Oświetlenie biura

Biuro to miejsce, w którym mnóstwo ludzi spędza większa część dnia. Dla wielu stanowi ono niejako drugi dom, dlatego też tak ważne jest to, aby zadbać o odpowiednie warunki do pracy i atmosferę. Jednym z najistotniejszych elementów wystroju, mających znaczenie zarówno w wymiarze praktycznym, jak i dekoracyjnym, jest właściwe oświetlenie. Jakie cechy powinny spełniać lampy wiszące, czy też lampki na biurko, żeby umożliwić komfortowe wykonywanie zadań? Podpowiadamy.

Od czego zacząć wybieranie lamp wiszących i reszty oświetlenia do biura?

Zanim podejmiemy się wyboru konkretnych lamp, warto zastanowić się nad tym, jak dzielimy rodzaje światła i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję co do konkretnych modeli. Najlepszym dla zdrowia i bezapelacyjnie najwygodniejszym, najlepiej sprzyjającym działaniu jest oczywiście naturalne światło dzienne. Ogromnym niedopatrzeniem jest częsta tendencja do pomijania go w tym zestawieniu. Dobierając światła sztuczne miejmy więc na względzie to, aby w pierwszej kolejności maksymalnie wykorzystać możliwość korzystania ze światła słonecznego, dostającego się zza okna. Wpływa to korzystnie przede wszystkim na samopoczucie i produktywność pracowników, ale także na niższe koszta za energię elektryczną. Światło sztuczne dzielimy na lampy sufitowe, takie jak plafony, żyrandole, czy nowoczesne lampy wiszące oraz oświetlenie miejscowe, w skład których wchodzą chociażby lampki biurowe, czy też lampy stojące.

Lampka na biurko, lampy wiszące i co jeszcze? Rodzaje oświetlenia biurowego

Światło naturalne jest niezastąpione, to prawda. Jednak żadne biuro nie byłoby w stanie funkcjonować w oparciu jedynie o oświetlenie dzienne, dlatego też niezbędne jest wspomaganie się lampami różnego rodzaju. Tak jak wspomnieliśmy powyżej dzielą się one na dwa rodzaje. Zadaniem lamp wiszących, żyrandoli, plafonów, czy też innego rodzaju lamp sufitowych jest umożliwić wykonywanie podstawowych czynności, poruszania się po biurze i w miarę możliwości imitowanie światła słonecznego. Inną rolę spełniają lampki na biurko, lampy stołowe czy specjalne lampy wiszące nad konkretnym miejscem do pracy, które stanowią tak zwane oświetlenie zadaniowe. Pozwalają one wykonywać zadania precyzyjne, doświetlają ciemne miejsca, pomagają uzyskać komfortowe warunki do pisania, czytania, sporządzania zapisków, pracy przy komputerze, tworzenia projektów i podobnych zadań.

Jakie cechy powinny mieć lampy wiszące do biura?

Właściwie dobrane oświetlenie w miejscu pracy zapobiega nadmiernemu zmęczeniu, spadkowi wydajności oraz przede wszystkim stopniowemu pogarszaniu się wzroku, spowodowanego zbyt słabym światłem. Czym więc kierować się w wyborze lamp wiszących oraz miejscowych do biura, pracowni lub innego miejsca pracy? Aby zminimalizować nadwyrężanie oczu, spowodowanego zbyt słabym oświetleniem po zmroku, podczas jesiennych, szarych dni, a także efektem zbyt wyrazistego kontrastu między ciemnym wnętrzem a jasnym ekranem monitora konieczne jest dobre oświetlenie górne, w postaci lamp wiszących, bądź sufitowych. Nastrojowo przygaszone, ciepłe barwy zachowajmy do wnętrz w domowym zaciszu, jak sypialnia czy salon. W biurze zdecydowanie lepiej sprawdzą się jasne źródła światła, które jednak zachowają umiar w intensywności, aby nie oślepiać pracowników.

Lampki zadaniowe, miejscowe lampy wiszące, lampki na biurko – jak wybrać?

Lampki biurkowe z kolei powinny cechować się możliwością regulowania kierunku, w jakim pada wiązka światła. Istnieje mnóstwo modeli wyposażonych w elastyczne, giętkie ramiona, dzięki którym w zależności od indywidualnych potrzeb skierujemy światło pod względem kąta i odległości nachylenia. Należy ją ustawić po lewej stronie w przypadku osób praworęcznych i analogicznie po prawej w przypadku leworęcznych, tak, aby cień ręki nie przeszkadzał w wykonywaniu pracy. Jeśli zaś chodzi o odległość żarówki od oświetlanego obiektu, przyjmuje się że optymalnie jest to nie więcej niż 35 centymetrów. Jeśli przestrzeń na biurku jest mocno ograniczona, warto zamiast lampki biurkowej rozważyć specjalną lampę wiszącą, umiejscowioną nad miejscem pracy, lub kinkiety, które mocuje się po bokach biurka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here