Śruby - najważniejsze rodzaje

Aktualnie nie brakuje osób, które bardzo mocno zastanawiają się nad tym, bo chcą wybrać wyłącznie dobrej jakości śruby. Tego typu elementy złączne są zaś stosowane w różnego rodzaju konstrukcjach oraz maszynach. Jak można podzielić śruby? Co obecnie jest do wyboru w sklepach z tym asortymentem?

Elementy z łbem sześciokątnym

Bardzo dużo osób decyduje się między innymi na elementy z łbem sześciokątnym. Tutaj można wybrać takie akcesoria, jak na przykład śruby sześciokątne z niepełnym albo pełnym gwintem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydać swoje pieniądze na akcesoria do połączeń sprężanych lub niesprężanych. W tej grupie wyróżniamy także śruby z kołnierzem lub śruby do konstrukcji stalowych itp. Nierzadko wybierane przez Klientów są akcesoria sześciokątne z pełnym gwintem, które spełniają normy DIN 933/ISO 4017/PN 82105. Co warto wiedzieć na ich temat? Takie akcesoria mają metryczny rodzaje gwintu. Występują w kilku klasach wytrzymałości materiału (5.6, 5.8, 8.8, 10.9 i 12.9). Tego typu śruby powstają z rozmaitych komponentów. To między innymi stal węglowa lub stal nierdzewna A2 (INOX). Bardzo ważne jest to, iż fachowcy odpowiednio zabezpieczają elementy złączne z tej grupy przed korozją. Stosują między innymi takie dodatki, jak ocynk galwaniczny, ocynk galwaniczny żółty lub ocynk płatkowy. W zależności od zastosowanego materiału, mamy różnego rodzaju zakres. Na przykład dla stali węglowej wynosi on M3 – M64.

Gdzie elementy tego typu mogą być bez żadnego problemu zastosowane? Śruby sześciokątne z pełnym gwintem bardzo dobrze nadają się w trakcie budowy konstrukcji stalowych. Spora odporność na korozję powoduje, że są wykorzystywane w różnych elementach zlokalizowanych na zewnątrz. Fachowcy doceniają takie śruby także ze względu na estetyczny wygląd oraz łatwą obróbkę.

Śruby z gniazdem sześciokątnym

Co jeszcze jest do wyboru? To na przykład śruby z gniazdem sześciokątnym. Jakie są tutaj akcesoria do wyboru? Na przykład elementy złączne imbusowe. Możecie postawić na śruby z łbem stożkowym lub kulistym – z gniazdem oczywiście sześciokątnym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać także elementy z obniżonym łbem. Coraz więcej osób decyduje się także na akcesoria imbusowe z kołnierzem ząbkowanym…

W sklepach z tym asortymentem możemy spotkać się także z osobną kategorią tych elementów złącznych. Tam do wyboru są natomiast między innymi śruby zamkowe, dwustronne, oczkowe, kciukowe, wieńcowe, noskowe z łbem kulistym, fundamentowe, dociskowe itp.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami Stalmut (https://stalmut.pl/oferta/sruby/)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here