Kuchnia w domu

Kuchnia jest sercem domu. Bez względu na to, w jakich czasach żyjemy, bez względu na to ile czasu upłynęło i bez względu na to ile jeszcze upłynie, kuchnia zawsze była i będzie centralną częścią naszych domostw. Jest to pomieszczenie w którym większość ludzi będąc w domu spędza największą ilość czasu. I wcale nie chodzi o jedzenie. Kuchnia jest to bowiem takie magiczne miejsce, do którego intuicyjnie lgniemy pod pretekstem wypicia herbaty czy kawy, chcąc odpocząć, porozmawiać, a nasze dzieci w nadziei dostania słodkiej przekąski, aż rwą się do szuflad i szafek myszkując i pałaszując w jej zakamarkach. Kuchnia nie bez powodu nazywana jest przez wielu sercem domu. W niej podejmujemy ważne decyzje, rozmawiamy na wszelkie nurtujące nas tematy, rozwiązujemy spory. Oczywiście jest to również miejsce, w którym przygotowujemy jak i spożywamy posiłki. Młode lata spędzone w tym pomieszczeniu przygotowują nas częściowo do samodzielnego życia. Potrawy, których uczymy się gotować, ciasta, które zaczynamy piec – to wszystko uczy każdego młodego człowieka i zaprasza w świat, który stoi przed nim otworem, bowiem umiejętności nabyte pod czujnym okiem mamy na zawsze pozostaną w sercu każdego.

Dlaczego kuchnia ?
To pytanie zadaje sobie zapewne wielu z nas. Choć pomieszczenia kuchenne bywają bardzo różne i niejednokrotnie są dalekie od ideału, jest to miejsce magiczne. Takie, do którego podążamy na oślep. Pomieszczenie, co do którego skierowane są wszystkie nasze teraźniejsze, jak i przeszłe myśli. Mówiąc dom, oczyma wyobraźni widzimy właśnie kuchnię. Widząc kuchnię, widzimy matkę. To chyba największa magia i moc, jaką można sobie wyobrazić. Kuchnia to właśnie mama. Stojąca przy piecu i gotująca zupę. Mama, która siedzi przy stole i kroi pachnący chleb na kolacją. Mama, która żegna nas rano do szkoły, mama, która czeka na nas z obiadem. Mama przygotowująca kolacje wigilijne i każde inne ważne i mniej ważne święto. Zawsze jednak ona. Piękna, uśmiechnięta matka. Gdzieś w tle przewija się tata i rodzeństwo, ale to już nie to samo. Nasze serce zawsze będzie skierowane do rodzinnego domu, do kuchni, w której zawsze będzie nasza jedyna kochana mama.

Czy wygląd kuchni ma znaczenie ?
Tyle kuchni ile domów. Wiadome jest, że każda kuchnia jest inna. Są kuchenki maleńkie, ogromne, są tak zwane aneksy kuchenne. Każda na swój sposób doskonała, ponieważ uwielbiana przez domowników. Rzadko kiedy spotykamy się z sytuacją, że po przyjściu do domu tuż po zdjęciu obuwia kierujemy swe kroki w rejony inne niż kuchnia. Obiad, kawa, herbata, ciasto… Zawsze do kuchni. Nierzadko zdarza się również, że i gości przyjmujemy w kuchni. Często oni sami nie chcą spędzać z nami czasu w pokoju tylko właśnie w kuchni. Zazwyczaj tłumaczą swój wybór słowami: w kuchni najlepiej. Fakt niepodważalny, kuchnia to kuchnia i nie ma dwóch zdań. Jej wygląd natomiast nie ma dużo do znaczenia. Jednak wiadomo – zadbana i czysta być musi. Sterta niepomytych naczyń, brudna klejąca podłoga czy nieposprzątane resztki jedzenia – to nie miejsce na spotkania czy miłe pogawędki przy kawie.

Wyposażenie kuchni

W dzisiejszych czasach nie ma możliwości nie mieć w kuchni podstawowych urządzeń takich jak lodówka, kuchenka, piekarnik, zlewozmywak, okap kuchenny, mikrofalówka i coraz częściej zmywarka do naczyń. Zabrzmi to może niezbyt inteligentnie, ale jeśli ktoś tego nie posiada jest zwykłym leserem, któremu nie chce się iść i zapracować na te podstawy, które każda kuchnia mieć powinna. W dzisiejszych czasach bowiem, nie jest to absolutnie żaden luksus. Oczywiście nie można zapomnieć również o szafkach w kuchni. Szare meble kuchenne, białe, zielone czy czerwone. Wersje tańsze, droższe, bardziej czy mniej luksusowe. To wszystko jest nieodłącznym elementem w kuchni stanowiącym jedną całość. Na rynku jest przeogromny wybór, wszystkie możliwe ceny, za gotówkę i na raty. Od wyboru do koloru.

Jakie kolory w kuchni

Kolor w kuchni to w zasadzie rzecz indywidualna. Ostatnio bardzo modne stało się połączenie różnych odcieni szarości z bielą. Cudownie wygląda kuchnia zaaranżowana w ten właśnie sposób. Jest to bardzo nowoczesne połączenie, a kuchnia „ubrana” w te dwa kolory prezentuje się naprawdę świetnie. Można sobie bez problemu wyobrazić kuchnię, w której dominują szare meble kuchenne, biało-szare ściany, ciemne podłogi. Do tego chromowane elementy przy lodówce, piekarniku, kuchence, zlewozmywaku. Okucia przy meblach, nogi od stołu i krzeseł również chromowane. Na podłodze jakiś fajny szary dywanik w oknach popielate rolety i białe firanki. Każda gospodyni może tanim kosztem ozdobić „serce domu” białymi i popielatymi świeczkami, podkładkami czy obrusem na stół. Do tego zestawienia kolorystycznego bez problemu można również dołączyć trzeci kolor, a raczej poszczególne elementy w trzecim kolorze. Na przykład jakiś fajny mocno świecący krwisto czerwony czajnik czy soczyście wiśniowe płytki między szarymi meblami, które świetnie połączyłyby się z bardzo czerwonym, pięknym obrusem na stole w kuchni.

Utrzymanie czystości

W kuchni sprzątamy ciągle. Jak bardzo kuchnia byłaby miejscem magicznym i pożądanym, tak samo jest uciążliwym pod względem bałaganu. I nie ma co oszukiwać i koloryzować sytuacji, w kuchni nie łatwo o porządek. Wystarczy zacząć przygotowywać jakikolwiek posiłek, a już wokół zaczyna się robić galimatias. Tu się położy, tam się przesunie, to się wyciągnie, tamtego nie schowa, całość pięknie dopełni kipiący i straszący kosz na śmieci i oto mamy rozgardiasz gotowy. Szare meble kuchenne mają na szczęście tę zaletę, że są mega łatwe w utrzymaniu czystości. Nie trzeba ich wiecznie wycierać z kurzu czy codziennie pucować. Są doskonałą alternatywą dla niemających czasu na codzienne gruntowne porządki. Takie mebelki wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć szmatką, a ich wygląd będzie długo cieszył oko. I nie należy zbytnio próbować szukać dziury w całym, tylko łączyć przyjemne z pożytecznym i szukać dla siebie najlepszych rozwiązań, które najwięcej radości i satysfakcji dadzą nam samym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here