Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem

Współcześnie trudno mówić o jednym, uniwersalnym stylu architektonicznym. Osoby planujące budowę własnego domu mogą przebierać wśród projektów w praktycznie każdym stylu – od tradycyjnych, rustykalnych, po hipernowoczesne, minimalistyczne bryły. Dziś przyjrzymy się tym ostatnim, czyli nowoczesnym projektom domów z płaskim dachem. Jakie są ich zalety? Czy mają jakieś słabe punkty?

Jak wyglądają nowoczesne projekty domów z płaskim dachem?

Domy z płaskim dachem niektórym kojarzą się z nudnymi blokami lub brzydkimi „kostkami” masowo stawianymi w latach 90. Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem często są pięknie zaprojektowanymi bryłami, a piętra często mają różny metraż. Dzięki temu można np. cieszyć się wielkim tarasem, a sam dom z daleka przyciąga wzrok. Oprócz tego często można spotkać się z łączeniem materiałów, na przykład betonu, drewna czy szkła. Wielkie przeszklenia dostarczają do domu dużo światła, ale też nadają budynkowi lekkości wizualnej. Z kolei zastosowanie drewnianych wstawek w elewacji jest znakomitą dekoracją, a przy tym nie zaburza kształtu budynku.

Jakie są zalety płaskiego dachu?

Jedną z zalet płaskiego dachu jest dość niski koszt jego budowy – potrzeba mniej materiałów, niż do wykończenia skośnego. Warto jednak pamiętać, że jeżeli planujemy wykorzystywać dach jako taras, to konieczne jest zastosowanie mocniejszej konstrukcji, więc nawet jeśli planujemy aranżować taras za kilka lat, warto od razu zadbać o solidny strop.

Oprócz tego wiele osób ceni sobie możliwość swobodnej aranżacji wszystkich pomieszczeń w domu. Poddasza mają niewątpliwy urok, ale skośny sufit wiąże się z trudnościami przy urządzaniu pokoju. Z tego powodu wiele osób decyduje się na dom z płaskim dachem.

Jeżeli chodzi o inne cechy płaskiego zadaszenia, to są one porównywalne ze skośnym. Zarówno odprowadzanie wody, jak odpowiednia izolacja nie stanowią problemu. Warto pamiętać, że płaskie dachy nigdy nie są idealnie poziome – zawsze uwzględnia się drobny spadek, by podczas deszczu woda miała możliwość spływać.

Kiedy warto wybierać nowoczesne projekty domów z płaskim dachem?

Wybór projektu domu jest przede wszystkim kwestią estetyki, ale zanim przystąpimy do przeglądania katalogów powinniśmy zapoznać się z planem miejscowym. Są w nim zawarte podstawowe wytyczne, takie jak maksymalna wysokość budynku, a czasem także kształt dachu. Bywa, że mamy w tej kwestii dowolność, ale zdarza się, że musimy mieć dach w konkretnym kształcie. Czasem więc wręcz musimy zrealizować projekt domu z płaskim dachem, a czasem musimy zmienić plan.

Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem występują w różnych formach – czasem są to budynki parterowe, a czasem duże rezydencje. Zarówno propozycje niewielkich, jak i wystawnych domów można obejrzeć np. na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-nowoczesne_projekty_domow_z_plaskim_dachem.html.

Zanim zaczniemy oglądać projekty, warto też ustalić kilka podstawowych cech, jakie powinien mieć nasz wymarzony dom. Najważniejsze to oczywiście powierzchnia i ilość pięter, ale warto też w gronie domowników przedyskutować, co nam się podoba. Niektórzy mogą np. uwielbiać jak największe przeszklenia, ale ktoś inny może woleć zwykłe okna. Niektóre z tych cech można wykorzystać do filtrowania wyników w wyszukiwarkach projektów. Pozwala to oszczędzić sporo czasu dzięki odrzuceniu tych projektów, które nie spełniają najważniejszych oczekiwań.

Realizując projekt domu z płaskim dachem warto już na początku rozważyć kilka rzeczy. Jedną z nich jest to, czy zamierzamy urządzić na nim taras? Oprócz tego można zastanowić się nad wstawieniem dodatkowych okien dachowych – dzięki temu pokoje na najwyższym piętrze będą wyjątkowo jasno oświetlone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here