Żyrandole pokojowe

Wbrew pozorom wybór oświetlenia do salonu to niełatwa sprawa. W końcu nie każda lampa będzie pasowała do wymarzonej przez nas stylistyki. Taka sama sytuacja ma się z dość konkretnym typem oświetlenia, czyli z żyrandolami pokojowymi. Dzielą się one na podkategorie. Bez problemu kupimy więc żyrandol świecznikowy, z abażurem lub też z kryształkami. Choć sama jego forma wskazuje na użycie go we wnętrzu w stylu klasycznym, to bez problemu znajdziemy modele pasujące do nowoczesnych salonów. Dzięki żyrandolowi pokojowemu nasze wnętrze z całą pewnością zyska na elegancji i prestiżu. Jaki żyrandol w takim razie wybrać?

Żyrandole świecznikowe – tradycyjna forma

Żyrandole świecznikowe stanowią podstawową formę tego typu oświetlenia. Dlaczego? Ponieważ taka jest geneza żyrandoli. W średniowieczu rozświetlały wnętrza kościołów i zamków właśnie z pomocą świec. Stąd też taki kształt poszczególnych źródeł światła. Żyrandole świecznikowe dobrze się sprawdzą we wnętrzach klasycznych lub nawiązujących do klasyki. Bez problemu bowiem znajdziemy je w kolorze czarnym, co świetnie się skomponuje z monochromatycznym salonem. Żyrandole świecznikowe możemy kupić z bardzo dużą ilością źródeł światła lub też kilkoma świeczkami. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia i efektu, jaki chcemy uzyskać.

Żyrandole z abażurem – klasyczne i nowoczesne

Abażury pojawiły się we Francji już w XV wieku. Dużą popularność zyskały jednak dopiero w XIX wieku i do dziś są często kupowane. Żyrandole z abażurami to z kolei próba połączenia lamp świecznikowych z tą właśnie ozdobą. Dzięki takiemu zestawieniu otrzymujemy niezwykle stylowe oświetlenie, które w przeciwieństwie do świecznikowego, nie razi tak w oczy. Żyrandole z abażurami bardzo ładnie rozpraszają światło po całym salonie. Dzięki dużej ilości wzorów możemy bez problemu dopasować ten rodzaj żyrandoli pokojowych do każdego wnętrza. Bez problemu znajdziemy modele całe w czerni, a także takie tradycyjne z beżowymi abażurami i pozłacaną konstrukcją.

Żyrandole z kryształkami – do wnętrz w stylu francuskim

Żyrandole z kryształkami zarezerwowane są dla wąskiego grona salonów. Mowa tu o wnętrzach w stylu glamour i francuskim. To właśnie w takich salonach najlepiej sprawdzi się ten typ żyrandola pokojowego. Szczególnie dobrze będzie się prezentował w monochromatycznych wnętrzach pełnych bogatych ozdób, a także szkła i porcelany. Choć stylistyka ta kojarzy się z klasyką, to z powodzeniem możemy urządzić salon glamour w stylu nowoczesnym. Do takiego salonu warto rozważyć kupno nieco mniejszego żyrandola z kryształkami, który będzie świetnym dodatkiem i zwieńczeniem tej stylistyki.

Stylowe żyrandole pokojowe

Żyrandole pokojowe znajdziemy także w innych formach. Jest ich wiele i nie sposób wymienić wszystkie. Niektóre wchodzą co prawda w bardziej ogólną kategorię lamp wiszących, jednak wciąż są nazywane żyrandolami pokojowymi. Mowa tu o nowoczesnych żyrandolach z drutu, bez kloszy, w kształcie kapelusza, podłużnych, zw zwisającymi lampami, a także o wielu innych. To, jakie wybierzemy, zależy tylko od nas. Nie ma odgórnych zasad nakazujących używania poszczególnych typów w odpowiednich wnętrzach. Dlatego warto dać się ponieść emocjom i kupić żyrandol pokojowy, który po prostu do nas przemawia. Ważne tylko by zgadzał się z ogólną kolorystyką i stylistyką wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here