Prawidłowa izolacja podłogi jest niezbędna, jeśli chcemy w pełni wykorzystać swój system ogrzewania podłogowego. Istnieją dwa główne typy systemów ogrzewania podłogowego: ogrzewanie ciepłą wodą, która przebiega przez rury jako część systemu ogrzewania – jest to metoda na mokro. Drugim rodzajem jest ogrzewanie podłogowe elektryczne, czyli na sucho. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na system na mokro, czy na sucho, zastosowanie właściwej izolacji podłogi pomoże przyspieszyć czas nagrzewania, zmniejszyć straty ciepła i niższe zużycie energii.
Krok 1 – Przygotowanie
Zanim zaczniemy układać naszą izolację, należy zrobić kilka rzeczy. Usunąć cały kurz i zanieczyszczenia z podłogi. Upewnić się, że wszelkie ostre wypukłości lub duże wgłębienia zostały usunięte przez odpryskiwanie, szlifowanie i wypełnianie przed kontynuowaniem.
Krok 2 – Gruntowanie podłóg litych i izolacja
Jeśli układamy styropian podłogowy lub płyty izolacyjne na betonowym podłożu, powinno się zagruntować podłogę przed następnym krokiem. Dodatkowo należy na posadce położyć folię budowlaną.
Krok 3 – Układanie izolacji
Następnie jest kładziona warstwa izolacyjna. Mogą być to płyty styropianowe (jest to izolacja termiczna i akustyczna) lub płyt izolacyjne, które mają dodatkowe np. okładziny izolacyjne. Płyty podłogowe są dedykowane do zabezpieczenia podłoża z ogrzewaniem podłogowym. Aby jak najlepiej wykorzystać izolację podłogi, zalecamy układanie płyt w sposób naprzemienny. Takie postępowanie wzmocni integralność izolacji podłogi i pomoże zapobiec późniejszym nierównościom.
Przy podłodze litej, aby mieć pewność, że styropian lub płyty do izolacji podłóg są bezpiecznie zamocowane na miejscu, należy układać ich na elastycznym kleju do płytek.
Krok 4 – Uszczelnienie
Za pomocą wodoodpornej taśmy uszczelniamy wszystkie połączenia między styropianem lub płytami podłogowymi. Zapewni to nieprzepuszczalną powierzchnię, która pomoże zapobiec utracie ciepła w dół i zachęci ciepło z systemu ogrzewania podłogowego do przejścia w pożądanym kierunku w górę.
Krok 5 – Ułóż membranę
Jeśli wylewamy płynną wylewkę, należy położyć jakąś membranę (np. folię aluminiową), aby odizolować płyn po jego wylaniu. Ważne jest, aby nie spieszyć się z tą częścią procesu. Należy upewnić się, że arkusz nie ma przebić ani zawinięć podczas układania i nachodzi on wystarczająco wysoko na ścianę, aby stworzyć barierę. Wodoodporna taśma, uszczelni wszelkie połączenia. Membrana musi być dokładnie dopasowana do każdego rogu i należy tam zachować szczególną ostrożność w kładzeniu folii.
Krok 6 – Zainstaluj piankę dylatacyjną
Pianka dylatacyjna (lub izolacja krawędzi) umożliwi wylewce (niezależnie od mieszanki) pewną ilość ruchu, co jest konieczne, gdy podłoga jest ogrzewana. Wszystkie najlepsze pianki rozprężne będą miały fartuch PCV, który kładzie się na podłodze.
Krok 7 – Układanie przewodów
Nadszedł czas, w której projekt zaczyna nabierać kształtu ten etap to układanie przewodów zasilających wodą lub maty elektrycznej. Po podłączeniu wszystkich pętli grzewczych instalację ogrzewania podłogowego poddaje się próbie ciśnieniowej, by mieć pewność, że jest szczelna. Także kable grzejne muszą być sprawdzone przez zmierzenie rezystancji izolacji – czy nie zostały uszkodzone w czasie montażu.
Gdy system jest sprawny i nie ma przecieków można wykonać warstwę wierzchnią.