Na co zwrócić uwagę, urządzając dom z bali?

Dom z bali to kwintesencja natury. Wykonany w całości z drewna – aż się prosi o to, by w jego wnętrzu zastosować równie naturalne i przyjazne użytkownikowi materiały.

Czy domy z drewna mogą być nowoczesne?

Nie wiedzieć czemu, panuje przekonanie, że domy z drewna całoroczne są siermiężne, swojskie, toporne i ciężkie w odbiorze. Tymczasem trendy w aranżacji wnętrz wskazują, że domy z bali można z powodzeniem urządzić na modłę współczesną. W nowoczesnych aranżacjach pojawiają się lekkie wizualnie meble, modne tekstylia i sprzęty na miarę XXI wieku. To przybliża domy z bali całoroczne do współczesnej cywilizacji, jednocześnie nie odbierając im ich pierwotnego uroku. Dom z drewna zawsze pozostanie domem z drewna – ze wszystkim jego zaletami i wadami. Dla użytkownika największą zaletą jest z pewnością specyficzny mikroklimat, jaki daje duża ilość naturalnego drewna, będącego podstawowym materiałem budulcowym.

Czego unikać urządzając dom z drewna?

W domach z drewna przeważającym materiałem jest oczywiście drewno. Istotne jest, by w przemyślany sposób zastosować inne materiały, które dodatkowo podkreślą jego urodę, ale nie odbiorą mu blasku. Warto stosować surowce naturalne: kamień, szkło, len – unikając materiałów sztucznych, które z natury nie pasują do drewnianego otoczenia. Urządzając całoroczny dom z bali nie popadajmy też w przesadę – pamiętajmy o tym, że drewno stanowi materiał przeważający w naszym domu. Aranżując wnętrza i stosując kolejne elementy drewniane, niech przyświeca nam powiedzenie „co za dużo, to niezdrowo”. Warto sięgnąć więc po biel, szarość, czerń czy inne delikatne, neutralne kolory, które podkreślą rysunek drewna konstrukcyjnego i uspokoją aranżację. Zastosowanie szkła pozwoli na wprowadzenie szczypty nowoczesności i nada lekkości. Nie ukrywajmy również drewna pod grubą warstwą płyt gipsowo – kartonowych. Zastosujmy je tam, gdzie trzeba, ale nie upodabniajmy na siłę swojego drewnianego domu do tego, który został zbudowany w technologii murowanej.

Atuty drewnianych domów

Niepodważalnym atutem domu zbudowanego z drewna jest to, że może on być w pełni funkcjonalny – zbudowany prawidłowo, o odpowiedniej konstrukcji, z powodzeniem może stanowić całoroczne miejsce do zamieszkania. Jego zaletą jest korzystny mikroklimat, a także szerokie możliwości aranżacyjne. Dla osób, którym marzy się domek urządzony w stylu wiejskim i rustykalnym – dom w bali będzie rozwiązaniem idealnym. Fanom nowoczesności z nutką nostalgii spodoba się współczesna aranżacja drewnianego domu. Nawet zwolennicy stylu industrialnego mogą czuć się dobrze w domu z bali – pod warunkiem, że zachowają widoczne elementy konstrukcyjne i dodają mocne akcenty (np. ciemne dodatki czy metalowe akcesoria).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here