Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie rano człowiek przygotowuje się do wyjścia i gdzie wieczorem, po całym ciężkim dniu szuka chwili relaksu. Może nie spędza się tam dużo czasu, ale za to każda minuta w łazience jest bardzo ważna. Dobrze zatem, abyśmy czuli się komfortowo w swojej własnej umywalni. Historia pokazuje, że człowiek od zawsze bardzo dużą wagę przykładał do higieny własnej. Już w starożytnym Rzymie dostępne były publiczne łaźnie, termy, gdzie każdy mógł wypocząć i odżywić swoje ciało. Od tamtych czasów łaźnie ewoluowały, teraz przede wszystkim każdy ma swoją w domu, a publiczne zmieniły się w salony odnowy biologicznej. Upodobania ludzkie się jednak nie zmieniły, każdy lubi być czysty i pachnący. Dlatego tak ważna jest łazienka w każdym domu. Bardzo istotne jest, aby była ona wygodna i funkcjonalna, dlatego czasem przy projektowaniu tego pomieszczenia warto skorzystać z porady osób zajmujących się tematem. Dobrze, żeby wszystkie przedmioty codziennego użytku były pod ręką, bo bardzo często, szczególne rano, brakuje nam czasu. Co więcej, ze względu na specyfikę tego pomieszczenia, ważne jest, żeby wszystkie użyte materiały budowlane były odporne na wilgoć i środki chemiczne. Samo pomieszczenie natomiast musi być dobrze wentylowane, a wszystkie kąty i zakamarki łatwo dostępne, aby bez problemów można było zadbać o ich czystość. Skoro już wiemy jaka powinna być łazienka, zastanówmy się co powinno się znaleźć w jej wnętrzu. Do standardowego wyposażenia łazienek należeć będzie:
1. Sedes, czyli muszla klozetowa razem z pokrywą. Na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych modeli. Podstawową kwestią jest jego mocowanie. Do wyboru mamy dwie opcje. Sedes może być stojący lub mocowany w ścianie. Do różnych łazienek pasują różne rozwiązania, dlatego warto wybierać konkretny model mając na uwadze wygląd całego pomieszczenia. Najczęściej razem z muszlą klozetową wybieramy spłuczkę. Dobrze, aby miała możliwość wyboru ilości wylewanej wody, bo czasem do spłukania wystarczy trochę mniej.
2. Wanna lub kabina prysznicowa. To jeden z najważniejszych wyborów, przed którymi staje człowiek projektujący własne lokum. Wanna to duży zbiornik, który napełnia się wodą w celu wzięcia kąpieli. Może być wolnostojąca lub pod zabudowę. Jej kształt i wielkość zależy już od indywidualnych upodobań i możliwości. W kabinie prysznicowej bierzemy prysznic. Taka kabina składa się z brodzika, zasłony oraz zestawu ze słuchawką prysznicową. Zdecydowanie zajmuje mniej miejsca niż wanna, jednak nie ma możliwości, aby się w niej położyć i zarobić kąpiel z pianą i bąbelkami. Większość kabin prysznicowych jest narożnych. Zasłony są najczęściej przesuwne, szklane lub plastikowe. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników.
3. Umywalka, czyli misa dowolnego kształtu, do której nalewamy wodę oraz gdzie myjemy ręce, twarz. Bardzo podobna do zlewu kuchennego, chociaż z innego materiału. Najczęściej ceramiczna. Może być wolnostojąca na nóżce lub montowana na blacie meblowym. Kilkanaście lat temu pojawił się trend, aby w małych łazienkach rezygnować z umywalek. Szybko jednak okazało się, że jest to po prostu niewygodne. Ciągłe pochylanie się nad wanną jest bardzo męczące, a jeśli chcemy umyć tylko ręce pod prysznicem ochlapiemy całych siebie albo pół łazienki. Dlatego obecnie umywalka jest obowiązkowa w każdej łazience.
4. Lustro. Nie ma lepszego miejsca na lustro niż łazienka, a dokładniej nad umywalką. To wprost idealne połączenie, bardzo praktyczne i bardzo potrzebne. To tam panowie będą się golić, a panie malować. Warto pamiętać o dodatkowym oświetleniu lustra, potrzebnym przy wspomnianych wcześniej czynnościach, a wyłączonym podczas brania prysznica czy kąpieli.
5. Meble, czyli szafki, szuflady, półki czy pojemniki. W łazience umieszczamy bardzo dużo drobnych rzeczy, z których korzystamy codziennie. Szczoteczki do zębów, grzebienie, szampony, tusze do rzęs czy maszynki do golenia. Jest tego cała masa. Aby nie pogubić się co gdzie leży dobrze posiadać więcej mniejszych szuflad czy półek i dobrze wszystko posegregować. W łazience raczej nie sprawdzą się duże szafy czy komody, bo aby wyciągnąć coś z końca trzeba będzie rozkopać wszystko na początku. Bardzo dobrym rozwiązaniem są meble łazienkowe na zamówienie, wtedy można dokładnie dopasować wszystko do swoich potrzeb. Pamiętajmy, że meble te są narażone na wilgoć i zachlapania, dlatego dobrze, żeby były odporne na wodę.
Bez tego wszystkiego tak naprawdę nie ma łazienki. A co jeszcze bardzo często znajdziemy w tym pomieszczeniu? Pralkę i kosz na brudne ubrania. Jest to urządzenie niezbędne w każdym domu, czasem jednak stoi w osobnym lokum, a innym razem między wanną a umywalką. Ta druga opcja walce nie jest taka zła. Przed kąpielą człowiek ściąga brudne ubrania, które od razu może wrzucić do odpowiedniego pojemnika i już nie musi nigdzie z nimi iść. Innym bardzo częstym dodatkowym urządzeniem w łazience jest bidet. Jest to element ceramiki łazienkowej służący do podmywania okolic krocza bez potrzeby całkowitego rozbierania się. Najczęściej stoi blisko sedesu i na pierwszy rzut oka jest do niego bardzo podobny. Ciekawy i użyteczny sanitariat, jednak nie wszyscy są przekonani do używania go. Po za tym w małej łazience będzie raczej przeszkadzał.
Łazienka jest potrzebna, każdy o tym wie. Pamiętajmy o tym, żeby była ona ładna i przyjemna. Dobierzmy takie kolory i materiały, jakie nam się podobają. Jeszcze nie tak dawno w każdej łazience były płytki, na podłodze, na ścianach, nawet na suficie się zdarzały. Aktualnie dostępnych jest wiele innych rozwiązań równie dobrych i trwałych. Można zastosować bardzo eleganckie połączenie betonu i drewna, fantastycznie sprawdza się w łazienkach. Ciekawą opcją na podłogę jest wykładzina winylowa. Warto pamiętać również o dodatkach, bo to one sprawiają, że wnętrza stają się przytulne i nasze własne. Ciekawa mydelniczka czy dywanik doda uroku każdemu pomieszczeniu. Dobrze pomyśleć o kwiatach doniczkowych, wiele roślin bardzo lubi wilgotne środowisko. Wszystko razem sprawi, że doskonale zrelaksujemy się po całym dniu, a poranki nie będą takie trudne.