkać z przyjaciółmi – warto wybierać meble, które spełniać będą kilka funkcji w jednym.
Strefa nauki
Kolejną ważną przestrzenią w pokoju młodzieżowym jest strefa nauki. Wyodrębnienie przestrzeni na odrabianie prac domowych i naukę do sprawdzianów może nie wydawać się tak ważne uczniom, ale posiadanie wydzielonej przestrzeni przeznaczonej tylko do tego celu naprawdę wpływa na jej efektywność.
Wybierając biurko i krzesło należy wziąć pod uwagę wzrost dziecka oraz jego potrzeby – dla miłośników sztuki czy informatyki przyda się więcej miejsca na dodatkowy sprzęt. Ważne jest również zadbanie o odpowiednie oświetlenie, które wpłynie nie tylko na kondycję wzroku ucznia, ale też jego zdolność koncentracji.