Pistolety lakiernicze – co warto wiedzieć przed wizytą w sklepie

0
734

Pistolety lakiernicze to urządzenia pod wieloma względami uniwersalne, wykorzystywane przy wykonywaniu różnych prac oraz w rozmaitych miejscach. Po pistolety lakiernicze sięgają zarówno prywatni odbiorcy, jak i fachowcy wykorzystujący je w swojej pracy zawodowej. Poniżej udzielamy kilka porad w sprawie zakupu pistoletów lakierniczych. Dowiesz się, jakie rodzaje tych urządzeń znajdziesz w sklepach oraz w czym tkwią najważniejsze różnice pomiędzy dostępnymi typami pistoletów lakierniczych.

Jak działa pistolet lakierniczy? Krótkie wprowadzenie w temat

Pistolety lakiernicze działają po podłączeniu do sprężarki – czyli urządzenia odpowiedzialnego za kompresowanie powietrza. Wypychane przez sprężarkę, powietrze dostaje się do zbiornika wypełnionego farbą, która zostaje w ten sposób rozdrobniona na wiele drobnych cząstek. Następnie, są one wtłaczane do dyszy, skąd wydostają się w postaci płaszcza powietrznego.

Dzięki takiemu działanie, pistolet lakierniczy pozwala na szybkie, łatwe i dokładne pomalowanie powierzchni. Dotyczy to zarówno powierzchni gładkich, jak i tych nierównomiernych – na przykład chropowatych, z wypustkami lub karbowanych. Zaletą pistoletów lakierniczych jest możliwość ich wielokrotnego użytku, podczas wykonywania różnych prac oraz z wykorzystaniem różnych lakierów lub farb.

Pistolety lakiernicze – dostępne rodzaje i przeznaczenie

Dostępne pistolety lakiernicze można podzielić na kilka podstawowych typów. Pierwszy z nich to pistolet wysokociśnieniowy, nazywany w skrócie pistoletem HP. W jego konstrukcji znajduje się otwór, przez który wydostaje się mocno sprężona farba. Zaletą, a zarazem minusem pistoletów HP, jest duże pole rozpylania farb. Z jednej strony – pozwala to na szybkie pokrywanie rozległych powierzchni, najczęściej jednak – sprzyja niepotrzebnemu marnowaniu emalii.

Pistolety niskociśnieniowe (nazywane również pistoletami HVLP) posiadają więcej niż jeden otwór, przez który rozpylana jest farba. Dzięki temu działa on pod wpływem mniejszego ciśnienia. Pozytywnie wpływa to na przebieg pracy i jej rezultaty – malowane powierzchnie są dokładniej pokryte, a ubytek emalii minimalny. Tego typu pistolety lakiernicze potrzebują jednak porządnego kompresora zasilającego.

Pistolet niskociśnieniowy z minimalnym zużyciem materiału (nazywane LVLP) to najnowocześniejszy podtyp pistoletów lakierniczych. Pracują pod niskim ciśnieniem, co niemal całkowicie redukuje ilość marnowanej farby. Zarazem, do zasilania takiego pistoletu wystarczy dostęp do sprężarki o zupełnie przeciętnej sile pracy.

Gdzie kupować pistolety lakiernicze?

Oferta dostępnych pistoletów lakierniczych zwiększa się z roku na rok. Znajdziesz wiele modeli o określonych parametrach, dedykowanych do wykonywania konkretnych typów prac. Wszystkim osobom poszukującym zaufanych dostawców polecamy kontakt ze Schneider Airsystems, pod linkiem: https://schneider-airsystems.pl/pl/c/Pistolety-do-natryskiwania-lakierow-i-farb/79.

Na ofertę składają się pistolety lakiernicze różnych typów, także bardziej zaawansowane modele, wyposażone w specjalny kubek ssący, wymienne pojemniki lub przyłącza doprowadzające materiał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here