materac do sypialni

To, na czym śpisz, ma wpływ na to, w jakim nastroju się obudzisz. Jeśli każdego ranka chcesz budzić się wypoczęty, zapewnij sobie taki materac, który zadba o odpowiednie nocne podparcie Twojego ciała. Poniższy artykuł przybliży Ci aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę, kupując nowy materac do swojej sypialni. Zaczynamy!

Aspekt numer 1: typ materaca

Wbrew pozorom i pierwszemu wrażeniu wizualnemu, materace do spania bardzo się od siebie różnią. To, co jest najbardziej istotne z perspektywy użytkownika, to wygoda. Na nią wpływa przede wszystkim rodzaj konstrukcji zastosowanej w danym modelu.

Do podstawowych typów materacy dostępnych na rynku zalicza się:

  • materace bonnelowe – cechują się sprężynami połączonymi w sposób progresywny; są szalenie wytrzymałe, dlatego chętnie są stosowane w pokojach hotelowych, przez które przewija się wielu gości; materace bonnelowe stanowią rozwiązanie zalecane dla osób o większej masie ciała, gwarantując im dobre podparcie;
  • materace kieszeniowe – ich konstrukcja opiera się na gęsto ulokowanych sprężynach, które charakteryzują się tym, że pracują niezależnie od siebie; każda ze sprężyn jest umieszczona w osobnej kieszeni, dlatego ugina się dopiero w momencie nacisku punktowego; materac jest zalecany przez lekarzy ortopedów, gdyż świetnie dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa, a zarazem stanowi dla niego odpowiednie podparcie;
  • materace piankowe – dobry wybór zwłaszcza dla dzieci i osób użytkujących łóżka z ruchomym stelażem; materace, z uwagi na swoją miękkość i delikatność, niezalecane do hoteli.

Aspekt numer 2: twardość materaca

Stanowi aspekt dość subiektywny, dlatego warto osobiście przetestować materac o danej twardości jeszcze przed podjęciem decyzji o jego zakupie. Poziom twardości materacy oznacza się w rozpiętości od H1 do H4, z czego H1 stanowi najbardziej miękki, zaś H4 (będący na przeciwległym biegunie) materac twardy. Użytkownicy, których masa ciała nie przekracza 60 kilogramów mogą sięgnąć po materac o stopniu twardości równym H1.  Osoby nieco cięższe będą komfortowo wysypiać się na materacach o twardości H2. Użytkownicy o wadze przekraczającej 100 kilogramów poczują relaks, leżąc na materacu charakteryzującym się stopniem twardości na poziomie H3. Z kolei materace H4 są rozwiązaniem polecanym dla jeszcze cięższych osób. Gwarantują dobre podparcie poszczególnych punktów ciała: głowy, obręczy barkowej, miednicy i nóg.

Aspekt numer 3: nakładka na materac

Podczas zakupu nowego materaca warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. W sklepach z wyposażeniem wnętrz coraz częściej można dostać praktyczne nakładki na materac. Dzięki nim łóżko nie eksploatuje się tak bardzo w trakcie codziennego użytkowania, stanowiąc zawsze higieniczne i komfortowe miejsce nocnego wypoczynku. Nakładki na materac pasują do wielu typów łóżek, także tych kontynentalnych. W razie potrzeby można szybko odświeżyć je w domowej pralce, bez konieczności korzystania z usług zewnętrznych, wyspecjalizowanych pralni chemicznych, co również stanowi dużą zaletę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here