Biokominki

Ciepło i przyjemne światło rozlewające się po pomieszczeniu – to jedne z największych argumentów przemawiających za instalacją kominka w domu. Jednak posiadanie go w salonie w tradycyjnej formie wiąże się również z koniecznością donoszenia i przechowywania do niego drewna, czyszczenia, wynoszenia pyłu po spalaniu. Nie każdy ma ochotę się tego podjąć. Dlatego producenci kominków wyszli naprzeciw tym potrzebom i wprowadzili na rynek ofertę, która nie wymaga tych czynności, dając przyjemny ogień… bez spalania drewna. To rozwiązanie przybliża niniejszy artykuł.

Biokominek w salonie

Czym jest biokominek i czym różni się od tradycyjnego kominka? Z wyglądu mogą być one dosyć podobne, w jednym i drugim widzimy buchające płomienie. Biokominek jednak jest tak naprawdę rodzajem palnika, który wytwarza temperaturę i ogień poprzez spalanie, ale paliwa na bazie alkoholu zwanego bioetanolem.

Ten rodzaj biokominka przypomina ten tradycyjny, jest to prostokątny lub kwadratowy metalowy pojemnik wypełniony biopaliwem. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że nie wymaga wentylacji ani żadnej kosztownej przebudowy ścian. Jego konserwacja to po prostu dolewanie kolejnych porcji biopaliwa i podpalanie go.

Rodzaje biokominków

Biokominek występuje w kilku wariantach, może być montowany do ściany lub wbudowany we wnękę czy między rigipsy. Są też modele wolnostojące, które możemy ustawić w dowolnym miejscu mieszkania czy ogrodu, a także przenosić z miejsca na miejsce. Innymi, najmniejszymi modelami biokominków są blatowe – ustawiane na stołach czy szafkach. Szeroki wybór wszystkich wymienionych biokominków można obejrzeć np. na https://www.komineo.pl/. W biokominkach jest możliwość regulacji płomienia przez przesuwanie pokrywy, a także wygaszania go przez jej zamknięcie.

Zalety kominka bez drewna

Niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest to, że spalanie w nich jest całkowicie bezwonne i bezdymne. Etanol w biopaliwie spala się to dwutlenku węgla i pary wodnej. Usuwa się je wietrząc pomieszczenie. W tradycyjnych kominkach wymagane są przewody spalinowe wyprowadzające ciężki i wonny dym poza dom. Kolejny plus to brak kosztów montażu modeli wolnostojących lub stosunkowo niskie w porównaniu do kominka na drewno w przypadku naściennych. Biokominek to idealne rozwiązanie dla osób kochających ciepło i blask ogniska bez pyłu i dymu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here