Przecieki w klimatyzacji. Jak je wykryć i jak na nie zaradzić?

0
827

Klimatyzacja – czy to domowa czy samochodowa – jest niezwykle pomocna w naszym życiu. Sprawia, że czujemy się bardziej komfortowo nawet podczas największych upałów i przyczynia się do poprawy naszej wydajności podczas wszystkich zadań. Jednak aby rzeczywiście funkcjonowała odpowiednio, musi być w pełni szczelna i sprawna. W tym celu warto raz na jakiś czas dokładnie ją sprawdzić, a następnie zadbać o uszczelnienie w newralgicznych miejscach.

Dlaczego warto zadbać o klimatyzację i pozbyć się przecieków?

Klimatyzację najczęściej wykorzystujemy w samochodach, dzięki czemu możemy uniknąć zarówno upałów, panujących wokół nas, jak też lepiej odizolować się od otoczenia. W efekcie jesteśmy mniej narażeni na hałasy w czasie podróży, przykre zapachy czy kurz.

Należy jednak pamiętać o tym, iż klimatyzacja może pociągać za sobą pewne koszty, związane w szczególności z jej serwisowaniem. Dlatego im wcześniej wykryta zostanie usterka i im wcześniej ją naprawimy, tym koszty mogą okazać się mniejsze. A nieszczelności bez wątpienia należą do najczęstszych uszkodzeń. Czy wiesz, jakie problemy za sobą pociągają?

Kiedy pojawia się nieszczelność, klimatyzacja przestaje działać prawidłowo. Zazwyczaj wyczuwalne jest to jako strumień ciepłego powietrza, który wlatuje zamiast zimnego, pomimo iż sterowanie układem działa prawidłowo. Dodatkowo, sprężarka pracuje intensywniej, powodując większe obciążenie silnika i większe spalanie, odczuwalne przy każdym tankowaniu. Długotrwała praca na podwyższonych obrotach może także doprowadzić do uszkodzenia tego elementu, a koszty wymiany sprężarki zazwyczaj są bardzo wysokie.

Z tych wszystkich powodów znacznie lepszym rozwiązaniem jest regularne jej serwisowanie i dbałość o ty, by przecieki się nie pojawiały.

Wykryj przecieki za pomocą światła UV

Marka Errecom udostępnia swoim klientom zestawy do sprawdzania stanu klimatyzacji, które pozwalają na wykrywanie nieszczelności. Składają się ze specjalnego barwnika oraz lampy UV. Barwnik zaaplikowany do klimatyzacji przechodzi przez nią, ujawniając się w nieszczelnych elementach, a podświetlony lampą UV świeci na jasnożółto lub jasnozielono. Dzięki temu wszystkie uszkodzenia mogą zostać łatwo i szybko wykryte, a cała operacja może zostać wykonana bez opróżniania klimatyzacji.

Uszczelnienie do klimatyzacji

Kiedy już wykryjemy, gdzie znajdują się uszkodzenia, przychodzi pora na ich uzupełnienie. W tym celu warto wykorzystać dedykowane uszczelniacze marki Errecom, które odznaczają się bardzo wysoką trwałością i skutecznością. Ich ważną cechą jest brak reakcji z wodą i tlenem, dzięki czemu uszczelniacz jest bardzo stabilny.

W efekcie jego zastosowania nie tylko wyciek zostaje zahamowany. Dodatkowo obniża się poziom hałasu, wydostającego się z urządzenia, i jest ono zabezpieczone przed dalszymi uszkodzeniami mechanicznymi. Poprawia się także wydajność urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here