Przymierzając się do remontu kuchni, sprawą priorytetową jest fakt aby ściany i podłoga oprócz estetyki były również odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i wilgoć. Wiadomo, kuchnia jest pomieszczeniem specjalnego przeznaczenia, gdzie nie siedzimy na kanapie, ale walczymy z garnkami, patelniami i mikserami. Zarówno ściana, jak i podłoga powinny być odporne na ścieranie, na wypadek zabrudzeń, a podłoga na wilgoć ponieważ bardzo często lądują na niej różnego rodzaju płyny. Zatem jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w kuchennym zaciszu.
Patchworkowa ściana
Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w kuchni jest zabezpieczanie ściany w miejscach newralgicznych czyli przy zlewie, kuchence, blacie kuchennym materiałami, które w prosty sposób można umyć i nie niszczy ich wysoka temperatura. Zatem cała kuchnia może być pomalowana w zupełnie tradycyjny sposób, jedynie w miejscach narażonych na zachlapania czy uszkodzenia stosuje się specjalne materiały odporne na ścieranie, wilgoć i wysoką temperaturę. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala na obniżenie kosztów remontu, ponieważ jakby na to nie spojrzeć, to malowanie tradycyjnymi farbami jest najtańszą metodą odświeżenia ściany i nie wymaga zbyt wielu umiejętności. Natomiast bardziej profesjonalne zabezpieczenia po pierwsze więcej kosztują, a po drugie niejednokrotnie okazuje się, że potrzebna jest pomoc fachowca i tu dość drastycznie koszty wzrastają.
Tradycyjnie płytkami
Najczęściej stosowane na ścianach w kuchni są płytki ceramiczne. Można nimi wykonać całą lamperię kuchenną, jednak bardzo wiele osób decyduje się na wykafelkowanie jedynie miejsc, które widać. Bez sensu jest kładzenie glazury za ciągiem szafek kuchennych czy za lodówką. Zatem najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest położenie terakoty w okolicach zlewozmywaka, blatu kuchennego, stołu czy kuchenki. Płytki są niezawodne i nie do zdarcia. W bardzo łatwy sposób można dzięki nim zachować nieskazitelną czystość, ponieważ bez problemu usuniemy z nich najbardziej paskudne zabrudzenia. Także w pobliżu kuchenki sprawdzają się świetnie, ponieważ bez żadnego uszczerbku znoszą wysokie temperatury. Dodatkowo ceramika nie przesiąka zapachami kuchennymi, które czy chcemy czy nie chcemy niestety wnikają w materiały bardziej podatne. Bez zbytniej przesady można powiedzieć, że płytki są nie do zdarcia i wystarczą na wiele lat. Kafelkowanie jest sprawą ponadczasową, cały czas na topie. Pojawia się multum wzorów i rozwiązań, dzięki którym nawet najwybredniejsza osoba znajdzie coś dla siebie.
Tapeta do kuchni jest dobrym pomysłem
Cały czas bardzo modne są wszelkiego rodzaju tapety czy fototapety. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że tapety są również świetnym materiałem do kuchni. Należy pamiętać jednak, że tapeta do kuchni nie powinna być papierowa ale winylowa. Tego typu tapety są odporne na ścieranie i nie przesiąkają tak łatwo kuchennymi zapachami. Dodatkowymi zaletami ściany z tapetą jest łatwość wykonania, tu nie potrzebna jest fachowa wiedza, czy specjalne umiejętności. Wystarczy rolka tapety, odpowiedni klej i instrukcja. Jeśli wszystko dobrze przeczytamy i zachowamy właściwą staranność, to sukces murowany. Dzięki tapecie w prosty sposób osiągniemy piękne efekty, przy niewielkim nakładzie finansowym. Nawet najbrzydsza ściana oklejona tapetą będzie się prezentować nieskazitelnie. Jeśli powierzchnia jest nierówna najpierw warto ją wygładzić za pomocą gładzi szpachlowej. Kiedy nie mamy takiej możliwości, zawsze można zastosować tapetę z wypukłym wzorem, który powinien z grubsza zamaskować wszelkie nierówności.
Panele szklane
Tego typu rozwiązanie jest stosunkowo nowym sposobem na ścianę w kuchni. Panele szklane wykonane są ze szkła hartowanego, które posiadają różne kolory i wzory. Panele mocowane są najczęściej nad blatami kuchennymi, przy zlewozmywaku i kuchence. Jest to bardzo eleganckie i trwałe rozwiązanie, ale niestety jeszcze bardzo kosztowne. Zamontowanie tego typu szkła raczej warto zlecić specjaliście, ponieważ osoba zupełnie nie będąca w temacie może wygenerować jeszcze więcej kosztów, biorąc w niewłaściwy sposób sprawę w swoje ręce. Szkło hartowane jest bardzo wytrzymałym materiałem, więc nie ma obawy, że przy codziennym użytkowaniu przestrzeni kuchennej może wydarzyć się coś, co będzie skutkowało rozbiciem, pęknięciem czy zarysowaniem jego powierzchni. Tego typu rozwiązanie jest niebywale wygodne przy sprzątaniu, ponieważ gładka powierzchnia bez łączeń czyści się w mgnieniu oka. Coraz więcej osób przekonuje się do paneli szklanych mimo dość wysokiego kosztu zakupu i instalacji. Niezawodna szyba starczy na wiele lat i zawsze będzie się prezentować wspaniale.
Farba również daje radę
Nie jest powiedziane, że tylko ceramika będzie dobrze się sprawdzała na ścianach w kuchni. W dzisiejszych czasach producenci farb prześcigają się w tworzeniu formuł farb, które są jak najbardziej przeznaczone do newralgicznych miejsc na kuchennych ścianach. Dodatek akrylu, lateksu czy innych polimerów zapewnia trwałość powłoki nawet w warunkach dość ekstremalnych. Ściana pomalowana farbą specjalnego przeznaczenia nie będzie chłonęła płynów, dzięki czemu wszelkiego rodzaju potrawy, które przez przypadek wylądują na niej nie będą w stanie zostawić trwałego zabrudzenia. Ponadto w bezpieczny sposób można ścianę wycierać czy nawet lekko szorować. Zawartość polimerów w farbie przeciwdziała wsiąkaniu w powłokę nieprzyjemnych zapachów ze smażenia i gotowania. Dzięki zawartości kauczuku czy lateksu ściana jest odporna na uderzenia. Oznacza to, że przy wszelkiego rodzaju draśnięciach czy stuknięciach nie odpryśnie farba, pozostawiając nieładne białe znaki. Malowanie jest chyba najprostszą metodą, odświeżenia czy wyremontowania ścian kuchennych. Farby są stosunkowo tanie, jednak warto zachować zdrowy rozsądek i wybierać produkty w średniej cenie, aby jakość była w optymalnie dobra. Do pomalowania ścian nie są potrzebne większe umiejętności, zatem bardzo dużo zaoszczędzimy, bez potrzeby płacenie fachowcowi. W szybki i tani sposób uzyskamy fajny efekt.